İTÜ, Mars sınavını geçti

İTÜ, Mars sınavını geçti

İSTANBUL Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan “İTÜ Rover Takımı” ilk kez katıldıkları University Rover Challenge (URC-Üniversitelerarası Robotik Araç Yarışması) finalinde ülkemizi başarıyla temsil etti.

Haberin Devamı

“Altınay Mars Kaşifi” isimli araçla yarışan İTÜ’lü gençler, bilim kategorisinde dördüncülüğe yerleşerek büyük bir başarıya imza attılar. İlki 2007 yılında gerçekletirilen URC yarışmalarına bu yıl 13 ülkeden 82 takım başvurdu.

İTÜ Rover takımı tasarlayıp ürettikleri araçla teknolojik olarak dünyanın önde gelen birçok ülkesini geride bırakarak, 7 farklı ülkeden gelen ilk 13 takım arasına adlarını yazdırmayı başardı. URC yarışmaları, Utah eyaletinde “Mars Çölü“ adıyla anılan, kızıl gezegenle benzer zemine sahip ve gelecekte uzayda kullanılacak yeni nesil araçların denemelerinin yapıldığı alanda gerçekleştirildi.

Dünyanın en saygın üniversitelerarası bilim etkinliklerinden birisi sayılan URC’ye katılmayı başaran İTÜ Rover Takımı, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojileri biriminin sponsorluğunda yarışmaya seçilen ilk Türk ekibi oldu. Altınay Grubu, İTÜ Rover Takımına maddi desteğin yanı sıra pil, haberleşme, mekanik tasarım, ve otonom sürüş gibi alanlarda teknik bilgi paylaşımı ve üretim desteğinde bulundu.

İLK KATILANLARDA BİRİNCİ OLDULAR
Amerika Birleşik Devletler’inden Missouri Üniversitesi’nin tüm rakiplerini geride bırakarak 7 yıllık aradan sonra birinciliği ABD’ye geri getirdiği yarışmaya bu yıl ilk kez katılan İTÜ Rover takımı bilim kategorisinde 4’ncü oldu. Türk üniversitelerinden öğrencilerin böylesine önemli bir uluslararası platformda yarışmalarının önemine değinen Altınay Grup Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Serhat Oran, şunları söyledi:

“İTÜ’lü gençlerimiz Türkiye adına çok önemli bir başarıya imza attılar. Burada dereceye girmeleri tabii ki bizi çok mutlu ederdi. Ancak burada bulunan üniversitelerin büyük kısmı yaklaşık 6 yıldır yarışmaya katlıyorlar. Pek çoğu araçlarını her yıl geliştirip modifiye ederek iyileştiriyorlar. Nitekim, İTÜ Rover Takımı URC’ye ilk kez katılan takımlar arasında açık arayla birinci geldi. Dolayısıyla başta takım kaptanı, Tunç Türker’le birlikte tüm takım üyelerinin burada bulunmaları bile bizim ve ülkemiz için gurur kaynağıdır. Millileştirme çabalarının önemi öne çıktığı günümüzde ülkemizin geleceğinin teminatı olan İTÜ ve diğer üniversitelerde yetişen gençlerimiz, Türkiye için önemli bir insan kaynağı oluşturmaktadır. Gerek ulusal teknoloji gerekse insan kaynağı geliştirme çalışmalarıyla bugünlere gelen Altınay Grubu önümüzdeki dönemlerde de Türk gençlerinin daha emin ve güvenli adımlarla ilerlemeleri için öğrencilere destek vermeye devam edecektir.”

Haberle ilgili daha fazlası: