GeriGündem Mübarek müebbet hapse mahkum oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mübarek müebbet hapse mahkum oldu

Mübarek müebbet hapse mahkum oldu
refid:20677201 ilişkili resim dosyası

Mısır eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, protesto gösterilerindeki ölümlere suç ortaklığı etmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ardından Mısır sokakları bir kez daha karışırken, Mübarek'in duruşma sonrası getirildiği hapishanede fenalaştığı bildirildi.

Mısır'da halk ayaklanması sonucunda görevini orduya devrederek istifa etmek zorunda kalan Mübarek, yargılandığı davada müebbet hapse mahkum oldu.

Mübarek, Mısır'da 25 Ocak 2011 tarihinde başlayan halk ayaklanması sırasında güvenlik kuvvetlerine göstericilere müdahale edilmesi talimatı vermek, rüşvet, yolsuzluk, kamu mallarını çıkar için kullanmak ve kamuyu zarara uğratmak suçlarından, oğulları Ala ve Cemal'in yanı sıra eski İçişleri Bakanı Habib El Adli ile birlikte yargılanıyordu.

Mahkeme kararında yolsuzluk suçlamalarından da yargılanan Mübarek ve oğulları Cemal ve Ala'nın bu suçlardan beraat ettiği belirtildi. Ancak Cemal ve Ala Mübarek'in tutukluluk hallerinin, haklarında “borsada manipülasyon” suçlamasıyla açılan başka bir dava nedeniyle süreceği ifade edildi. Aynı davada yargılanan İçişleri Bakanlığı'nda görevli altı üst düzey polis yetkilisi de beraat etti.

KARAR İKİ TARAFI DA MEMNUN ETMEDİ
Mahkemede sanıklara ayrılmış kafesin içinde güneş gözlüğü takmış olduğu görülen Mübarek'in sedyeye uzanmış vaziyette sessiz bir şekilde kararı beklediği görüldü.

Kararın okunmasının ardından mahkeme salonunda her iki tarafın avukatları arasında kavga çıktı. Mahkemenin dışında da muhaliflerle polis arasında çatışmalar yaşandı. Polis, Mübarek yanlıları ve karşıtları arasında çıkan çatışmaları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Kararın açıklanmasının ardından bazı Mübarek yanlıları gözyaşlarına boğulurken, 84 yaşındaki eski cumhurbaşkanının idamını isteyen muhalifler de alınan karara isyan etti.

/images/100/0x0/55eb0303f018fbb8f8a53995

Çıkan çatışmalarda en az 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

KARAR AÇIKLANDI ORTALIK KARIŞTI / FOTO GALERİ

DURUŞMA SALONUNDAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

HAPSE GİRMEMEK İÇİN AĞLADI
Mahkeme kararının ardından helikopterle cezasını çekeceği hapishanenin önüne getirilen Mübarek'in, helikopterden inmeyi reddederek yetkililere bir süre direndiği bildirildi.

Mısırlı güvenlik yetkilileri, kendisini, davasının başladığı 3 Ağustos 2011'den beri kaldığı askeri hastaneye geri götürmeleri için yetkililere ağlayarak yalvaran Mübarek'in ilk kez kalacağı hapishane hastanesine gitmemek için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Güvenlik yetkilileri, refakatindekilerin Mübarek'i helikopterden çıkarak Tora hapishanesinin hastanesine gitmeye ikna etmelerinin 30 dakika kadar sürdüğünü belirtti.

Mısır resmi haber ajansı MENA, Mübarek'in helikopterden indirildikten sonra bir süre sağlık sorunları yaşadığını bildirdi.

SAVCI İDAM İSTEMİŞTİ
Görevini bıraktıktan sonra bir süre Şarm El Şeyh'te tedavi gören Mübarek, halkın yoğun gösterilerinden dolayı ev hapsine alınmış, daha sonra ise Kahire'deki bir askeri hastaneye nakledilmişti.

/images/100/0x0/55eb0303f018fbb8f8a53997

Mübarek ve oğulları ile ilgili mahkeme süreci 2011 yılının Ağustos ayında başladı. Kahire Ağır Ceza Mahkemesi bu süre içerisinde iddianamede yer alan suçlamaları aydınlatmaya çalıştı.

Mübarek'e yöneltilen en ağır suçlama, 800 kadar göstericinin hayatını kaybettiği protestolar sırasında, güvenlik kuvvetlerine müdahale talimatı vermek olarak gösteriliyordu.

İktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey'in Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi, tanık sıfatı ile verdiği ifade Mübarek'in böyle bir talimat vermediğini söylemişti.

İddianameyi hazırlayan savcı, eski cumhurbaşkanı için idam cezası talep etmişti.

Kahire Ağır Ceza Mahkemesi'nin Mübarek için verdiği karara Mübarek ailesinin itiraz ve temyiz etme hakları bulunuyor.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARINDAN İLK TEPKİ
Kararın açıklanmasının ardından halen devam eden cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iki adayı Ahmed Şefik ile Muhammed Mursi, kararla ilgili mesajlar yayımladı.

Mübarek rejiminin son Başbakanı Şefik, sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla yayımladığı mesajda, bu duruşmanın, Mısır'da artık hiç kimsenin "kanunun üstünde olmadığını ve eski rejimi yeniden yaratamayacağını gösterdiğini” belirtti.

Seçimdeki Müslüman Kardeşler örgütünün adayı, yıllarca Mübarek rejiminin baskılarına maruz kalan Mursi ise sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, karara sert tepki gösterdi.

Mursi, kararı, “şoke edici” bulduğunu belirterek, “Şehitlerimizin kanı boş yere akmayacak. Mısırlılar olarak, adil bir ceza verilmesi ve bu ulusa karşı suçlar işlemiş bu kişilerin yeniden yargılanması için çalışacağız”  dedi.

ABD'DEN İLK YORUM
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mübarek'in akıbetinin ne olacağının “Mısır halkı, adli sistemi ve hükümetine kalmış bir durum” olduğunu belirtti.

Clinton Avrupa ülkelerini kapsayan gezisi çerçevesinde bulunduğu Norveç'te gazetecilere yaptığı açıklamada, Mısır'da "adil bir şekilde yapılan" cumhurbaşkanlığı seçimlerin, ülkenin demokrasi süreci için önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False