İnternetten elektrik hırsızlığına 10 yıl hapis istemi

Diyarbakır'da internet aracılığıyla dijital elektrik sayaçlarının program şifrelerini kırarak, haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla aralarında DEDAŞ çalışanları ile SET Elektrik firması çalışanlarının da bulunduğu 23 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Haberin Devamı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianameye göre, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün yaptığı çalışmalarda, S.D ve arkadaşlarının suç örgütü kurarak, Diyarbakır'da ve diğer illerde çok sayıda fabrika, iş yeri ve ikametlerde kullanılan dijital ve analog elektrik sayaçlarına müdahale etmek suretiyle ödenmesi gerekenden daha az miktarda fatura ödenmesini sağlayarak, nitelikli dolandırıcılık yaptığı tespit edildi.

Şebeke lideri olduğu iddia edilen S.D. ile diğer şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, bulunan suç unsuru eşyalara el konulduğu ifade edilen iddianamede, şöyle denildi:

“Elde edilen bilgisayar ve USB bellekleri üzerinde yapılan inceleme sonucunda, elektronik elektrik sayaçlarının optik portlar kullanılarak, sayaçlar üzerindeki endeks değerlerinin değiştirildiği, bu işlemlerin farklı yerlerdeki bilgisayarlar arasında internet bağlantısı kullanılarak yapıldığı tespit edildi. Düzenlenen raporlara göre, kimi sayaçlara elektronik işlemler yoluyla, kimilerine de yerlerinden sökülerek getirildikleri iş yerlerinde kapaklarının açılması yoluyla endekslerin mevcut halden daha aşağı bir seviyeye getirip sonradan yeniden yerlerine takıldıkları, bazı analog sayaçların da numaratörlerini geri sardırılmak suretiyle tüketim değerlerinin düşürüldüğü ortaya çıkarıldı.”

Bu usulsüz müdahalelerin sayaçların görevliler tarafından okunmasından hemen önce yapıldığı, telefon görüşme kayıtlarının da bu hususu doğruladığı savunulan iddianamede, okuma zamanının organizasyonunda yer alan DEDAŞ görevlileri ile ihaleyle bu işi üstlenen SET Elektrik firması çalışanlarının örgüt üyelerine haber verdiği, bu şekilde organizasyona dahil olan herkesin aldıkları rolleri gereği gibi yerine getirerek, çıkar amaçlı bu menfaat birliğinin idamesini sağladığı ve bundan sürekli bir gelir elde ettiği öne sürüldü.

Haberin Devamı

SET Elektrik firmasında bu işlerde okumacı olarak görev yapan şahısların kullanıldığı, örgütün Diyarbakır sorumlusu olduğu savunulan Ş.K'nın irtibatlı olduğu ekiplere bu abonelerin abonelerin numaralarını vererek, işlem yapılmamasını sağladığı ileri sürülen iddianamede, S.D'nin liderliğinde kurulan suç örgütünde hiyerarşik bir düzen içerisinde ve süreklilik arz eder biçimde çıkar amaçlı bu faaliyetin sürdürüldüğü iddia edildi.

İddianamede, tutuklu sanıklar S.D, Ş.K, M.Ş.E. ve M.B. hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve kamu zararına dolandırıcılık” suçundan 13 yıla kadar, diğer tutuksuz 19 sanık için ise “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçlarından 3 ile 10 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası isteniyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası: