2017 LYS tercih sonuçları merakla bekleniyor... ÖSYM sonuçları bugün açıklar mı?

Güncelleme Tarihi:

2017 LYS tercih sonuçları merakla bekleniyor... ÖSYM sonuçları bugün açıklar mı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 04, 2017 10:16

LYS tercih sonuçları için öğrencilerin bekleyişi sürüyor. ÖSYM'nin konu hakkında net bir tarih vermemesi ile birlikte öğrenciler sürekli olarak '2017 LYS tercih sonuçları açıklandı mı ve tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorularına cevap arıyor. Bu konuda en güvenilir veri ise geçen yıl hemen hemen aynı tarihlerde yapılan sınavların ve peşinden gelen tercih sürecinin tarihleri.. Peki ÖSYM, LYS tercih sonuçlarını bugün açıklayacak mı?

Haberin Devamı

LYS tercih sonuçları için meraklı bekleyiş sürerken, gözler ÖSYM'den gelen açıklamaya çevrildi. Öğrenciler 'LYS tercih sonuçları açıklandı mı ve LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?' gibi sorulara cevap ararken, geçtiğimiz yıl aynı dönemlerde gerçekleşen ve arkasından yaşanan tercih sonuçları açıklanma süreci bu yıl için de bir veri olabilir.. İşte LYS tercih sonuçları hakkında merak edilenler..

Geçtiğimiz yıl ÖSYM'den gelen açıklama 10 Ağustos tarihinde gerçekleşmişti. Öğrencilerin bu yıl için beklentisi ise tercih sonuçlarının daha erken açıklanması yönünde.

ÖSYM tarafından konu hakkında verilmiş net bir tarih olmaması ile birlikte LYS tercih sonuçlarının bu ay içinde açıklanacağını tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl 10 Ağustos Çarşamba günü öğrencilerin erişimine açılan LYS yerleştirme sonuçları, 29 Temmuz ve 03 Ağustos tarihleri arasında alınan tercihlerin ardından açıklanmıştı. Bu yıl 18-26 Temmuz tarihlerinde alınan tercihlerin ardından yerleştirme sonuçlarının bu hafta içinde öğrencilerin erişimine açılması beklenmektedir.

Haberin Devamı

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

Kayıtlarda iki tarih geçerli: İnternet üzerinden ve üniversite tarafından yapılacak. İnternet üzerinden başvuruları 11-16 Ağustos tarihleri arasından e-Devlet üzerinden yapılacak. Üniversiteler üzerinden kayıtlar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

YS tercih işlemleri için verilen süre 26 Temmuz’da doldu, tercihlerin üzerinden 1 hafta geçmesi nedeniyle sonuç araştırmaları yoğunlaştı. İstedikleri üniversiteye yerleşip yerleşemediklerini büyük bir merakla sorgulayan adaylar, ÖSYM'te Twitter üzerinden ulaşmaya çalışıyor.

ÖSYM tarafından sonuçların ne zaman açıklanacağı henüz belirtilmedi. Fakat tercih sonuçlarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihinde yapılacak. Buna göre tercih sonuçlarının bir hafta öncesinden açıklanması bekleniyor.

LYS'de başarılı öğrenciler altınla ödüllendirildi

Edirne Valisi Özdemir: "Gençlerimiz eğitimde, sporda, kültürde Türkiye'de önemli dereceler, başarılar elde ediyor." dedi.

Vali Özdemir, Edirne'den Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ilk bine giren 16 öğrenciyi ve ailelerini kabul etti.
Özdemir, Edirne'deki öğrencilerin, sınavlarda önemli derecelere sahip olduğunu söyledi. Öğrencilerin fedakarca çalıştığını, velilerin ve öğretmenlerin de onlara destek verdiğini belirten Özdemir, "Gençlerimiz eğitimde, sporda, kültürde Türkiye'de önemli dereceler, başarılar elde ediyor. Akademik başarının yanında spor ve kültürel faaliyetlerde de önemli başarılar var." diye konuştu.

Haberin Devamı

Edirne'nin, Türkiye'nin huzurlu ve güvenli kentlerinden olduğunu aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

"Edirne, asayiş anlamında da ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmadığımız ve bundan dolayı da güvenlik anlamında problem yaşamadığımız kentlerden birisi. Bütün velilerimiz, ailelerimiz ve gençlerimizin bu konuda hemfikir olduğunu düşünüyorum. Saat 02.00'de, 03.00'de kadın-erkek fark etmeden sokaklarda dolaşabiliyor. Hiçbir sıkıntı yaşamadan, kimse kimsenin hayatına karışmadan, kimse kimseye müdahale etmeden, demokratik bir şekilde gerçekten bir yaşam biçimi... Bu da yine Edirne'deki eğitimin, kültürün geçmişten gelen bir bilgi birikiminin tezahürü diye düşünüyorum."
Edirne Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt da kentin LYS'deki başarına ilişkin bilgi verdi.  Konuşmaların ardından Vali Özdemir, başarılı öğrencilere çeyrek altın hediye etti.

Haberin Devamı

"Çok yönlü olmak başarı getiriyor"
LYS/MF-3 Türkiye 176'ncısı Melis Alara Kolancılar, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni tercih ettiğini söyledi. Lise eğitimi boyunca verimli çalıştığını belirten Kolancılar, "Özellikle son yılımda ailemin psikolojik desteği, öğretmenlerimin sorduğum soruları cevaplaması ve bunun yeterli olması başarılı olmama katkı sağladı." dedi.  LYS/MF-3 Türkiye 320'ncisi Buğçe Seray Kangal da İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni tercih ettiğini aktardı. Çok yönlü olmanın başarı getirdiğini anlatan Kangal, gelecek yıl LYS'ye girecek öğrencilere düzenli çalışmalarını önerdi. LYS/MF-4 Türkiye 654'üncüsü Alper Canberk Balcı, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü tercih ettiğini kaydetti. Balcı, hayalindeki mesleği düşünerek tercihlerini yaptığını belirtti.

Haberin Devamı

SINAVA DAİR BİLGİLER

YGS sınavında 2.265.844 kişi başvururken, sınavı geçerli olan kişi sayısı 2.161.438 olarak tespit edildi. İlk sınavda standart sapma puan olan en yüksek sınav Türkçe oldu: 8,758. 180 puanı ve üzeri alanlar üzerinden kızlar, erkeklerden daha başarılı oldu. Kızlar yüzde 73, erkekler yüzde 66. Lise sonda okuyanların yüzdesi 44 olarak belirlenirken başarı oranları yüzde 66 olarak belirlendi. Lise mezunlarının yüzde 28’i sınava girdi. Yüzde 65’i, başarılı oldu. En çok dikkat edilen ise üniversite mezunları… Üniversite mezunlarının yüzde 7’si sınava girerken, 180 puan ve üzeri puan üzerinden yüzde 85’i başarılı oldu. 180 puan baz alındığında 2016 yılındaki sınav puanları başarısı, 2017 yılına oranla daha yüksek. Herhangi bir puan türünde 180’ni Geçen Aday Sayısı 2017 yılında 1.506.479, 2016 yılında ise 1.600.049.

Haberin Devamı

LYS sınavında 500 tam puan alan kişi sayısı 2017 yılında; Matematik – Fen’de 1, Türkçe – Matematik’te 2, Türkçe Sosyal bölümünde ise 1 kişi oldu. Aşağıda 100, 160, 180, 200, 220, 240, 260, 280, 300, 320, 340, 360, 380, 400, 420, 440, 460 ve 480 puan ve üzeri olanların sayıları mevcuttur.

 

LYS’DE İKİ SORU İPTAL EDİLMİŞTİ

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların Ortaöğretim İleri Düzey Matematik (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) öğretim programının ID.12.7.1.2 numaralı ‘Uzayda iki doğru; iki düzlem; bir düzlem ve bir doğrunun birbirlerine göre durumlarını belirler ve uygulamalar yapar’ kazanımı kapsamında olduğu ancak Ortaöğretim İleri Düzey Matematik 12. Sınıf Ders Kitabında Uzayda Doğru ve Düzlem ünitesinin bu kazanımları tümüyle kapsamadığı tespit edildiğinden bu iki sorunun değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir”

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!