Meteoroloji'den yeni hava durumu raporu: Yurdun tamamında yağış var! 23 kente sarı kodlu uyarı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 04, 2024 07:12

Meteoroloji'nin yeni hava durumu raporuna göre bugün yurdun tamamında sağanak yağış bekleniyor. Sıcaklıklar güney ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak. Meteoroloji yağış uyarı haritasını güncelleyerek Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Erzincan ve Tunceli çevrelerinde yağışların yarın akşamdan itibaren yüksekler karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağını belirtti. Bursa Uludağ'da gece saatlerinde başlayan sağanak, sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Metrekareye 14 kilogram düşen kar, oteller bölgesini beyaza bürüdü. Düzce'de ise aniden bastıran yağmur yerini doluya bıraktı. Ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı yeri beyaza bürüdü.

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Osmaniye, Kahramanmaraş, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Kastamonu, Sinop, Amasya, Tokat, Malatya, Erzincan, Tunceli, Şırnak, Hakkari ve Adıyaman çevreleri ile Adana'nın kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: Yurdun tamamında yağış var 23 kente sarı kodlu uyarı

Sıcaklığın güney ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Haberin Devamı

Yağışların; Doğu Karadeniz, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Osmaniye, Kahramanmaraş, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Kastamonu, Sinop, Amasya, Tokat, Malatya, Erzincan, Tunceli, Şırnak, Hakkari ve Adıyaman çevreleri ile Adana'nın kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

METEOROLOJİ HARİTAYI GÜNCELLEDİ: YÜKSEKLERE KAR SÜRPRİZİ

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Erzincan ve Tunceli çevrelerinde, bu akşam saatlerinden itibaren beklenen kuvvetli sağanak yağışların, yarın (Pazar) akşam saatlerinden sonra sıcaklıklardaki düşmeye bağlı olarak bölgenin yüksek kesimlerinde (1800 m üzeri) karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlara bağlı olarak sel, su baskını, heyelan, kar yağışı olan yerlerde tipi şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Haberin Devamı

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: Yurdun tamamında yağış var 23 kente sarı kodlu uyarı
Meteoroloji bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle 15 kente sarı kodlu uyarıda bulunmuştu. Meteoroloji haritayı güncelleyerek 23 kente sarı kodlu uyarıda bulundu.

Haberin Devamı

ULUDAĞ'DA MAYIS AYINDA KAR

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Bursa Uludağ'da gece saatlerinde başlayan sağanak, sabah saatlerinde havanın soğumasıyla yerini kar yağışına bıraktı. Mart ayında sezonu kapatan oteller bölgesine giden vatandaşlar kar sürpriziyle karşılaştı. Aralıklarla süren yağış nedeniyle kayak pistleri ve Uludağ'ın zirvesi beyaz örtüyle kaplandı.

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: Yurdun tamamında yağış var 23 kente sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, metrekareye 14 kilogram kar yağışı düştüğü bildirildi. Akşam etkisini azaltacak olan kar yağışının, gece yarısından sonra yerini sağanağa bırakması bekleniyor.

DÜZCE'DE DOLU YAĞDI

Haberin Devamı

Düzce'de bardaktan boşalırcasına yağan sağanak yerini zaman zaman dolu yağışına bıraktı. Ceviz büyüklüğündeki dolu nedeniyle kent beyaza büründü. Dolu ve sağanak sebebiyle çok sayıda araç arıza yaparken, kayganlaşan yollarda trafik kazaları da meydana geldi. Yağışa hazırlıksız yakalanan yayalar, doludan saçak altlarına sığınarak kaçarken yağışta ıslanmaktan kurtulamadı.

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: Yurdun tamamında yağış var 23 kente sarı kodlu uyarı

Aniden bastıran dolu sonrası her yerin beyaza büründüğünü belirten Selim Cicü, "İnanılmaz bir yağış başladı. Önce fındık büyüklüğündeydi. Sonra ceviz büyüklüğünde yağmaya başladı. Herkese çok geçmiş olsun diliyorum. Ama büyük ihtimalle küçük bir afet oldu. Özellikle tarımsal alanlar hasar almış olabilir. İnşallah atlatılmıştır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

ŞIRNAK'TA SAĞANAK: CADDE VE SOKAKLAR GÖLE DÖNDÜ

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde etkili olan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü.

Cizre ilçesinde öğleden sonra etkili olan sağanak nedeniyle birçok cadde ve sokak göle döndü, giriş katlarındaki bazı ev ve iş yerlerini de su bastı. Bazı araçlar da akıntıya kapılıp, yan yattı. Silopi ilçesinde de etkili olan yağış, yerini doluya bıraktı. Yaklaşık 20 dakika süren yağış sonrası cadde ve sokaklar göle döndü, araçlar yolda ilerlemekte güçlük çekti. Vatandaşlar, iş yerleri ile apartmanların saçakları altına sığınarak, yağıştan korunmaya çalıştı.

PROF. DR. ŞEN: BUGÜN ÜLKEDE YAĞIŞ VAR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Bugün ülkede yağış var. Sabah Çanakkale, Balıkesir, öğleden sonra Sinop, Kastamonu, Kayseri, Sivas, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Malatya, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Mardin'de kuvvetli yağış sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ve kısa süreli fırtına oluşturabilir" mesajını paylaştı.

Prof. Dr. Şen, "Sıcaklıklar 2-3 derece daha düşüyor. Pazar gününden itibaren gece sıcaklığı iç kesimlerde ortalamanın altına düşecek. Marmara'nın güneyi ve doğusu, İç Ege ve İç Anadolu'da zirai don hadisesi bekleniyor. Pazartesiden itibaren yağış doğuya çekilecek sıcaklıklar yükselmeye başlayacak" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!