GeriGündem Kılıçdaroğlu: Trump'ın ne yaptığını gayet iyi biliyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu: Trump'ın ne yaptığını gayet iyi biliyoruz

Kılıçdaroğlu: Trump'ın ne yaptığını gayet iyi biliyoruz
Abone Olgoogle-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 37. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında ‘Bundan sonra ben Kudüs mitingine katılacağım. Evet oraya da katılacağım. Hiç kimse unutmasın. Filistin'de bizim devrimci gençlerin mezarları var. Filistin davası için oraya gittiler. Kudüs'ün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Trump'ın da ne yaptığını gayet iyi biliyoruz. Hakkı, hukuku ve adaleti sadece kendi ülkemizde değil, kainatta da isteyeceğiz’ ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan İstanbul İl Kongresi başladı. Haliç Kongre Merkezi'nin açık hava etkinlik alanına kurulan komplekste gerçekleşen il kongresine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye başkanları, ilçe başkanları, davetliler ve çok sayıda partili katıldı. Kongrede divan başkanlığını CHP'nin eski genel başkanlarından Altan Öymen üstleniyor. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yeniden aday olduğu kongrede, 677 delege oy kullanacak. Delegelerin oylarıyla CHP'nin İstanbul İl Başkanı, yönetim kurulu, disiplin kurulu ve kurultay delegelerini belirlenecek ve seçilenler 2 yıl süreyle görev yapacak.

KILIÇDAROĞLU İL KONGRESİNDE KONUŞTU

Kongrede konuşan Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan İstanbul İl Kongresi'ne katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,"Bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. yılı. 100 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Sizleri o günün heyecanına taşımak istiyorum. İşgal altındaki bir ülkede 100 yıl önce bir grup insan idealleriyle yola çıktı. Kavgaysa kavga dediler. 100 yıl sonra biz bugün burada aynı heyecanı yaşamak ve yaşatmak zorundayız. 100 yıl önceki koşullar çok daha zordu. Bugünkü koşulların da zor olduğunu biliyoruz. Önemli olan zorluğu başarmaktır. Önemli olan 100 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi, açıldığında özünde demokrasi vardı. Her görüşten insan vardı. Kürsüye çıkıp ülkenin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal'i dahi rahatlıkla eleştirebiliyorlardı. 100 yıl sonra bugün geldiğimiz noktada demokrasinin ağır yaralar aldığını görüyoruz" şeklinde konuştu.

Beş temel sorun olduğunu ifade eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Beş temel sorundan birincisi demokrasi. Bugün yaşadığımız en temel sorunlardan biri demokrasi. Düşüncesini açıkladı diye insanlar hapse atılamaz. Düşüncesini açıkladı diye insanlar üniversitelerden atılamaz. Özgürce yazı yazabilmeli. Düşüncelerini ifade edebilmeli. Yargı bağımsızlığı olmalı. Medya özgürlüğü olmalı. Üniversitelerde her türlü düşünce özgürce konuşulabilmeli. Demokrasi dediğimiz olguyu kendi iç dünyamızda da kurmalıyız. İkinci temel sorunumuz eğitimdir. Bir kuşağı yok ettiğimizin kaç kişi farkında acaba? Her bakana göre eğitim politikasının değiştiğinin kaç kişi farkında? Eğitimin bir kişiye, bir sınıfa, bir topluma, bir ulusa başarı kazandırdığını, çıta atlattığını acaba kaç kişi biliyor? Bize düşen görev bunları anlatmaktır. Eğer hiçbir anne ve baba okula gönderdiği çocuğunun eğitiminden memnun değilse, bu nasıl bir eğitimdir diye soruyorsa o zaman hepimiz dillendirmeli ama çözümünü de ortaya koymalıyız. Üçüncü sorunumuz dış politika. Barış üzerine inşa edilen bir dış politika bugün bireysel kin ve öç alma noktasına dönmüş durumda. Nasıl o kişiden intikam alırım, nasıl onun sesini keserim, nasıl onu makamından indiririm diye bireysel kin ve bireysel öfkeye dönüşen bir politikadan bahsediyorum. Barışı değil, savaşı önceleyen bir dış politika. Bunun sonuçlarını 82 milyon beraber yaşıyoruz. 3 milyon 600 bin Suriyeliyle birlikte. Arkasından 1 milyon daha gelecek. Onların yanında ellerinde silah tutan terörist gruplar da büyük bir olasılıkla gelecek. Asıl karmaşayı o zaman yaşayacağız. Böyle bir dış politika hiçbir zaman olmadı. Dördüncü büyük sorunumuz toplumsal barış. Bunu sağlamak zorundayız. Hiç kimsenin kimliği, yaşam tarzı, inancından ötürü ötekileştirilmesini istemiyoruz. Hiç kimse bunları kullanarak siyaset yapmamalıdır. Beşinci büyük sorunumuz ekonomi. Hatay'da valilik binasının önünde kendisini yakan vatandaş gördük. İşsizim diyor. Çocuklarım aç diyor. Üzerine benzin döküyor. Kendisini yakıyor. Çaresizliği kendisini yakarak soruna dikkat çekmek için isteyen bir insanın yaşadığı drama hiç kimse kayıtsız kalamaz."

KILIÇDAROĞLU'NDAN ORTADOĞU MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Aklı olan, dünyayı iyi okuyan, geleceği iyi okuyan egemen güçlerin Ortadoğu'daki emellerini bilen birisi zaten egemen güçlerin taşeronluğuna soyunmaz. Eğer sizin sırtınızı sıvazlayıp büyük Ortadoğu projesinin eş başkanısın hadi bakalım şuraya gir dendiğinde giriyorsanız başınız belaya girer. Bugün girdiği gibi. O nedenle hepimize düşen görevler var" ifadelerini kullandı.

"TRUMP'IN NE YAPTIĞINI GAYET İYİ BİLİYORUZ"

Kongre sonrası Yenikapı'da yapılan Kudüs mitingine katılacağını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bundan sonra ben Kudüs mitingine katılacağım. Evet oraya da katılacağım. Hiç kimse unutmasın. Filistin'de bizim devrimci gençlerin mezarları var. Filistin davası için oraya gittiler. Kudüs'ün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Trump'ın da ne yaptığını gayet iyi biliyoruz. Hakkı, hukuku ve adaleti sadece kendi ülkemizde değil, kainatta da isteyeceğiz. Dünyada da isteyeceğiz. Hak, hukuk ve adalet herkese teslim edilmeli. Eğer Filistinliler yıllardır verdikleri mücadele sonucu egemen güçlerin baskısıyla hakları elinden alınıyorsa, mazlum milletlerin hakkını savunacak olan yine bizleriz. Çünkü mazlum milletler Mustafa Kemal'i örnek aldılar" şeklinde konuştu.

 

 SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (09.02.2020)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle