ABD’ye çifte taziye

Güncelleme Tarihi:

ABD’ye çifte taziye
Oluşturulma Tarihi: Haziran 15, 2016 21:16

ORLANDO’da meydana gelen kanlı baskınla ilgili dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama’yı, Başbakan Binali Yıldırım da Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı arayarak taziye dileklerini iletti.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, önceki gün taziye telgrafı çektiği Obama ile dün telefonda görüştü. Orlando’daki saldırının uluslararası toplumun terörle ortak mücadele etmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörün dini ve milleti olmadığını vurguladı. Erdoğan, insanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biri olan terörün barış dini olan İslam’la hiçbir surette bağdaştırılamayacağına da dikkati çekti.

ABD Başkanı Obama’nın da Erdoğan’a duyarlılığından ötürü teşekkür ettiği görüşmede, iki liderin Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da her alanda işbirliğini ve istişareyi sürdürmenin önemine de değindikleri belirtildi. Yıldırım da, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’i telefonla arayarak ABD’nin Orlando kentinde bir gece kulübüne yönelik saldırı nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti. Yıldırım Biden’e, Türkiye’nin olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğunu ve saldırıyı kınadığını belirterek, Amerikan hükümeti ve halkına başsağlığı ve dayanışma dileklerini iletti. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!