GeriGündem Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar
refid:29704615 ilişkili resim dosyası

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik CHP ile bugün dördüncüsü yapılan koalisyon görüşmelerinin ardından "Bu masa biraz da güveni aramakla ilgili masadır. Herhangi bir meselede son nokta konuluncaya kadar o meselenin barometresi olmaz siyasette. Her görüşmeden sonra koalisyon ihtimali ne kadar, erken seçim ihtimali ne kadar diye soruyorlar bana. Bu işlerde barometre olmaz. Son noktada anlaşılıncaya kadar hiçbir şeyde anlaşılmamış olur. Zaten öyle bir görüşme aşamasına da henüz geçilmemiştir" dedi.

CHP ile yapılan koalisyon görüşmelerinin detayları için Çelik, "Açık bir görüşme oluyor. Son derece rahat bir görüşme oluyor. Zaman zaman karşılıklı beyin fırtınasına dönüşen bir görüşme. Böylece herkes kanaatini bir diğerine açık bir şekilde söylüyor. Değerlendirmesini yapıyor. Bu not ediliyor. Bu notların neticesi, biz genel başkanımıza bir ara sunum yaptık. CHP ile karşılıklı yaptığımız görüşmeler zannediyorum, 20-25 saate ulaşmıştır. Bizim kendi içimizde yaptığımız görüşmelerde 30 saate yaklaştı toplamda. 50 saate yakın bir mesai vermiş bulunuyoruz. Yorucu ama çok emek vererek yaptığımız bir süreç" diye konuştu.

Ömer Çelikten önemli açıklamalar İsyan ediyoruz çok bedeller ödedik

"HER TÜRLÜ SORUMLULUĞUMUZU BAŞBAKANIMIZIN ÖNDERLİĞİNDE YERİNE GETİRİYORUZ"

Bakan Çelik, konuşmasında şunları kaydetti: "Bugün bu geçiş döneminde Türkiye için alınması gereken kararlar, kimileri tarafından riskli ifade edilse de biz hükümette olduğumuz son güne kadar, şu geçiş dönemi itibariyle söylüyorum, her türlü sorumluluğumuzu Başbakanımızın önderliğinde yerine getiriyoruz. Memleketimiz için 7 Haziran sonrası yeni bir tablodur. Bu tablo çerçevesinde değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Hiçbir partiye kapımızı kapatmadan görüşmeleri sürdürdük. İstikşafi görüşme gibi bir mekanizmanın kurulması sadece CHP ile karar verilen bir durum oldu"

Ömer Çelikten önemli açıklamalar

"SON TOPLANTIMIZ PAZARTESİ GÜNÜ"

Pazartesi günü CHP ile gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin sonuncusunun yapılacağını kaydeden Çelik, "Bundan sonraki son toplantımız pazartesi günü olacak. Daha önce olduğu gibi Ankara Palas'ta olacak. Saat 13 veya 14 olur, onu size bildiririz" dedi.

"SON NOKTADA ANLAŞILINCAYA KADAR HİÇBİR ŞEYDE ANLAŞILMAMIŞ OLUR"

CHP ile yapılan koalisyon görüşmelerinde, masada bir güvensizliğin söz konusu olup olmadığı sorulan Çelik, "Masada bizim görüşmemiz şudur. Bu masa biraz da güveni aramakla ilgili masadır. Herhangi bir meselede son nokta konuluncaya kadar o meselenin barometresi olmaz siyasette. Her görüşmeden sonra koalisyon ihtimali ne kadar, erken seçim ihtimali ne kadar diye soruyorlar bana. Bu işlerde barometre olmaz. Son noktada anlaşılıncaya kadar hiçbir şeyde anlaşılmamış olur. Zaten öyle bir görüşme aşamasına da henüz geçilmemiştir" diye yanıt verdi.

"ÇATIŞMA DURUMUNUN OLMAMASI EN YÜKSEK HASSASİYETİMİZDİR"

Artan terör olayları ve bu kapsamda gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonları hakkında konuşan Çelik, "Biz Türkiye’de terörle mücadele konusunda tarihte en yüksek kapasite ile tedbirler almış bir hükümetiz. Bizim 13 yıllık iktidarımıza bakın. Geçmiş dönemlerle mukayese edilmeyecek kadar terörle mücadele konusunda hem uluslararası düzeyde hem ulusal zeminde son derece yüksek kapasite ile tedbirler almış bir hükümetiz. Bizim dönemimizde terörle, teröristle mücadele Türkiye paradigma devrimi yaşamıştır. Biz bu riski almış, bu bedelleri ödemiş bir hükümetiz.

Bütün bu tedbirleri alırken Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yumuşak güç unsurlarını devreye sokmak açısından da demokratik açılımı başlatmışız. Bütün bu süreçlerde imzamız olruken yalnız da bırakılmış, siyasi partilerden destek görmemiş, buna rağmen yolunda yürümüş bir partiyiz. Ret, inkar ve asimilasyon politikalarının bitmesi konusunda tarihi işlere imza atmış bir kadroyuz. Türkiye’nin toplumsal huzuru, çatışma durumunun olmaması en yüksek hassasiyetimizdir. Demokrasi tehdit altındaysa, bu süreçler istismar ediliyorsa, sivil toplumun güvenliği tehdit altındaysa, hukuk devleti tehdit altındaysa, birileri Anayasal düzeni tehdit ediyorsa tereddüt etmeden, gözünü kırpmadan adım atan; eylemini koyan bir hükümetiz" açıklamasında bulundu.

"FARUK ÇELİK İLE YALÇIN ARASINDA GÖRÜŞME İLİŞKİSİ SÜRÜYOR"

MHP ile hala temas halinde olunduğunu belirten Çelik, "Burada gizli kapaklı bir durum yok. Genel başkanımız hatırlarsanız CHP ziyaretinden sonra 'İstikşafi görüşme mekanizmasını CHP ve MHP’ye önereceğim' dedi. Nihayetinde CHP bunu olumlu buldu. MHP olumlu bulmadı. Ama temasın sürmesi konusunda ona olumlu baktılar. Bir istifşafi görüşme mekanizması onlarla yok. Ama Sayın Faruk Çelik ile Sayın Yalçın arasında görüşme ilişkisi sürüyor. MHP en başta genel başkanımızın bu teklifini kabul etmiş olsaydı; biz CHP ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken aynı şekilde onlarla da heyetler bu görüşmeleri sürdürecekti" diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle