Ostim cehennemi

Güncelleme Tarihi:

Ostim cehennemi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 04, 2011 00:00

Başkent Ankara'da yaşanan iki ayrı patlamada 19 kişi yaşamını yitirdi. 20'den fazla kişi ise yaralandı. Ankara Başsavcılığı patlamalarla ilgili soruşturma başlattı.

Haberin Devamı

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

PATLAMA SONRASI İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

İŞTE PATLAMA SONRASI YAŞANANLAR / WEB TV

ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / WEB TV 

YARALILARIN İSİMLERİ BELİRLENDİ

BAŞKENT'TE İKİNCİ PATLAMA / FOTO GALERİ 

DÜN öğle saatlerinde bölgeyi savaş alanına çeviren patlama Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) Uzay Çağı Caddesi’nin yakınındaki Hasan Özkan’a ait Özkanlar Hidrolik Makine Sanayi fabrikasında meydana geldi. Yaklaşık 70 kişinin çalıştığı jeneratör ve yatay sondaj makineleri üreten işyerindeki patlamada 7 işçi hayatını kaybetti, binanın tüm camları kırıldı. Bitişiğinde bulunan OSTİM Mega Center’ın iki katı çöktü. Çevredeki çok sayıda araç hasar gördü. 20’ye yakın kişi göçük altında kaldı. Bölgeye çok sayıda ambulans, itfaiye ve sivil savunma ekibi sevk edildi.     

OSTİM’DEKİ PATLAMALARDA ÖLÜ SAYISI 19’E ÇIKTI

Haberin Devamı

İvedik Sanayi Sitesi 25’inci Caddede dün saat 19.30’da patlamanın meydana geldiği ve 10 kişinin cesedine ulaşılan işyerinde bugün öğlen saatlerinde 2 kişinin cesedine daha ulaşıldı. Böylece burada ölenlerin sayısı 12’e ulaştı. İşyerinin bodrum katında iş makinelerinin yardımıyla çıkarılan ceset Yeni Mahalle Belediyesine ait cenaze aracına konularak kimlik tespiti için morga götürüldü.

OSTİM’de dün saat 11.00’de ilk patlamanın olduğu ve 7 kişinin öldüğü fabrikanın enkazında da 1 kişinin daha bulanabileceği belirtilirek buradaki arama çalışmaları sürdürülüyor.

İKİNCİ PATLAMADA 12 ÖLÜ

Yine OSTİM’de ikinci patlama İvedik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) dün akşam saat 19.30 sıralarında imeydana geldi. 25’inci Cadde’de bulunan, OSB) Başkanı Hasan Gültekin’in açıklamasına göre traktör ve otomobil yedek parçası üreten Netsan Şirketi’nde sanayi tüplerinin patlaması sonucu büyük bir yangın çıktı. Patlama ile birlikete çıkan yangını söndürme çalışmaları yapılırken, gece saat 03.00’e kadar süren çalışmada enkaz altından 9 kişinin cesedi çıkartıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren yeniden başlatılan çalışma sonucu saat 09.45’de bir cesede daha ulaşılırken, ölü sayısı 10’a çıkmış oldu. Sivil Savunma ve itfaiye ekipleri 150 metre kadar uzağa fırlayan ceset parçaları topladı. Ceset torbasına konulan cesetler otopsi yapılması için Adli Tıp Morgu’na gönderildi.

Haberin Devamı

Olay yerinde bulunan yetkililer, kendilerine verilen bilgi doğrultusunda bir kişinin daha enkaz altında bulunduğunu belirtirlerken, arama çalışmaları devam ediyor.

Patlamalar sonrası Başkentteki tüm itfaiye ve sağlık ekipleri OSTİM bölgesine sevkedilirken, geniş güvenlik önlemleri alındı. Çalışmalara sabahın ilk saatlerden itibaren tekrar başlanırken, arama kurtarma ve sivil savunma ekipleri de yer yer dumanların çıktığı işyerinin bodrum katında arama yaptı. Bu arada yakınlarından haber alamayan vatandaşlar, patlamanın meydana geldiği bölgeye geldi. Polis, çevrede güvenlik çemberi oluşturdu.

OSB BAŞKANININ AÇIKLAMASI

İvedik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Hasan Gültekin, OSTİM’deki patlamaların olduğu iş yerlerinde aynı marka sanayi tüpleri kullanıldığın açıkladı. Gültekin, ikinci patlamanın olduğu yerde gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamaların, tüplerin kaçak yapması ya da imalat hatasından kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Yetkililerin yaptıkları açıklamada işyerlerinin ruhsatsız ve kaçak olduğu belirtildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işyerlerine ruhsat verilme işleminin belediyenin yetkisinde olmadığını söyledi.

Gaz sıkışması olabilir

Valilik yetkilileri, patlamada ölen altı kişiden ikisinin kimliğinin belirlendiğini açıkladı. Dursun Kavak ve Satılmış Şimşek ile kimliği belirlenemeyen iki kişinin olay yerinde öldüğünü belirten yetkililer, iki kişinin de Onkoloji Hastanesi’nde ameliyat sırasında hayatını kaybettiğini söyledi. Haberi alan işçi aileleri olay yerine koştu. Birbirlerine sarılarak ağlayan çalışanlar ile yakınlarını da görevliler sakinleştirmeye çalıştı. İtfaiye yetkililerinden alınan ilk bilgilere göre patlama, jeneratör ve yatay sondaj makineleri üreten fabrikanın alt katında 20’ye yakın sanayi ve mutfak tüpünün stoklandığı depoda meydana geldi. Yetkililer, sanayi tüplerinden sızan gazın sıkışması nedeniyle patlamanın meydana gelmiş olabileceğini belirtti. Olay yerine, başta Başbakan Erdoğan olmak üzere çok sayıda yetkili de geldi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Teknik boyutları araştırılıyor ama bizim için önemli olan patlama sonucu çok can kaybı olmasın” diye konuştu. Enkazdaki arama-kurtarma çalışmaları ise gece geç saatlere kadar devam etti.

Haberin Devamı

İşletmenin belgesi yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 7 kişinin öldüğü OSTİM’deki Özkanlar Hidrolik Makina’da meydana gelen patlamaya ilişkin, “İşletmenin işletme belgesinin olmadığını öğrendim Gerekçelerini, sebeplerini inceliyoruz. Biz yapısal ve teknolojik tedbirleri alsak bile, eğer insanlar kendi hayatlarını önemsemiyorlarsa bu çok büyük bir zafiyettir” diye konuştu.

BAHÇELİ BÖLGEDE

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, patlamaların olduğu bölgelerde incelemelerde bulunacak.

“SUÇLULARI ARAMAK YERİNE YARALI BİRİNİN ÜSTÜNE SUÇ ATMAK DOĞRU DEĞİLDİR”
         
Ostim'de ilk patlamanın yaşandığı Ostim Mega  Center'daki Özkanlar Şirketinin ortaklarından Ayhan Özkan, “Suçluları aramak  yerine yaralı birinin üstüne suç atmak doğru değildir” dedi.

Patlamanın olduğu binanın önünde, gazetecilerin iddialara ilişkin  sorularını yanıtlayan Özkan, patlamanın ardından yetkililerin kendilerine sahip  çıktığını, her türlü desteği verdiklerini, enkazı kaldırdıklarını ve yaralıları  enkaz altından çıkarttıklarını vurguladı.

Doğru olmayan kaynaklardan alınan bilgilerin basına açıklanmasını  istemeyen Özkan, 2008 yılında almış olukları iş yeri açma ruhsatını göstererek  “Bu, 2008 yılında aldığımız inşaat ruhsatımızdır. Biz güvenliğe uyan ciddi bir  firmayız” diye konuştu.

Özkan, yetkililerden bunun basına farklı yansıtılmamasını isteyerek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim başımıza gelen herkesin başına gelebilecek şanssız bir olaydır.  Bu oksijen tüpü patlamasıdır. Bunun suçlularını aramak yerine yaralı birinin  üstüne suç atmak doğru değildir. Lütfen bunu düzeltme yerine gitsinler ve suçluyu  beraberce arayıp bulalım. Yani burada suçlu bensem beni tespit etsinler ama suçlu  ben değilim. Her türlü güvenlik tedbirini almışım. Her türlü şey düzgündür. Biz  ciddiyetsiz bir firma değiliz.”
        

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!