Kılıçdaroğlu izdihamdan salona güçlükle girdi

Güncelleme Tarihi:

Kılıçdaroğlu izdihamdan salona güçlükle girdi
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 22, 2010 09:25

CHP Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Önder Sav ile birlikte saat 10.15'de kurultayın yapılacağı Atatürk Spor Salonu'na geldi. Kılıçdaroğlu'nun Çukurambar'daki evinden Ulus'taki salona gelişi 5 dakika sürdü ama yarım saat boyunca arabası izdiham nedeniyle salonun önüne gelemedi. Kılıçdaroğlu'nu büyük bir partili grubu 'Başbakan Kemal' sloganlarıyla karşıladı. Kılıçdaroğlu salona girdiğinde partililerin tezahüratları ve sevgi gösterileri arasında ilerlemekte güçlük çekti.

Haberin Devamı

PARTİLİLER KURULTAY SALONUNA AKIN ETTİ

İZDİHAMDAN SALONA GİREMEDİ - FOTO GALERİ

 

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK DEMEÇ / WEB TV

 

KILIÇDAROĞLU KURULTAYA BÖYLE GELDİ / WEB TV

CHP’nin 33. Olağan Kurultayı hem coşku hem hüzünle başlıyor. Uzun yıllardan sonra ilk kez iktidar adayı olma umuduyla yaklaşık 50 bin partili Ankara’ya koştu, başkentte otellerde yer kalmadı. Kurultay salonuna girmek isteyen partililer kapıları zorladı. Salonda sürekli olarak ''Lütfen kapılara yüklenmeyin'' anonsu yapıldı.  Salona giremeyen binlerce partili dışarda bekliyor.              

 

Salonda konuşmaların yapılacağı sahnenin üst bölümüne Atatürk ve eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın büyük boy posterleri asıldı. Posterlerin altına ve sahnenin iki yanına ise dev ekranlar kuruldu. Ekranlarda, halk ozanı Aşık Mahsuni Şerif'in türküleri eşliğinde Anadolu'dan görüntüler yansıtıldı.

Haberin Devamı

Kurultay salonuna gelen delegeler ve partililer, güvenlik kontrolünden geçerek içeri alındı. Salonda tribünler delegeler ve protokol için ayrılırken, salon zemininde ise gazetecilerin çalışması için düzenleme yapıldı.

 

Aysel ALP yazıyor
hurriyet.com.tr

Divanın yer aldığı sahnenin arkasında bir Türkiye haritası, üzerinde ise Mustafa Kemal Atatürk ile Baykal resmi bulunuyor. Bu fotoğrafta Atatürk’ün, “Benim iki büyük eserim vardır. Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” sözü yer alıyor.

 

Bu fotoğrafın tam karşısında ise yumruğunu sıkmış olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafı ile “CHP Türkiye’nin zaptedilemeyen kalesidir” yazısı yer alıyor.

Emniyet güçleri yoğun güvenlik önlemleri alırken kurultay nedeniyle 2 bin 500 polis görev yapıyor.

KILIÇDAROĞLU İZDİHAMI

Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Önder Sav ile birlikte saat kurultayın yapılacağı Atatürk Spor Salonu'na geldi. Kılıçdaroğlu'nun evinden salona gelişi 5 dakika sürdü ama yarım saat boyunca arabası izdiham nedeniyle salonun önüne gelemedi. Kılıçdaroğlu'nu büyük bir partili grubu 'Başbakan Kemal' sloganlarıyla karşıladı.

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu ve Önder Sav ancak saat 10.40'da Onuncu Yıl Marşı eşliğinde ve partililerin tezahüratları arasında salona girebildi. Kılıçdaroğlu, kendisine ayrılan yere değil delegelerin arasına oturdu.

KURULTAY BAŞLADI

CHP 33. Olağan Kurultayı, çalışmalarına başladı.

CHP Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun salona girmesi ve delegeler arasında yerini almasının ardından, kürsüye Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi çıktı. Selvi, kurultay çalışmalarını başlattı.

DİVAN BAŞKANI KEMAL ANADOL SEÇİLDİ

CHP 33. Olağan Kurultayında, Divan Başkanlığına Grup Başkanvekili Kemal Anadol seçildi.

Anadol, CHP il başkanlarının ortak önergesi doğrultusunda, oybirliğiyle Divan Başkanlığına getirildi.

Haberin Devamı

GENEL BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

CHP 33. Olağan Kurultayı Divan Başkanı, Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Genel Başkan adaylığı için saat 12.15, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri adaylığı için ise saat 15.00'e kadar başvuruların yapılacağını duyurdu.

Kurultayda, konuşmaların 10'ar dakikayla sınırlandırılması da kararlaştırıldı. Şu ana kadar tek aday Kemal Kılıçdaroğlu. Kılıçdaroğlu seçilmesi halinde CHP'nin 7. genel başkanı olacak.

KILIÇDAROĞLU ADAY

 

Kılıçdaroğlu, Önder Sav ve 1200 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterildi.

'BU İLGİ İKTİDAR İLGİSİDİR'

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu, salonda yerine oturduğunda gazetecilere yoğun ilgi için ''Bu kadar ilgi beklemiyordum. Bu yoğun ilgi iktidar ilgisidir. Halkın temiz siyasete susamışlığı var. Biz de onlara tercüman olacağız. CHP iktidara koşuyor'' yorumunda bulundu.

'BENİM ADIM KEMAL'

Kılıçdaroğlu, Gandi'ye benzetilmesi içinse ''Gandi'ye benzetilmek güzel ama benim adım Kemal'' dedi.

KILIÇDAROĞLU DELEGELERİN YANINA GİTMEK İSTEDİ, KÜRSÜYE GİDİYOR SANDILAR

Kılıçdaroğlu bir ara yerinden kalktı, delegelerin bulunduğu diğer tarafa geçmek istedi. Kılıçdaroğlu'nun kürsüye gittiğini sandılar. Kılıçdaroğlu, İstanbul delegelerinin olduğu taraftan kalkıp diğer tarafa geçmek isterken de izdiham nedeniyle zor anlar yaşadı.

Haberin Devamı

SELVİ: BU BİR İKTİDAR KURULTAYI

CHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi, partisinin 33. Olağan Kurultayı için “Bu bir iktidar kurultayıdır” değerlendirmesini yaptı. Selvi, tarihi bir kurultay yaşadıklarını belirterek, “Bu bir iktidar kurultayıdır. Kimse kaygı duymasın. Arkasından bir şey bekleyenler umutlanmasın” dedi. Selvi, bir gazetecinin Kılıçdaroğlu'nun “Kurultay stadyumda olsa dahi iyi olurdu” sözünü hatırlatması üzerine “Öyle bir enerjimiz var ki kurultaydan sonra bütün Türkiye stadyum olacak “ diye konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş de Kılıçdaroğlu'nu destekleyip desteklemeyeceğinin sorulması üzerine “Tek aday var artık” yanıtını verdi.

BAYKAL'IN EVİNİN ÖNÜNDE SESSİZLİK HAKİM

Önceki günlerde eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın evinin önündeki insan yoğunluğundan bugün eser yok. Baykal’ın evinin önünde sessizlik hakim olurken, bu tablo, partililerin kurultaya yoğunlaştığının göstergesiydi.

 
    

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!