GeriGündem Elazığ’a obeztur
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elazığ’a obeztur

Elazığ’a obeztur

‘Gakkoşlar diyarı‘ Elazığ, başta batı illeri, Türkiye’den çok sayıda obezite hastasının ameliyat için tercih ettiği bir merkeze dönüştü.

Ne gazete ne TV ne radyo ne bilbortlarda reklam çalışması yaptılar. Halkla ilişkiler danışmanları hiç olmadı. Ama kısa sürede hastadan hastaya, kulaktan kulağa yayılan ünleri, 574 bin nüfuslu Elazığ’ın sınırlarını aştı.

OBEZİTE EKONOMİSİ OLUŞTU

İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlere de ulaştı. Giderek ameliyat sayıları arttı. Son üç yılda sadece Fırat Tıp Fakültesi’nde 508’i erkek, 1228’i kadın olmak üzere toplam 1736 (5 yılda toplam 2 bin 400) hastaya obezite ameliyatı yapıldı. İstanbul’dan ameliyat ettikleri hasta sayısı dahi 650. Bu süre içinde yurtdışından gelen 39 hasta da ameliyat için burayı tercih etti. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği’nden Prof. Dr. Erhan Aygen (44) obezite cerrahisine 2011’de başladı. Sonra ekibe Doç. Dr. Cüneyt Kırkıl katıldı, anestezi ve reanimasyon, girişimsel radyoloji uzmanları, hemşireler de eklendi. Prof. Dr. Aygen ve Doç. Dr. Kırkıl’dan obezite ameliyatını öğrenen diğer cerrahlar Erzincan Araştırma ve Eğitim Hastanesi ile özel Medicalpark Hastanesi’nde obezite ameliyatlarına başlayınca şehirde bir ‘obezite ekonomisi’ oluştu. Bu hareket taksi şoförleri, oteller, misafirhaneler, esnafa da yaradı.

SGK HASTALARI AĞIRLIKLI

Hastaların Elazığ’ı tercih etmesinde cerrahların deneyimi ve hasta ile diyalogları kadar, SGK’nın (Sosyal Güvenlik Kurumu) bu ameliyatları karşılaması da etkili. SGK’lı hasta 1700 lira fark ödeyerek ameliyatını olabiliyor. Prof. Dr. Aygen, “Hastalar hem bize hem de hastaneye güvenerek geliyor, çok daha uygun bir fiyata ameliyat olmayı tercih ediyor” diyor.

Elazığ’a obeztur

HASTALAR ANLATIYOR

Uğur Aydemir (44 yaşında, 200 kilo): Kardeşimin arkadaşı burada ameliyat oldu. Onun tavsiyesiyle İstanbul’dan geldim.

İlhan Has (35 yaşında, 138 kilo): Bir süre Facebook’ta grubu takip ettim. İstanbul’dan ameliyat için tek başıma geldim.

Sevinç Yurttaş (44 yaşında, 130 kilo): Facebook’tan takip ederek buldum ve Diyarbakır’dan geldim. İstanbul’da ameliyat olan halamın kızı bile burayı tavsiye etti.

Cengiz Yetkin (46 yaşında, 125 kilo): 2-3 yıldır araştırıyordum. Burada ameliyat olanlarla konuştum, atladım Tekirdağ’dan geldim. Bu kadar insan yalan söylemiyordur herhalde.

Mehmet Emin Ertürk (45 yaşında, 126 kilo): Aslen Diyarbakırlıyım ama İtalya’da da yaşıyorum. İstanbul’da birkaç yer araştırdık. Ama burada ameliyat olan teyzemin oğlunun tavsiyesiyle geldim ve ameliyat oldum.

Metin Kiraz (41 yaşında, 163 kilo): Bir sürü yer araştırdım. Aile hekimim doktor arkadaşının da burada ameliyat olduğunu söyledi en son. Çok ameliyat yapmışlar, deneyimliler. Ben de İstanbul’dan gelip ameliyat oldum.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False