GeriGündem İsrail’den çok sert nota
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  604
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail’den çok sert nota

İsrail, TRT’de yayınlanan ve İsrail askerlerinin Gazze’deki operasyonunu anlatan diziye çok sert bir notayla protesto etti.

 

Notada, Ayrılık dizisi için “bariz kışkırtma” ifadesi kullanılarak, bu dizinin Türkiye’de yaşayan Yahudiler ile Türkiye’yi ziyaret edecek İsrailli turistlerin hayatlarını tehlikeye atabileceği mesajı verildi.

Nota, bizzat İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’ın talimatıyla Türkiye’nin Tel Aviv’deki Maslahatgüzarı Ceylan Özen’e iletildi.

Notayı, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Avrupa’dan sorumlu genel müdür yardımcısı

Noar Gilon, bakanlığa çağırdığı Türk diplomata iletti.

 

Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

Ayrılık dizisinin İsrailli askerlerini “çocukları öldürmekten zevk alan üstün ırkın mensupları” ve “son derece karanlık etnik kilişeler kullanarak bölgeyi kontrol etmeye çalışan İsrailli ajanları” olarak gösterdiğinin ifade edildiği notada, şöyle denildi;

“Bu tip kışkırtmalar Türkiye’deki yahudilere ve ülkeye turist olarak gelecek İsraillilere yönelik fiziksel saldırılara neden olabilir. Ayrıca, bu çirkin klişelerin bir televizyon dizisende kullanılması, büyükler kadar çocuklarca da seyredilmesi, bölgede ve tüm dünyada ülkeler ve dinlerarası barışı arayan herkesi endişelendirmelidir.”

 

“O ASKERLER SİZE YARDIMA GELMİŞTİ...”

 

Notanın son bölümü ise daha da ilginç;

 

1999 yılındaki Marmara depreminde İsrail’in Türk halkına yardım için ordu mensuplarını gönderdiği hatırlatılarak, şöyle denildi;

“Dizide soğuk kanlı katiller olarak gösterilen İsrail askerleri, 1999’daki yıkıcı depremin ardından en zor anlarında Türk sivillerin yardımına koşanlarla aynı askerlerdir...”

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle