GeriGündem Fransız uçak gemisi de Suriye açıklarında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  61
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız uçak gemisi de Suriye açıklarında

Fransız uçak gemisi de Suriye açıklarında
refid:22128871 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Suriye lideri Beşar Esad’ın kimyasal silah kullanma riskine karşı Türkiye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesine karar verilmesi ve ABD uçak gemisi "USS Dwight Eisenhower”ın Suriye karasuları yakınına demir atmasının ardından Fransa da alarma geçti. Fransız uçak gemisi, olası bir kimyasal silah saldırısına karşı Suriye açıklarında. Uzmanlar Batılı devletlerin bu hamlelerini Hürriyet Dünyası'na yorumladı.

Fransız basını, Fransa Donanması'na bağlı Charles de Gaulle uçak gemisinin komando birlikleri ile Suriye açıklarında beklediği haberini bildirdi.

Fransız Savunma Bakanı Jean Yves le Drian, "USS Dwight Eisenhower" ve "Charles de Gaulle" gemilerinin kimyasal silah kullanılması olasılığına karşı önlem amaçlı olarak bulunduğunu açıkladı.

Suriye sularındaki hareketliliğe ilişkin Fransız haber kanalı BFM TV’ye konuşan Le Drian, “Gemimiz Suriye'de müdahale amaçlı değil, kimyasal silah ihtimaline karşı önlem amaçlı olarak bulunuyor” dedi.

"YANITIMIZ SERT OLUR"
Fransız Bakan, "Kimyasal silahların yerini, nerede stok edildiğini biliyoruz. Esad’ın güvenlik güçleri tarafından koruma altında. Şimdilik kullanılacağına dair bir istihbaratımız yok. Ancak Esad’ın bunları kullanması kırmızı çizgiyi aştığı anlamına gelir ve o zaman bizim ve uluslararası topluluğun yanıtı çok sert olur. Ama şimdi Suriye'ye müdahale gibi bir niyetimiz yok. Biz Suriye’nin kendi içinde bu sorunu çözmesinden yanayız" dedi. Bakan Le Drian, sorular üzerine, “Biz ve müttefiklerimiz kimyasal silahların yerini biliyoruz. Güvenlik amaçlı olarak taşındıklarını biliyoruz. Ama kullanılacağına dair bize gelen bir istihbarat yok” dedi.

KIRMIZI ÇİZGİ
Amerikan Savunma Sekreteri Leon Panetta ve Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Esad’ın ciddi olarak kimyasal silah kullanmasından endişe ettiklerini açıklamış, Washington ise bunun ‘kırmızı çizgiyi aşmak anlamına geldiğini’ belirtmişti. ABD Başkanı Barack Obama da, “Bu kabul edilemez ve sonuçları olacak” diyerek Esad yönetimini uyarmıştı. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ise “Suriye onlarca, yüzlerce defa açıkladı, bir kez daha altını çiziyoruz ki, halkımıza karşı kimyasal silah kullanmayacağız. Bu intihar demektir, bunu yapmayacağız” cevabını vermişti.

RUSYA DA KARŞI HAMLEDE BULUNMUŞTU
Suriye karasuları yakınında bulunan 16 Amerikan savaş gemisine “Dwight Eisenhower”ın da güvertesinde 70 bombardıman uçağıyla katılmasını ciddi bir gelişme olarak değerlendiren Rusya, Akdeniz seferinden Karadeniz’deki Sivastopol Üssü’ne geri dönmekte olan altı savaş gemisini Saros Körfezi açıklarında bekletme kararı almıştı.

Gemilerin ikinci bir emre kadar Ege Denizi’nde kalacağı ve Akdeniz’de yaşanacak gelişmelere bağlı olarak bu bölgeye geri gönderilebileceği belirtilmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle