Ömer Tuğrul İnançer, Hürriyet'e konuştu

Ömer Tuğrul İnançer, Hürriyete konuştu

'Hamile kadınların sokakta gezmesi doğru değil', 'Kadının ekonomik özgürlüğü aldatmaca, çalışan kadın yuvasını dağıtıyor' ve Meclis çatısı altında söylediği 'Bu ülkede inkilaplaştırma (köpekleştirme) yapıldı' sözleriyle tepki toplayan Ömer Tuğrul İnançer, Hürriyet'e konuştu. Kadınların çalışmasına karşı çıkan İnançer'in kızının bir büyük şirkette üst düzey bir göreve atandığı ortaya çıkmış ve durum sosyal medyada da büyük yankı uyandırmıştı.

Haberin Devamı

"ÇALIŞAN KADIN YUVASINI DAĞITIYOR"

Ömer Tuğrul İnançer, Hürriyete konuştu
İnançer, bir dönem TRT'de düzenli olarak yorumcu olarak görev yapıyordu. İnançer, TRT'de katıldığı programlarda, kadının ekonomik özgürlüğü için ‘aldatmaca’ demiş ve ‘Çalışan kadınların yuvasını dağıttığını’ iddia etmişti. İnançer ayrıca ''Eş yoktur, zevce vardır'' sözleriyle de tepki toplamıştı.

İnançer'in özellikle kadınların tepki gösterdiği sözleri şöyleydi:

* 'EKONOMİK HÜRRİYET ALDATMACA'
Evlilik kurumunun bugünkü empoze edilen, ‘Ben kendi ayaklarımın üzerinde dururum’, ‘kadının ekonomik hürriyeti’ gibi aldatmacalardan vazgeçilmesi lazımdır. İstatistikle meşgul olanlar boşanmaların kimler arasında olduğunu bir istatistiki anket yapıversinler.

* 'PATRONUN HİZMETİNİ YAPIYOR'
Çalışan kadından bahsediyorum. ‘Ben kocama muhtaç değilim’ diye evvela ailesini dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor. Kocasının emrinde olmayı haysiyetine uygun bulmuyor.

* 'EŞİM DEĞİL ZEVCEM OLUR'
Ben eş demem. Eş yoktur, eşitlik yoktur. Ben karımla, çocuğumla eşit değilim. Eşim değil, zevcem olur. Karı da kurumsallığı anlatmak için kullanılır.

Haberin Devamı

Ömer Tuğrul İnançer, Hürriyete konuştu
“Çalışan kadın ben kocama muhtaç değilim deyip yuvasını dağıtıyor”

TRT'de kadının çalışması konusunda başta kadınlar olmak üzere, kamuoyunun tepkisini çeken açıklamalarına karşılık, kendi kızının çalışmasının hatırlatılması üzerine İnançer, Hürriyet'e şunları söyledi:
"Benim kızım çalışamaz mı? Benim kızım yüksek lisans mezunu. Şimdi memleketin bütün meseleleri bitti benim kızımın çalışması mı tartışılıyor. Ben kadın çalışamaz demedim. Bir erkeğin kadınını çalışmaya mecbur bırakmasının erkekliğine aykırı olduğunu söyledim. Erkek kumar oynuyor, kahvede oturuyor kadın çalışıyor. Otomobil satışlarında mayolu kadın teşhirini haysiyetine uygun buluyorsan bilmem."

Ömer Tuğrul İnançer, Hürriyete konuştu

"KIZIM DA OLSA, KİMSENİN HAYSİYETİNE KARIŞMAM..."

İnançer, "Kızınız kendi isteği ile mi çalışıyor" sorusuna ise "Kızım da olsa kimsenin haysiyetine karışmam. Yüksek lisans yapmış, iki çocuk anası, evli barklı kocaman bir kadın. İster çalışır, ister çalışmaz" yanıtını verdi.

"HAVA-CIVA, ALTIN GÜNÜ SEVİYESİ..."

Haberin Devamı

İnançer, söylemediği sözlerin söylenmiş gibi kamuoyuna aktarıldığından da yakınarak, şöyle konuştu;
"Demek ki her şey bitti, benim kızımın çalışıp çalışmaması konuşuluyor. Bu kadar yeter. Demediğim sözleri söylediğimi iddia etmek, iftira atmak normal hale gelmiş. İnsanlar hakiki meselelerle uğraşacağına hava cıva, mahalle dedikodusunda, altın günü seviyesinde meselelerle uğraşılıyor. Allah ıslah etsin."

KIZI ÜST DÜZEY POZİSYONA ATANDI

İnançer'in kızı E.İ.L.'nin Türkiye'nin çok büyük şirketlerinden birinde 3 Kasım'da üst düzey bir pozisyonda çalışmaya başladığı ortaya çıkmıştı.

Haberin Devamı

''YORUM YAPMAK İSTEMİYORUM''

Konu hakkında Hürriyet'e açıklama yapan E.İ.L., “Haber doğru. Ancak bu konuda açıklama yapmak istemiyorum” demişti.

İNANÇER'İN HER AÇIKLAMASI OLAY

İnançer'in daha önce gerek TRT'deki programlarda, gerekse TBMM'de yaptığı bir konuşmada, diğer konularda da sarfettiği cümleler kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.

İnançer TRT'de, 'Hamile kadınların sokakta gezmesi doğru değil' demiş, gerekirse eşlerinin kendilerini "hava almak için" arabayla gezdirebileceklerini söylemişti.

Ömer Tuğrul İnançer, Hürriyete konuştu
"Hamilelerin sokağa çıkması terbiyesizliktir"


İnançer'in TBMM çatısı altında ''Bu ülkede inkilaplaştırma (köpekleştirme) yapıldı'' sözleri ise hem siyasilerin hem de toplumun eleştirilerine neden olmuştu.

Ömer Tuğrul İnançer, Hürriyete konuştu
İnançer'den çok tartışılacak sözler: "Bu memlekette inkilap (köpekleştirme) yapılmıştır"

Haberle ilgili daha fazlası: