Piyasalarda rüzgar tersine döndü

ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerle artan yatırımcı güveni yaklaşık bir aydır süren düşüş dalgasından sonra Wall Street ve Asya piyasalarında toparlanmayı sağladı. İçerde de İMKB yaklaşık yüzde 2 yukarda bulunuyor.

Haberin Devamı

ABD'de, konut sektöründe Perşembe günü beklenenden iyi gelen veriler ile hızlı yükselen borsaların yarattığı olumlu hava ardından Asya piyasalarını da sürükledi.

 

Wall Street'teki yükselişler yüzde 2'yi aşarken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 3.2 yükseldi. Güney Kore ve Hong Kong'un gösterge endeksleri de yine yüzde 2'ye yaklaşan oranda değer kazandı.

 

ABD'deki artışta, konut sektöründe iyi gelen veriler ile birlikte otomobil satışlarında Mayıs ayında görülen artış, Japonya'da da otomobil sektörüne olumlu yansıdı.

 

Avrupa borsalarında da pozitif seyir görülürken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da hem küresel çapta yayılan olumlu hava, hem de beklenenden düşük gelen Mayıs ayı enflasyon verisiyle güne yükselişle başladı. İMKB ilk seansın ortalarında yaklaşık yüzde 2 yukarda bulunuyor.

 

Haberin Devamı

Uzmanlar ise yükselişleri, yatırımcıların Mayıs ayında Avrupa endişeleri sonunda düşüş trendi içinde olan piyasalarda yeniden alıma geçmesine bağlıyor.

 

FİYATLAR CAZİP

Hong Merkezli yatırım danışmanlığı kurumu Fulbright Securities Genel Müdürü Francis Hun AP'ye yaptığı değerlendirmede, "Mayıs ayındaki gerilemeden sonra, yatırımcıların ucuz fiyattan hisse almaya hazır olduğunu düşünüyorum... Piyasa, insanlara alım yapma fırsatı verecek kadar düştü. Yatırımcılar yeniden rahatladı ve para kazanmaya karar verdi" dedi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre enflasyon yüzde 0.36, ÜFE ise yüzde 1.15 geriledi. Piyasadaki beklentiler ise TÜFE'nin yüzde 0.40, ÜFE'nin yüzde 0.52 artacağı yönündeydi.

 

JAPONYA'DA OLUMLU BEKLENTİ

Asya tarafında diğer bir önemli gelişme de, istifa eden Japon Başbakanının yerini alması beklenen Maliye Bakanı Naoto Kan'ın zayıf yen politikasına destek vermesi. Zayıf yene destek veren olası başbakanın Japonya'nın ihracatını artırmasına katkıda bulunması bekleniyor.

 

Piyasalardaki yükseliş, Avrupa'daki endişelerle son günlerde önemli ölçüde değer kaybı yaşayan euro bölgesi borsalarındaki kayıpların sınırlı kalmasını sağladı.

 

Haberin Devamı

YEN ZAYIFLADI, EURO YÜKSELDİ      

Kur tarafında Japonya'dan gelen haberler sonrası dolar/yen paritesi 90.38 seviyesinden 92.30'a yükselirken, euro/dolar da 1.22'li seviyelerden, 1.23’ün üzerine çıktı.

 

İç piyasada ise TL, dolar karşısında değerlenirken, euro karşısında dünkü seviyelerine yakın seyretti. Serbest piyasada güne 1.57 seviyesinden başlayan dolar/TL paritesi daha sonra bu seviyenin de altına geriledi, güne 1.9340 liradan başlayan euro/TL ise dünkü seviyesini korudu.

 

Serbest piyasada dünkü kapanışta doların satış fiyatı 1.5870 lira, euronun satış fiyatı ise 1.9350 lira olmuştu.

 

Petrolün varil fiyatı ise ekonomideki toparlanma verilerinin yarattığı olumlu havayla 74 dolara yaklaştı.

Haberle ilgili daha fazlası: