Meteoroloji'den yeni hava durumu raporu: İstanbul, Ankara, İzmir dahil 64 kentte alarm! Kuvvetli sağanak, fırtına... Hava buz kesecek

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 25, 2023 06:42

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün beklenen kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle İstanbul, Ankara, İzmir dahil 64 kente sarı/turuncu uyarıda bulundu. Bugün yağışların Marmara'nın batısı, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in batı ve kuzey kesimleri ile İç Anadolu'nun güneybatı ve kuzey kesimlerinde kuvvetli; Ege'nin güneybatısı ve Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Fırtınanın yarın etkisini daha da artırması ve hava sıcaklıklarının bir anda düşmesi tahmin ediliyor. İşte 25 Kasım cumartesi günü hava durumu raporu...

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Orta Karadeniz'in; Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Sinop'un; Iğdır ve Ağrı hariç Doğu Anadolu'nun; Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği; Torosların, Doğu Anadolu'nun doğusunun ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde görülecek yağışların karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın batısı, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in batı ve kuzey kesimleri ile İç Anadolu'nun güneybatı ve kuzey kesimlerinde kuvvetli; Ege'nin güneybatısı ve Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Haberin Devamı

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: İstanbul, Ankara, İzmir dahil 64 kentte alarm Kuvvetli sağanak, fırtına... Hava buz kesecek

Mevsim normallerinin üzerinde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının etkisi altına girmekte olduğumuz yağışlı hava kütlesinin etkisi ile batı bölgelerimizden başlayarak azalması bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; batı bölgelerde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Muğla çevrelerinden başlamak üzere zamanla Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege genelinde kuvvetli (30-60 kg/m2), Muğla kıyıları ile Edremit Körfezi’nde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (60-100 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su askını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: İstanbul, Ankara, İzmir dahil 64 kentte alarm Kuvvetli sağanak, fırtına... Hava buz kesecek
Meteoroloji kuvvetli fırtına ve yağış nedeniyle 64 kente sarı/turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Antalya’nın batısından başlamak üzere, zamanla il geneli ile Konya’nın güneybatı ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli (25-60 kg/m2), Antalya’nın batısının kıyı kesimleri ile doğusunda çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (60-120 kg/m2) olması bekleniyor. Yağışların, zamanla 1800 m üzeri rakımlı kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Muhtemel sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Haberin Devamı

FIRTINA ALARMI

Yapılan son değerlendirmelere göre: Rüzgarın Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/saat), Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli fırtına (10-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Genel olarak güney yönlerden, Pazar günü sabah saatlerinden itibaren Marmara’nın kuzeyi ile zamanla yurdun kuzey kesimlerinde batı ve kuzeybatıdan esmesi beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtınanın akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Muhtemel çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YARINA DİKKAT

Haberin Devamı

Meteoroloji'nin hava durumu raporuna göre yarın hava sıcaklıkları bir anda 10 derece birden düşecek. Marmara'da fırtınanın etkisini daha da artırması bekleniyor.

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: İstanbul, Ankara, İzmir dahil 64 kentte alarm Kuvvetli sağanak, fırtına... Hava buz kesecek

PROF. DR.ŞEN'DEN ANTALYA VE MUĞLA İÇİN UYARI

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında yaptığı uyarıda şu ifadeleri kullandı:

"Bugün sıcak hava bir esasında. Mevsimine göre aşırı sıcak. İstanbul'a yağış bu gece yarısından sonra gelecek. Türkiye'nin hemen hemen tüm bölgelerinde lodos etkili. Lodos Akdeniz bölgesinde, Antalya ve Muğla'da şiddetli yağışlarına neden olabileceğini tahmin ediyoruz. Antalya ve Muğla'da çok şiddetli yağış var. Taşkın, su taşkını riski var.

Haberin Devamı

Trakya civarında rüzgar kuzey batıya dönecek. Hızlı soğuma meydana gelecek. Yarın İstanbul'da 8 dereceye kadar düşecek. Sıcaklık gece itibarıyla ani olarak düşecek. Bu önemli yağışlar ortaya çıkarır.

Pazar günü öğlene kadar İstanbul'dan yağış gidiyor ama sıcaklık düşük, pazartesi de düşük olacak. Pazartesi günü Anadolu'da kuvvetli yağış var. 

İSTANBUL'DA KAR VAR MI?

İstanbul'un merkezinde kar yok. Trakya'da, Uludağ'da ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde kar olacak."

FIRTINA, KÖRFEZ'DE TEKNELERİ BATIRDI

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde sabah saatlerinden itibaren etkili olan fırtına, yaşamı olumsuz etkiledi. Körfez ilçesi sahilinde oluşan dalgalar nedeniyle Tütünçiftlik sahilindeki Balıkçılar Kooperatifi'ne kayıtlı olan 50'ye yakın tekneden 4'ü battı. Yarımca sahilinde de 3 teknenin battığı öğrenildi. Sahile koşan balıkçılar, teknelerini fırtına ve dalgadan etkilenmemeleri için kıyıya çıkardı.

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: İstanbul, Ankara, İzmir dahil 64 kentte alarm Kuvvetli sağanak, fırtına... Hava buz kesecek

Haberin Devamı

KANO ALABORA OLDU, SPORCULAR CAN SİMİDİYLE KURTARILDI

İzmit Körfezi'ne kanolarla açılan sporcular, rüzgar ve yağışın etkisiyle denizde zor anlar yaşadı. Kanoları alabora olan sporcular için deniz polisi, bölge halkı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi güvenlik personeli bölgeye gitti. Sporcular, denizden can simidi atılarak kurtarıldı.

Meteorolojiden yeni hava durumu raporu: İstanbul, Ankara, İzmir dahil 64 kentte alarm Kuvvetli sağanak, fırtına... Hava buz kesecek

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!