GeriGündem Saatler ne zaman ileri alınacak? Memurların mesai saati ne zaman değişecek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saatler ne zaman ileri alınacak? Memurların mesai saati ne zaman değişecek?

Saatler ne zaman ileri alınacak? Memurların mesai saati ne zaman değişecek?

Her sene yaz saati ve kış saati uygulamasına geçilirken saatler ya geri alınıyor ya da ileri alınıyor. İlkbaharın ilk ayında olduğumuz şu günlerde ise yaz saati uygulamasına geçmek için az bir zaman kaldı. Yaz saati uygulamasıyla beraber saatler de 1 saat ileriye alınacak. Peki, saatler ne zaman ileri alınacak? Memurların mesai saatleri ne zaman değişecek? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Saatlerin ne zaman ileri alınacağı belli olurken, memurların mesai saatlerinin ne zaman değişeceği de belirlendi. Kasım ayında kış saati uygulaması nedeniyle geri alınan saatler bu ay sonunda ileri alınacak ve yaz saati uygulamasına geçilecek.

SAATLER NE ZAMAN İLERİ ALINACAK?

2015 senesinde kış saati uygulamasına Türkiye seçimler nediyle diğer ülkelerden sonra girmişti. 1 Kasım’da gerçekleşen seçimler nedeniyle ertelenen kış saati uygulaması da bazı karışıklıklara neden olmuştu.

Ancak bir çok dünya ülkesi gibi Türkiye de gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için yaz saati uygulamasına geçecek. Konuyla alakalı yapılan açıklamaya göre Türkiye yaz saati uygulamasına 27 Mart 2016 Pazar günü saat gece 03:00’da geçecek. Böylelikle saatler 1 saat ileri alınmış olacak. Aynı zamanda gündüzler daha uzun olacağı için güneş ışığından da kışa oranla daha fazla faydalanmış olacağız.

İlkbahar’da başlayan yaz saati uygulaması Sonbaharın ortasında sona erecek ve kış saati uygulamasına geçilecek. Buna göre yaz saati uygulaması Türkiye’de 7 ay boyunca geçerli olacak.

MEMURLARIN MESAİ SAATİ NE ZAMAN DEĞİŞECEK?

Yaz saati uygulamasına geçilmesiyle beraber saatler de 1 saat ileri alınacak. Saatlerin ileri alınması memurların mesai saatlerinde de düzenleme yapılmasını gerektiriyor. İstanbul Valiliği kış saati uygulamasına geçilmesiyle beraber memurların mesai saatlerinin 08:00 – 12:00 ve 12:30 – 16:30 olarak belirlendiğinin bilgisini vermişti. Yaz saati uygulaması ile beraber ise 28 Mart 2016 Pazartesi gününden itibaren memurların mesai saati 08:30 – 12:00 ve 13:00 – 17:00 olarak değişecek.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR, NEDEN YAZ SAATİ UYGULAMASINA GEÇİLİR?

Yaz saati uygulaması bir ülkede veya bölgede gün ışığından sabahları daha az öğleden sonra ise daha fazla yararlanmak üzere saatlerin değiştirilmesi işlemine verilen isimdir. Yaz saati uygulaması genellikle ilkbahar başlangıcında bir saat ileri alınarak gerçekleştirilmektedir. Sonbaharda ise kış saati uygulamasına geçilmekte ve saatler 1 saat geri alınmaktadır.

Yaz saati uygulaması ilk defa 1985 senesinde Yeni Zelandalı böcekbilimci George Vernon Hudson tarafından önerilmiştir. O tarihten sonra ise bir çok ülke yaz saati uygulamasını benimsemiş ve kullanmaya başlamıştır. Ancak yaz saati uygulaması ülkeler arasında farklılık gösterebilmektedir.

TELEFONUNUZ OTOMATİK SAAT AYARI YAPIYOR MU?

27 Mart Pazar günü gece 03:00’da saatler 1 saat ileri alınacak. Genellikle işe giden vatandaşlar alarmlarını telefonlarından kurmaktadır ve eğer telefon otomatik olarak saati ileri almazsa bazı karışıklıklar yaşanabilir. Bu nedenle de telefonunuzda otomatik saat ayarının aktif olup olmadığını kontrol etmeniz iyi olacaktır. Bunun için;

iPhone işletim sistemine sahip telefonlar için şu adımlar izlenmelidir;

Ayarlar>Genel>Tarih ve Saat> bölümüne girdikten sonra "Otomatik Ayarla" özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol edin. Aktif değilse aktif hale getirin.

Android işletim sistemine sahip telefonlar için şu adımlar izlenmelidir;

Ayarlar>Tarih ve Saat bölümüne girdikten sonra ekranda yer alan "Otomatik tarih ve saat" ile "Otomatik saat dilimi" ayarlarını kontrol edin. Aktif değil ise aktif hale getirin.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False