GeriGündem Davutoğlu: İki örgütün izi var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu: İki örgütün izi var

Davutoğlu: İki örgütün izi var
refid:30308350-spot ilişkili resim dosyası

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, 10 Ekim sabahı Ankara’daki ‘Barış Mitingi’ne yapılan saldırı konusunda iki iz üzerinde olduklarını ve sonuca yaklaştıklarını anlattı. Davutoğlu, iki ayrı intihar saldırganı ile ilgili çalışmaların yürüdüğünü ve iki ayrı terör örgütünün izine rastlandığını duyurdu.

Gazetelerin Ankara Temsilcileriyle kahvaltıda buluşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, iki intihar saldırganıyla ilgili yapılan soruşturmada gelinen noktayı şöyle özetledi:

İKİ ÖRGÜT İZİ

“İki iz üzerinde yürüyor arkadaşlar. Birinci saldırganın DNA incelemesi konusunda bulgular var. İkinci saldırganın da irtibatları konusunda araştırmalar yürüyor. Bu meselenin önceden planlanması konusunda da mesafe kat ediliyor. Bunlarda iki farklı örgüte ilişkin bulgular içeriyor. Örgütler arası işbirliği var mı onu çıkarmaya çalışıyoruz. İki bombacının olay yerine nasıl geldiğini çıkardı arkadaşlar, birinin çantayla, diğerinin yelekle. O eylemin nasıl yapıldığına dair bilgilere ceset parçalarından ulaşılmış durumda. Faili meçhul bırakmayacağız bunu. sonuna kadar gidilecek. Kim bu katliamı yaptıysa tespit edilecek, bağlantıları varsa tespit edilecek. Karşılık anlamında gereği yapılacak. Saldırı demokrasiye yöneliktir. Bilinçli bir şekilde Türkiye’nin her yerinden katılımın olduğu miting hedef alınmış. Özellikle hassas kesimlere yönelik bir saldırı. Mezhep ve etnik fay hatlarıyla ilgili sonuçlar doğurabilecek bir saldırı. Birkaç sonucu birden doğurur.

Toplumsal bilinç bakımından ciddi sınavdan geçtik. Birileri bunun üzerinden bir kaos senaryosu yazmışsa ki yazdıkları aşikar, bunu engellememiz gerekiyordu. Vakur bir şekilde cenazelerini defnettiler ve böyle bir saldırının travmatik sonuçlarının doğmasına engel oldular.

Terörün oyununa gelmemek için Türkiye’de hayatın normale dönmesi, normalleşmesi lazım. Bu saldırıyı yapan odaklar tam da hayatın akışı değişsin isterler.

Madrid’de bir ispanyol saldırıdan sonra veya önce, İngiltere veya Fransa’da bir vatandaşları ne kadar güvende hissediyorsa Türkiye’de de vatandaşlarımız o kadar güvendedir. Türkiye’nin bir başka Ortadoğu ülkesi ile karşılaştırılması doğru değildir.

19 gün sonra seçime gidiyoruz. Türkiye’yi suhuletle seçileme götürmemiz”

“EYLEME GEÇMEDİKÇE TUTUKLAYAMAYIZ” DEMEDİM

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetelere “eyleme geçmedikçe tutuklayamayız” başlığıyla yansıyan sözlerine de açıklık getirirken şöyle konuştu:
“Sanki ‘ancak bomba patladıktan sonra tutuklanabilir. Bombacı fiilen kendisini gidip patlatmadıkça bir şey yapamayız’ demişim gibi yansıtıldı. Yayında ‘Agresif bir şekilde bunların üzerine gidemez miyiz?’ denildi. Ben de hukuk devletinin kuralları içerisinde mücadele ettiğimizi, bunun da etkin mücadeleyi bazen sınırlayabildiğini söyledim. Hukuk devletinde bu eylemi yapacak kişi harekete geçmedikçe bir şey yapamayabilirsiniz, gözaltına alsanız bile 3 gün sonra serbest kalabiliyor.”

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False