Darbe girişimi soruşturmasında İstanbul'da son durum

Darbe girişimi soruşturmasında İstanbulda son durum

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin askerlere yönelik yürütülen soruşturmada tutuklu sayısı 1855’e yükseldi. 311 askere adli kontrol uygulanırken 587 asker de serbest bırakıldı. 179 askerin emniyetteki işlemleri sürüyor. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin haklarında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcı sayısı 52’ye yükseldi.

Haberin Devamı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan tarafından darbe girişimine ilişkin askerle yönelik yürütülen soruşturmada tutuklanan asker sayısı 1855’e yükseldi. Sorguları tamamlanan şüpheli askerlerden 587’si serbest bırakıldı. Nöbetçi Hakimlik, serbest bırakılmasına karar verdiği şüphelilerden 311’i hakkında adli kontrol tedbiri uyguladı.

Adli kaynaklardan edilen bilgilere göre 2 şüpheli askerin hastanede tedavisinin sürdüğü kaydedilirken, Nöbetçi Hakimliğe sevk edilen 179 şüphelinin ifade işleminin devam ettiği öğrenildi. Soruşturmayı yürüten savcılığın, 353 şüphelinin serbest bırakılmasına itiraz ettiği, itirazlardan 234’ünün reddedildiği ifade edildi. Serbest bırakılan 49 şüpheliye ilişkin savcılığın yaptığı itirazın ise henüz inceleme aşamasında olduğu kaydedildi.

ADLİYEDE DURUM

Haberin Devamı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin haklarında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcı sayısı 52’ye yükseldi. Şüphelilerden işlemleri tamamlanan ve tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedilen 83 hakim ve savcıdan 52’si "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklandı. 28’i adli kontrol uygulanarak toplamda 31 hakim ve savcı ise serbest bırakıldı.

11 HAKİM VE SAVCI FİRARİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar soruşturma Bürosu tarafından darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan Anadolu Adalet Sarayı’nda görevli 110 hakim ve savcıdan 99’u gözaltına alındı. Gözaltında bulunan 16 hakim ve savcının işlemleri devam ederken, 11 şüpheli de firari bulunuyor.