8 yıl sonra bir ilk... Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel görüştü

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 02, 2024 16:05

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile AK Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi. 1 saat 35 dakika süren görüşme sonrası CHP lideri Özgür Özel, herhangi bir açıklama yapmadan aracına binerek AK Parti Genel Merkezi'nden ayrıldı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, diyaloğun devam etmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Kendi takvimlerine uygun bir zamanda iade-i ziyaret gerçekleştireceklerdir" dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i AK Parti Genel Merkezi'nde kabul etti. Özgür Özel, AK Parti Genel Merkezi önünde AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş tarafından karşılandı. Özel, ardından genel merkeze geçti. Erdoğan ve Özel'in görüşmesi saat 16.07’de başladı. Görüşmede Erdoğan’a AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Özel’e ise CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan eşlik etti. 

GÖRÜŞME 1 SAAT 35 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, AK Parti Genel Merkezi'ndeki görüşmesi sona erdi. Görüşme 1 saat 35 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Özgür Özel, AK Parti Genel Merkezi'nden ayrıldı. Özgür Özel, çıkışta kendisini bekleyen basın mensuplarına açıklama yapmadı. AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Özgür Özel'e aracına kadar eşlik etti. Özgür Özel, görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi'ne geçti. Özel'in, burada kurmaylarıyla görüşmeyi değerlendireceği belirtildi.

Haberin Devamı

ELE ALINAN KONULAR

CNN Türk muhabiri Melike Görür şunları aktardı:

Özgür Özel CHP genel başkanına geçti. Kurmaylarıyla görüşmeyi değerlendiriyor. Herhangi bir açıklama yapılması beklenmiyor ancak kulislere sızan bazı bilgiler var. Görüşme olumlu ve verimli bir ortamda geçti. Hediyeleşmeler de oldu. CHP'li kaynaklar 'Sorunlara çözüm konusunda mesafe alınabilir' yorumu yapıyor.

HEDİYELEŞTİLER 

Özel, Cumhuriyet ateşi isimli bir obje ve mesir macunu hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Özel'e hediyeleri oldu. Milli Sarayalar'dan fincan seti, çay ve bal hediye etti.

Özel, Erdoğan'a AK Parti'de görüşmenin olmasının memnuiyetle karşıladığını söyledi. Organizasyonda özen olduğu için Erdoğan'ın özel kalemi Hasan Doğan'a teşekkür etti. Ancak Özel, koltuk düzenini eleştirdi ve doğru bulmadığını söyledi. Erdoğan da 'Bunu telafi etmek için iade-i ziyarette bulunalım' dedi. Özel 'Memnuniyet duyarız' dedi.

Görüşmede gezi tutuklulukları, hasta tutukluları, asgari ücret, emeklilerin sorunları, atanamayan öğretmenler gibi konular ele alındı.

Arda Erdoğan, AK Parti kaynaklarından edindiği bilgileri şöyle aktardı:

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz'daki tavrı nedeniyle Özgür Özel'e teşekkür ettiği öğrenildi. Dini bayramlarda bayramlaşalım denildiği öğrenildi. Milli bayramlarda da görüşülecek. 28 Şubat davasından hükümlülerin yaşları dolasıyla affedilmeleri rica edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Yılmaz Tunç ile görüşerek Özel'in taleplerine dair değerlendirme yapıldı. AYM ve AİHM kararlarının uygulanması yönünde hatırlatma yapıldı. Belediyelerin projelerini aktardı. Dış kredi bulunduğu zaman Cumhurbaşkanı onayına geçmesi gerekiyor. Bu konuda Özel'in bazın sunumlar yaptığı öğrenildi. Özgür Özel, dış politikada milli duruş sergileriz ifadesini kullandı.

8 YIL SONRA İLK GÖRÜŞME

Haberin Devamı

İki partinin liderlerini 8 yıl aradan sonra bir araya getiren randevuda, kulislere göre Erdoğan’ın ağırlıklı gündeminde yeni anayasa başlığı öne çıkarken, Özel’in ise anayasa dışında borçları nedeniyle sıkıntı yaşayan yerel yönetimlerin gelir kaynaklarının arttırılması, belediyelerin merkezi yönetimden onay bekleyen kritik projeleri, hayat pahalılığı ve emekli aylıkları, atanamayan öğretmenler, kamuda işe girişlerdeki mülakatlar, Gezi tutukluları gibi kalabalık bir dosyayla görüşmeye geldiği belirtiliyor.

Özel’in Taksim çevresindeki 1 Mayıs kutlamalarında yaşananları da önemli bir başlık olarak dosyasına eklediği vurgulanırken, CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, Hürriyet’e, “Taksim’in engellenmesini de muhtemeldir ki Genel Başkanımız gündeme getirecektir. Hiç olmazsa bundan sonra, 1 Mayıs’ın Taksim’de olması gerektiği gibi kutlanması önemli” dedi.

Haberin Devamı

8 yıl sonra bir ilk... Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel görüştü

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, Erdoğan-Özel görüşmesine ilişkin detayları paylaştı. Canova, kulis bilgilerini aktarırken şu ifadeleri kullandı:

İki siyasi parti ve iki genel başkan olarak, mevkidaşlık çerçevesinde görüşme olarak bakılıyor. Kılıçdaroğlu'nun "Sarayla müzakere edilmez mücadele edilir" çıkışına karşı Külliye'de bu randevunun verilmemesi, AK Parti merkezinde gerçekleşmesi Özgür Özel'e nezaket olarak yorumlanıyor.

Özgür Özel'in üzerinde duracağı en önemli başlıklar arasında belediyelerin borç ve alacakları konusu olacak. Her koşulda bunu paylaşacaktır. Cumhurbaşkanı'nın bunu bilerek bu görüşmeye girdi ve özellikle AK Parti merkezini seçti.

Haberin Devamı

8 yıl sonra bir ilk... Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel görüştü

CNN TÜRK Muhabiri Arda Erdoğan ise iki liderin görüşmesine dair şu bilgileri paylaştı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan dakikalar önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki programını tamamlayarak AK Parti Genel Merkezi'ne geldi. 8'nci kattaki makam odasında Özgür Özel'in gelmesini bekliyor. Oldukça yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda AK Parti Genel Merkezi'nin önünde. Yerli ve yabancı basının görüşmeye ilgi gösterdiklerini belirtelim.

Nisan ayının başında, Ramazan Bayramı'nda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi Erdoğan ve Özel. İki isim görüşme talebini kararlaştırdılar. 23 Nisan'daki Meclis resepsiyonundaysa Erdoğan, siyasi partileri liderleriyle bir araya geldi, oradaki toplantıda da bu hafta işaret edildi.

ÇELİK: İADE-İ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLECEK

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan-Özel görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in ziyaretinden memnuniyet duymuşlardır. Olumlu bir havada geçmiştir ziyaret. Cumhurbaşkanımız, diyaloğun devam etmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Kendi takvimlerine uygun bir zamanda iade-i ziyaret gerçekleştireceklerdir" dedi.

BAKMADAN GEÇME!