GeriGündem Erbakan son yolculuğuna uğurlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  218
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erbakan son yolculuğuna uğurlandı

Erbakan son yolculuğuna uğurlandı
refid:17151613 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Devlet töreni istemeyen Erbakan, Fatih Camii'nde tören yapılmasını ve Merkez Efendi Mezarlığı'nda eşinin yanına gömülmeyi vasiyet etmişti. Yüzbinlerce kişinin katıldığı törende devletin zirvesi de ezilme tehlikesi yaşadı.Törenin ardından Erbakan'ın cenazesi Merkez Efendi Mezarlığı'na götürülmek üzere yola çıktı. Binlerce insan cenaze aracının ardından yaklaşık 4 kilometre mesafedeki mezarlığa doğru yürüdü. Kalabalık nedeniyle adım adım ilerleyebilen cenaze aracı 4 km'yi ancak 2,5 saatte alabildi. Erbakan'ın tabutu eller üzerinde mezarına taşınarak eşinin yanına defnedildi..

FATİH CAMİİ'NDE ADIM ATACAK YER YOKTU / Foto Galeri

ERBAKAN'A SON VEDA / WEB TV

ANKARA'DAKİ TÖRENDEN KARELER

İLK TÖREN ANKARA'DA YAPILDI             

Erbakan için ilk tören Ankara'da Hacı Bayram Veli Camii'nde yapıldı. Sabah namazına müteakip kılınan cenaze namazına bakanların ve ailesinin yanı sıra çok sayıda seveni katıldı. Erbakan'ın cenazesi daha sonra özel uçakla İstanbul'a getirildi.

CENAZE FATİH CAMİİ'NDE

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne ait cenaze nakil aracına konulan Erbakan'ın cenazesi, küçük bir konvoy eşliğinde trafiğe kapatılan sahil yolu güzergahından Fatih Camisi'ne getirildi.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim_2/85_yil.jpgBu sırada cami çevresinde bekleyen vatandaşlar ve partililer, gözyaşları eşliğinde tekbirler getirerek cenazeyi karşıladı. Cenaze aracı, cami çevresinde yaşanan izdiham nedeniyle avluya giriş yapmak üzere uzun süre bekledi. Cenazenin gelişini bekleyen güvenlik güçleri ve Saadet Partili gençler, güvenlik koridoru oluşturdu. Mikrofonla vatandaşları sürekli uyaran bir partili, “Hocayı görünce kimse öne doğru adım atmasın. 100 kişiyle izdiham yaratmayalım. Hocaya yakışan bir cenaze olsun” diye anons etti. Tekbir sesleri arasında cenaze musalla taşına getirildi.

Erbakan'ın kızı Elif Erbakan Altınöz eşi Mehmet Altınöz'le, kızı Zeynep Erbakan Baykoç eşi Faruk Baykoç'la, oğlu Fatih Erbakan da eşi Beyza Erbakan ile birlikte musalla taşına konulmasıyla birlikte cenazenin başında beklemeye başladı.

Cenaze merasiminde, 2003 yılındaki Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda birinci olan Ahmet Karalı, Kur'an-ı Kerim okudu.

10 BİN POLİS GÖREV YAPTI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından cenaze töreni bölgesine katılım noktalarında arama tarama işlemleri için 3 bin 500, çevre ve yol güvenliği için de yaklaşık 10 bin polisin görev yaptığı belirtildi.

İSTANBUL'UN TÜM CAMİLERİNDE SELA OKUTULDU

PARTİLİLER SIRAYLA MEZARINI KAZDI / Foto Galeri

Erbakan'ın Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Mezarlığı'nda bulunan aile kabristanlığındaki mezarı, partililer tarafından sırayla kazıldı. Erbakan'ın kabrinin, 2005 yılında vefat eden eşi Nermin Erbakan'ın yanına kazıldığı görüldü. Aile kabristanlığında, Necmettin Erbakan'ın babası Sabri ile annesi Kamer Erbakan'ın da mezarları bulunuyor.

