İhtiyaç kredisi hesaplama nasıl hesaplanır?

Güncelleme Tarihi:

İhtiyaç kredisi hesaplama nasıl hesaplanır
Oluşturulma Tarihi: Aralık 23, 2015 11:00

Günümüz piyasa koşullarında tüketicinin ve girişimcilerin kurtarıcısı banka kredileri. Ancak kullanılan kredi ve krediye uygulanan faiz oranı bankadan bankaya değişiyor. Kredi nasıl hesaplanır? Ayrıntılar haberimizde..

Haberin Devamı

Ekonomik şartlar ağırlaştıkça tüketicinin ve girişimcilerin kurtarıcısı banka kredileri halin geldi.... Ancak kullanılan kredi ve krediye uygulanan faiz oranı bankadan bankaya değişiyor.

Bu noktada akıllara gelen soru şu oluyor;

 KREDİ NASIL HESAPLANIR?

Kredi hesaplaması yapılırken şu noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Faiz oranı, kredi hesaplamalarının en temel unsurlarından biridir. Kredi kullanacak kişiler tercih edecekleri bankayı genellikle faiz oranına göre tercih eder. Kredi hesaplama işleminde faiz oranı, aylık taksitleri ve toplam geri ödeme rakamını doğrudan etkiler. Fakat faiz oranı kredi hesaplamada tek başına belirleyici değildir.

VADE SÜRESİ

Kredi hesaplamada vade süresi de bir diğer belirleyici unsurdur. Zira vade süresi çoğu zaman kredi faiz oranını da belirler. Şayet kredinin vade süresi kısa ise faiz oranı da düşük olacaktır. Özellikle konut kredisi kullanırken faiz oranı ve vade süresi hayat önem taşıyacaktır.

Haberin Devamı

KREDİ TİPİNİN ÖNEMİ NEDİR? NEYE GÖRE TERCİH EDİLMELİDİR?

Bir diğer önemli husus da kullanılacak kredi tipidir. Kredi türüne karar vermek için ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemek önemlidir. Örneğin tatil kredisi mi? İhtiyaç kredisi mi? Konut kredisi mi? Eğitim kredisi mi? Sağlık kredisi mi ihtiyacınıza daha uygundur? Bu konudaki belirleyici bilgiyi de bankaların kredi kampanyalarının bulunduğu internet sayfalarından ve bilgi merkezlerinden edinebilirsiniz.

 

BAKMADAN GEÇME!