Darbe Komisyonu’na ifade yanıtı: Suriye'den gelemiyorum

Güncelleme Tarihi:

Darbe Komisyonu’na ifade yanıtı: Suriyeden gelemiyorum
Oluşturulma Tarihi: Kasım 14, 2016 21:16

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun dinlemek istediği Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Başkanlık Divanı’na ‘Suriye’de olduğu için bu hafta gelemeyeceği’ bilgisini verdi.

Haberin Devamı

‘ENİŞTE’Yİ DİNLEMEYECEK

Bir aylık çalışmasını tamamlayan komisyon, 30’un üzerinde ismi dinledi. Davetlilerin çoğu soru ve cevaplarla birlikte üç saati aşan sunumlar yaptı. Komisyon, anayasa ve TBMM İçtüzük uyarınca 3 aylık sürede çalışmalarını tamamlaması gerekiyor. Dinlenmek istenilen kişiler arasından yer alan eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve eski CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler’den olumsuz yanıt alınırken, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt da hastanede yattığı için komisyona gelemedi.

Komisyon, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın darbe girişimini haber aldığını söylediği eniştesi Ziya Ülgen’i ise “Tankları görmekten başka bir bilgisi olmadığı” gerekçesini aktarmasıyla dinlemekten vazgeçti. Listede ismi yer alan Rus stratejist Aleksandr Dugin ise resmi bir görevi olmadığı gerekçesiyle dinlenmedi.

Haberin Devamı

HANDE FIRAT’I DİNLEYECEK

Komisyon, son anda bir değişiklik olmadığı takdirde yarın gazeteci Hande Fırat, YÖK üyesi Abdullah Çavuşoğlu, gazi albaylar Mahmut Pınarbaşı ve Davut Ala, perşembe günü de eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, emekli Tümgeneral eski Bursa Bölge Jandarma Komutanı Seyfullah Saldık’ı dinlemeyi planlıyor.

Komisyon, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, koruma astsubayı Ömer Halisdemir’le birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı darbecilerden kurtarmakta büyük rol oynayan Korgeneral Zekai Aksakallı’yı da bu hafta dinlemeyi planlıyordu. Aksakallı, girişim sırasında “Eşkıyalar başarılı olamayacaklar” sözleri ve darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’nin öldürülme talimatını vermesiyle dikkatleri çekmişti. Suriye’deki operasyonu yöneten Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Aksakallı, komisyonun perşembe günü kendisini dinleme isteğine ‘Suriye’de olduğundan bu hafta için gelemeyeceği’ bilgisini ulaştırdı.

ŞANTAJLA PARA AKIŞI

Komisyon çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Başkan Reşat Petek, FETÖ’nün finans kaynaklarına ilişkin de önemli bilgilere ulaştıklarını söyledi. Petek, Türkiye’deki çok önemli işadamlarına, şirketlerine ulaşan FETÖ üyelerinin bu kişilerin önce dini hassasiyetlerini sömürdüğünü, sonra tehditle, şantajla örgüte para akışı sağladıklarını anlattı. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!