Mezarlığın karşısındaki surlara da Erbakan'ın büyük boy bir fotoğrafı asıldı.

Öte yandan, İstanbul'daki tüm camilerde Erbakan'ın vefatı dolayısıyla sela verildi.

DEVLETİN ZİRVESİ CAMİDE

Devletin zirvesi Erbakan'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Fatih Cami’ndeki cenazeye şu isimler katıldı: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakanı İrsen Küçük, eski Başbakan Tansu Çiller, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Yaşar Topçu, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Abdülkadir Aksu, Bekir Bozdağ, Ahmet İyimaya, Kürşat Tüzmen, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu ve askeri erkan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Deniz Baykal, Eski Bakanlardan Hüsamettin Özkan, Mehmet Ağar, Yaşar Okuyan,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Ali Müfit Gürtuna CHP’li Akif Hamzaçebi, BDP’li Sırrı Sakık, İlhan Kesici, Prof. İlber Ortaylı, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz, İsmail Ağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ve kamuoyunca ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Ünlü.

DEVLETİN ZİRVESİ EZİLME TEHLİKESİ YAŞADI

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve bakanlar Fatih Camii'ne geldiklerinde ve cenaze namazının ardından tabutun götürülüşü sırasında izdiham yüzünden güç anlar yaşadı.

/images/100/0x0/55eb00f8f018fbb8f8a4b78f
TSK ÇELENK GÖNDERDİ

Cami avlusunda yer alan çelenklerden biri Türk Silahlı Kuvvetleri'ne aitti. TSK'nın çelenginin yanında CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği çelenk yer aldı.Ayrıca cami avlusunda bazı subayların da olduğu görüldü.

İZZETBEGOVİÇ’İN MEZARINDAN TOPRAK GETİRİLDİ

 

Erbakan’ın kabrine Bosna Hersek Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç’in mezarından toprak getirildi. 

 

CENAZE ARACI MEZARLIĞA 2,5 SAATTE GİDEBİLDİ

 

Töreninin ardından nakil aracına konan Erbakan'ın cenazesi izdiham nedeniyle 4 kilometrelik yolu 2,5 saatte alabildi. Merkez Efendi mezarlığına TBMM Başkanı Şahin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da geldi. Erbakan, Merkez Efendi Mezarlığı'nda bulunan aile kabristanında eşinin yanına defnedildi.

 

TABUTA ERDOĞAN VE GÜL OMUZ VERDİ / WEB TV 

 

BİNLERCE İNSAN ERBAKAN İÇİN YÜRÜDÜ / WEB TV

 

DEVLETİN ZİRVESİ CENAZEDE BİR ARAYA GELDİ / WEB TV 

 

İŞTE CENAZE NAMAZINDAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV 

 

1. ORDU KOMUTANI ORG. KIVRIKOĞLU CENAZE TÖRENİNDE/ WEB TV

YABANCI AJANSLAR ERBAKAN'IN CENAZESİNİ BÖYLE GÖRÜNTÜLEDİ / Foto Galeri

ERBAKAN'IN CENAZESİ FATİH CAMİİ'NDE / WEB TV

BİNLERCE KİŞİ FATİH CAMİİ'NE AKIN ETTİ / WEB TV 

ASKERLER ERBAKAN'IN CENAZESİNE GELDİ / WEB TV

ERBAKAN'IN CENAZESİ İSTANBUL'A BÖYLE GETİRİLDİ / Foto Galeri

ERBAKAN'IN CENAZESİ İSTANBUL'A GETİRİLDİ / WEB TV

LİDERLER DE ERBAKAN'I SON YOLCULUĞUNDA YALNIZ BIRAKMADI / WEB TV 

CÜBBELİ AHMET HOCA CENAZEYE BÖYLE GELDİ / WEB TV

  
  
     

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle