"Hayatınızda ebenin etkisi, Satürn'den daha fazla"

Güncelleme Tarihi:

Hayatınızda ebenin etkisi, Satürnden daha fazla
Oluşturulma Tarihi: Şubat 12, 2014 11:46

Gökbilimci Prof. Dr. Ethem Derman, burçların ve gezegenlerin insanlar üzerinde etkisi olmadığını ifade ederek, "Sizin doğumunuzu sağlayan ebenin kütlesini ve ebe ile sizin aranızdaki uzaklığı bildiğimiz için onun etkisine bakıyoruz ve anlıyoruz ki ebenin etkisi Satürn'ün etkisinden fazla" dedi.

Haberin Devamı

Türkiye'de astronomi biliminin önde gelen isimlerinden Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü eski öğretim üyesi Prof. Dr. Derman, sık sık haberlere konu olan göktaşı düşmesi üzerine kurulan "kıyamet senaryolarını" eleştirdi.

Derman, geçtiğimiz yıl 15 Şubat'ta Rusya'nın Çelyabinsk kenti yakınlarına 17 metre çapında bir göktaşı düştüğünü hatırlattı. Atmosfere girerek patlayan ve daha sonra Çelyabinsk kentinin yakınlarına düşen göktaşının yarattığı etkiyle çok sayıda binanın camlarının kırıldığını kaydeden Derman, "Eğer şehrin içine düşseydi belki de 200 kişi ölecekti" dedi.

Küçük çaplı gök cisimlerinin gökbilimciler tarafından görülemediğini, bu nedenle bunların zaman zaman yaşanabildiğini kaydeden Derman, "Eğer düşen göktaşı 100 metre çaplı olsaydı en az 3 gün önceden görürdük. Eğer göremeseydik ve bir kentin üzerine düşseydi, mesela New York'un. New York'u yok edebileceğini biliyoruz. Ama bunların gelip de dünyaya düşme ihtimali yüksek değil. Yapılan araştırmalar sonucunda 2 bin 350 yılına kadar dünyaya büyük bir göktaşı düşmeyeceğini biliyoruz" diye konuştu.

İnsanların gökten sürekli felaket ve kıyamet beklemesinin anlamı olmadığını vurgulayan Derman, 21 Aralık 2012'de de benzer bir senaryo ile insanların kıyamete odaklandığını belirtti. Bu tür kıyamet senaryolarının bu işten çıkar sağlayan kişilerin uydurmaları olduğuna işaret eden Derman, bilim insanları dışında kimseye itibar edilmemesi gerektiğini kaydetti.

"BAYRAĞIMIZDAKİ YILDIZ DEĞİL GEZEGEN"

Haberin Devamı

Prof. Dr. Derman, halk arasında astronominin merak uyandıran bir bilim olmasına karşın çok fazla doğru bilinen yanlışın da olduğuna dikkati çekti. "Kuyruklu yıldız, akan yıldız" olarak halk arasında adlandırılan gök cisimlerinin yıldız olmadığını söyleyen Derman, şöyle konuştu:

"Bizim halkımız gökyüzünde gördüğü herşeye 'yıldız' der. Örneğin bayrağımızdaki ay yıldız. Yıldız değil o. Ama herkes yıldız olarak bilir. 'Hilal şeklindeki ay, önündeki de yıldız' derler. Hayır, gezegen. Ama gezegenin ne olduğu bilinmez. Bayrağımızdaki ay ve bir gezegen. Büyük ihtimalle de Venüs gezegeni. Sadece bizim bayrağımızda değil, en az 20 ülke bayrağında hilal şeklinde ay, 60 ülke bayrağında gökyüzü var."

"SATÜRN DEĞİL, EBE ETKİLER"

Haberin Devamı

Gök cisimlerinin insan üzerinde etkisi olduğu ve doğum sırasında gezegenlerinin konumunun etkisinin konuşulmasının "uydurma" olduğunu savunan Derman, "Marduk" diye bir gezegenin de olmadığını dile getirdi.

Burçların etkisine inanmanın saçma olduğuna değinen Derman, kendilerinin tüm gayretlerine rağmen bunlara inanmak isteyen insanları vazgeçirmenin mümkün olmadığını kaydetti. Burçlar üzerine kitaplar ve yazılar yazan insanların bu işten çıkar sağladıklarını ve herkese hitap eden söylemlerle insanları ikna ettiklerini bildiren Prof. Dr. Derman, "Sahtekarların dili o kadar güzel konuşuyor ki anlatınca inanıyorlar. Çünkü kullandıkları tabirler herkese uyar. 'Aslan burcu lider olmak ister, beklemeyi sevmezler' diyor. Kim lider olmak istemez? Kim beklemeyi sever? Bunları okuyan bazı insanlar da 'Yahu beni ne de güzel tarif ediyor?' diyorlar" dedi.

Gök cisimlerinin tek etkileme yönteminin çekim gücü olduğunu ve bu nedenle insanları etkilemeyeceğini dile getiren Derman, şöyle devam etti:

"Siz doğduğunuzda Satürn Terazi burcundaysa sana etki eder mi etmez mi hesabını yapmak çok basit. Sizin doğumunuzu sağlayan ebenin kütlesini ve ebe ile sizin aranızdaki uzaklığı bildiğimiz için onun etkisine bakıyoruz ve anlıyoruz ki ebenin etkisi Satürn'ün etkisinden fazla. Ebe daha yakın olduğu için doğumunuzda Satürn değil ebe etkiler."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!