Diyarbakır'da Nevruz coşkusu

Güncelleme Tarihi:

Diyarbakırda Nevruz coşkusu
Oluşturulma Tarihi: Mart 21, 2017 10:56

Diyarbakır’da Bağlar İlçesi’ndeki Nevruz Parkı’nda yapılan kutlamaya 200 bine yakın kişi katıldı. Vatandaşlar alanına gelerek Kürtçe ve Türkçe müzik eşliğinde halaylar çekti. HDP Şanlıurfa mlletvekili ve parti sözcüsü Osman Baydemir ile görevden uzaklaştırılan Mardin Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, konuşma yaptı. Öte yandan Nevruz kutlamasının yapıldığı alana sabah elinde bıçakla girmek isteyen ve sırt çantasını aratmayıp kaçmaya başlayan bir genç, polisin açtığı ateşle öldü.

Haberin Devamı

HDP, DBP ve DTK’nın organize ettiği Diyarbakır’daki Nevruz kutlaması nedeniyle hareketlilik başladı. Vatandaşlar, sabah saatlerinden itibaren kutlamanın yapılacağı Bağlar ilçesinde Newroz Park’a gelmeye başladı. Nevruz alanına giden yollarda uzun araç konvoyları oluştu. Tıkanan trafik nedeniyle alana gitmek isteyenler, araçlardan inip yürümek zorunda kaldı. Binlerce vatandaş alanına gelerek Kürtçe müzik eşliğinde halay çekmeye başladı.

Diyarbakırda Nevruz coşkusu

HDP Şanlıurfa mlletvekili ve parti sözcüsü Osman Baydemir ile görevden uzaklaştırılan Mardin  Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, Nevruz alanında konuşma yaptı. 

Haberin Devamı

ALANA SADECE HAYIR FLAMALARI ALINDI

Miting alanında geniş güvenlik önlemleri alınırken, 5 ayrı noktada arama noktası oluşturuldu. Nevruz nedeniyle kentte 5 bin polisin görevlendirildiği öğrenildi. Alana sadece üzerinde referandum için hazırlanan farklı renklerde olan ve üzerinde Kürtçe Na (Hayır) yazan flama taşımalarına izin verildi. 

MEYDANA BIÇAKLA GİRMEK İSTEYEN KİŞİ VURULDU 

Çevresi bir gün önceden bariyerlerle çevrilen alana sabah saatlerinde kontrol noktalarından birinden girmek isteyen ve elinde bıçak olduğu belirtilen kimliği belirsiz bir kişi, polisle tartıştı.

Diyarbakırda Nevruz coşkusu


'Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim' diyerek güvenlik güçlerine bıçaklı saldırıda bulunan ve etkinliğin yapılacağı yöne doğru koşmaya başlayan kişi polisin ’dur’ ihtarına uymayıp kaçmaya başlayınca polis ateş etti. Ağır yaralı olarak ambulansla hastaneye kaldırılan şüphelinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Diyarbakır Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bağlar ilçesi Nevruz Park alanında gerçekleştirilecek olan Nevruz etkinlikleri miting alanına girmeye çalışan sırt çantalı bir şahıs, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerince aranmak istenmiştir. Ancak şahıs kendini aratmak istememiş, ‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek güvenlik güçlerine bıçaklı saldırıda bulunmuş ve etkinliğin yapılacağı yöne doğru koşmaya başlamıştır. Şahıs, güvenlik güçlerinin tüm uyarılarına rağmen elindeki bıçağı atmamış ve alana doğru koşmaya devam etmiştir. Söz konusu şahsın canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden ve alanda bulunan katılımcıların can güvenliği göz önünde bulundurulduğundan dolayı, arama noktasında görevli güvenlik güçlerince müdahale edilmiştir. Meydana gelen olay sonrasında yaralanan ve etkinlik alanına çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırılan şüpheli şahıs, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca çok yönlü inceleme başlatılmıştır” denildi.

Haberin Devamı

UÇAN BALONLAR PATLADI: 3 YARALI

Nevruz kutlamalarında kullanılmak üzere bekletilen balonlarda bulunan helyum gazının sıkışması sonucu meydana gelen patlamada 3 kişi hafif şekilde yaralanırken, odanın kapı ve camları zarar gördü. Yaralılar, ambulansla kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alınırken, sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!