Parion Antik Kenti'nde kazılar sürüyor

Çanakkakale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde bulunan Parion Antik Kenti'nde, ilk kez kapsamlı olarak bu yıl yapılan kazılarda, 2 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen bir prens ya da kral ile eşine ait, altın taç ve takılarla, 150 parça tarihi eser bulundu. Kazı heyeti başkanı Atatürk Üniversitesi (AÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Cevat Başaran, 20 Haziran'da başlayan kazıların, en önemli bölümünü oluşturan lahitlerden 4 tanesini gün yüzüne çıkardıklarını bildirdi.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Başaran, bu 4 lahitten ikisini açtıklarını ve içlerinden 2 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen bir prens ya da kral ile eşine ait 2 adet yaprak bezeli altın taç, yine üzerine güneş tanrısının resminin işlendiği iki adet altın sikke, boğa figürlü kolye, taşlı yüzük, ucunda eros figürü bulunan bir çift küpe, bronz amfora, bir kama ile sivri dipli bir amfora bulduklarını kaydetti.

Bunların dışında, kazı alanında 150 parça tarihi eser ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Başaran, elde edilen eserlerin, Parion'un antik çağda ne kadar önemli bir kent olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Prof.Dr. Başaran, şunları söyledi: “Kemer Köyü'nde, 13 yıl önce başlattığımız yüzey araştırmaları sonunda bu bölgenin antik çağdan kalma bir yerleşim birimi olduğunu tespit ettik. Kültür Bakanlığı'na 2003 yılında yaptığımız başvuru sonunda kazı iznini aldık. Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü olarak 25 öğrenci, 5 öğretim görevlisi ve bir bakanlık temsilcisiyle kazı çalışmalarına başladık. Bölgedeki çalışmalarımız 20 Ağustos tarihine kadar devam edecek.”
  
BÖLGE TURİZME AÇILACAK

  
Yaklaşık 3 bin yıl önce kurulduğu tahmin edilen Parion'un adını, Truva Kralı Priamos'un oğlu Paris'ten aldığını ve iki önemli ticaret limanı bulunan bir deniz kenti olduğunu anlatan Prof. Dr. Başaran, ”Yerleşim birimi içinde çok sayıda mimari yapı, sur duvarları, kuleler, bir tanesi Apollon'a ait 4 tapınak, bir adet sunak bulunuyor” dedi.

Prof. Dr. Cevat Başaran, bakanlar kurulu kararıyla başlatılan kazıların yüzyıllarca sürebileceğine işaret ederek, “Eserler çıktıkça restore edip, Çanakkale Arkeoloji Müzesi'ne teslim edeceğiz. Parion, en az Truva Antik Kenti kadar önemli bir yerleşim birimi. Kazılar tamamlandıktan sonra, Parion, Efes ve Milet gibi turizme açılacak” diye konuştu.
  
PARİON İÇİN SPONSOR ARAYIŞI
  
Parion'da, bu yıl ilk kez kapsamlı olarak gerçekleştirilen kazılara, AÜ'nün finans sağladığını belirten Prof. Dr. Başaran, çalışmaların gelecek yıllarda sürdürülebilmesi için sponsor aradıklarını söyledi.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Başaran, kazı çalışmalarının belirli dönemlerde yapılması nedeniyle uzun soluklu olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Parion, gün yüzüne çıkmayı bekleyen, arkeoloji tarihi açısından çok önemli bir kent. Yapacağımız kazı çalışmalarında nelerle karşılaşabileceğimizi az çok tahmin edebiliyoruz. İki haftada elde ettiğimiz bulgular bizi umutlandırdı. Ancak çalışmalarımızın daimi olabilmesi için sponsor arayışı içine girdik. Kazı çalışmaları bilindiği gibi finans gerektiriyor. Bu finans bize sağlandığı taktirde, çok önemli bir kültürel değeri tüm dünyaya tanıtacağız.”

Haberin Devamı

Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız ise Parion ören yeriyle beraber, Çanakkale'nin kültür ve turizmde önemli bir tarihi mekana daha sahip olduğunu kaydetti.
 

Haberle ilgili daha fazlası: