Geri Gündem Ordu-Giresun Havalimanı'nda seferler 26 Mayıs'ta başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ordu-Giresun Havalimanı'nda seferler 26 Mayıs'ta başlıyor

Ordu-Giresun Havalimanı'nda seferler 26 Mayıs'ta başlıyor
refid:28837324 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ordu-Giresun Havalimanı'nda, 26 Mayıs itibarıyle ilk ticari uçuşların başlayacağını söyledi.

Bakan Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan ve Giresun Valisi Hasan Karahan ile Gülyalı ilçesinde yapımı devam eden, Avrupa ve Türkiye'nin deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı özelliğini taşıyacak Ordu-Giresun Havalimanı'nda incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Canikli, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin Türkiye'nin prestij projelerinden biri olduğunu söyledi.Havalimanının dünyada denize dolgu suretiyle yapılan sayılı havalimanlarından birisi olduğunu vurgulayan Canikli, "O açıdan baktığımızda son derece önemli ve büyük bir yatırım. Zaten uluslararası sektör ve ajanslar burayla çok yakından ilgileniyor. Sürekli haberler yapıyorlar. Bu sadece Türkiye'yi ilgilendiren bir yatırım değil, dünyanın da odaklandığı bir yatırım. Son derece modern bir havalimanı yapılmakta. Başta Ordu ve Giresunlular olmak üzere tüm Türkiye olarak bu projeyle gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

'CİDDİ BİR İVME KATACAK'

Uzun uğraşların ardından böyle bir yatırımın Türkiye'ye kazandırıldığını vurgulayan Canikli, proje için şu ana kadar 300 milyon liranın üzerinde bir rakamın harcandığını söyledi. Projenin Ordu ve Giresun illeri olmak üzere Doğu Karadeniz'e çok ciddi katkı sağlayacağını anlatan Canikli, şunları kaydetti:

"Her anlamda katkısı olacak. Özellikle ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak. Çünkü bu güzelliklerin görülmesi için özellikle gelir seviyesi yüksek turistler, mutlaka havalimanını tercih ediyorlar. Havalimanı olmadığı zaman buralara turistleri çekme imkanımız yok. Son yıllarda bölgemize özellikle körfez ve Arap ülkelerinden yoğun bir turizm talebi var. Şimdi buranın açılmasından sonra turistlerin bu bölgeleri daha çok tercih etmesini bekliyoruz. Karadeniz'e çok ciddi bir ivme katacak. Hem turizm hem de ekonomi anlamında çok katkı sağlayacak."

'26 MAYIS TARİHLİ BİLETLER SATIŞTA'

Bakan Canikli, havalimanının 3 bin metre pist uzunluğu ve yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu dile getirdi. Havalimanı inşa edilirken, son 100 yılda meydana gelen afetler hesap edilerek planlamalar yapıldığına dikkat çeken Canikli, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla bu havalimanı son derece kaliteli. Havaalanının yapımında bütün teknolojik imkanlar kullanıldı. Projenin kazandırılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah 26 Mayıs itibarıyle ilk ticari uçuşlar başlıyor. Türk Hava Yolları şu anda 26 Mayıs tarihli biletlerin satışını İstanbul'dan yapıyor. Burası uluslararası bir havalimanı olacak. Çünkü hem Ordu hem de Giresun yurt dışında yaşayan bir nüfusa sahip. O açıdan da burası uluslararası uçuşlara açık olacak. Oralardan da çok yoğun bir taleple karşı karşıya kalacağımızı tahmin ediyoruz. İnşallah hayırlı olur. Yakın bir zamanda da açılışını yapacağız. Şu anda her şey bitmiş durumda. Ufak tefek eklemeler yapılıyor."

Canikli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan alacakları randevu gününü beklediklerini, uygun olduğunda Başbakan Davutoğlu'nun da teşrifleriyle havalimanının açılışını yapacaklarını sözlerine ekledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle