İki BDP'li vekile tahliye

Güncelleme Tarihi:

İki BDPli vekile tahliye
Oluşturulma Tarihi: Ocak 03, 2014 12:02

KCK davasında tutuklu yargılanan BDP Milletvekileri İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım'ın tahliyesine karar verildi.

Haberin Devamı

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım'ın tahliyesine karar verdi.

GÜLSER YILDIRIM TAHLİYE EDİLDİDiyarbakır'da tahliye talepleri reddedilen KCK davaları sanıklarından 4'ü BDP'li biri bağımsız 5 tutuklu milletvekilinin avukatları aracılığıyla 31 Aralık'ta Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmasının ardından Anayasa Mahkemesi, BDP milletvekilleri Yıldırım ve Ayhan'ın tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali edildiği iddiasıyla yaptıkları başvuruları haklı bulması ve iki milletvekiline 3'er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar vermesi üzerine avukatlarınca başvuru yapılan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ayhan ve Yıldırım'ın tahliye talebini görüştü.

Mahkeme heyeti, yapılan değerlendirme sonucu 5 Ekim 2010'dan bu yana "silahlı terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle yargılanan ve hakkında "Terör örgütü üyesi olduğu" gerekçesi ile yargılanan Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu Milletvekili Ayhan ve 15 Şubat 2010 yılından bu yana hakkında "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılanan Mardin E tipi Cezaevinde tutuklu Milletvekili Yıldırım'ın oy birliği ile tahliyesine karar vererek, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı dikkate alınarak başka suçtan tutuklu veya hükümlü olmadıkları takdirde derhal salıverilmeleri için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Tahliyelerine ilişkin evrak milletvekillerinin tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi ve Mardin E Tipi Cezaevine gönderildi.

Haberin Devamı

GARDİYANDAN ÖĞRENDİ

Diyarbakır'da yargılandıkları mahkemenin İbrahim Ayhan ile birlikte tahliye kararı verdiği BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, kararı eşi ve çocuklarıyla açık görüş yaptığı sırada infaz koruma memurundan öğrendi.

Hakkında tahliye kararı verilen BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ı bugün bulunduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde eşi Mardin Tabip Odası Başkanı Kamiran Yıldırım, çocuklarıyla birlikte açık görüşte ziyaret etti. Ziyaretinden ardından cezaevinden çıkan Kamiran Yıldırım, eşiyle birlikte açık görüşteyken tahliye kararını öğrendiklerini belirterek, "Az önce içerdeyken kendisi ile açık görüş yapıyorduk. Kendisi ile açık görüş yaparken gardiyan arkadaşlar haber verdi. Alt yazı geçti diye. Mahkeme nihayet tahliye kararı verdi. İçerdeydik arkadaşları ile beraber bir buruk sevinç yaşadık. Arkada bıraktıkları vardı. Bir de çocuklar da oradaydı. Sarmaş-dolaş olduk. Hepimizi mutlu eden bir şey. Gecikmiş bir adalet olarak hepimiz sevinçliyiz" dedi.

BAKMADAN GEÇME!