Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 22, 2019 15:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nda konuştu. Erdoğan açıklamasında 'Külliye'de CHP'li isimle görüştü' iddiaları ile ilgili çok sert ifadeler kullanarak "Güya ben Külliye'de bir CHP'li ile görüşmüşüm. Arkadaşlarım gerekli cevabı verdiler. Bunu haber yapan gazeteci kayıp. Bay Kemal senin hayatın yalan. Eğer yiğitsen ben cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum, sen genel başkanlığını ortaya koyabiliyor musun? İspat edemiyorsan çek git. Bu kadar iddialı söylüyorum. Bizim hayatımıza yalan girmedi ama bunların hayatı yalan" dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilal Saygılı Cami ve Külliyesi'nin açılışının ardından partisinin İzmir İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Parti binasının balkonundan kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de AK Parti'nin aldığı yüzde 39'luk oy oranını hatırlattı. Erdoğan, "İzmir'e, Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla getirmek istediğimiz hizmetler için bu oran yeterli olmadı. Kardeşlerim, bizim anlayışımızda seçmene küsme, darılma hele hele vatandaşı suçlama gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Siyasette daima hesaba çekilmeden önce nefsinizi hesaba çekin anlayışıyla hareket eden bir hareketiz. Nefsimizi sineye çekiyor, eksiklerimizi yanlışlarımızı telafi etmeye çalışıyoruz. Kardeşlerim, bugünlere sürekli kendimizi yenileyerek, geliştirerek geldik. Rehavete kapılma hakkımız yoktur. Herkes yorulsa bizim böyle bir lüksümüz olamaz. Herkes kızsa darılsa gücense bile biz bu şekilde asla davranamayız" dedi.

Haberin Devamı

'ARAMIZDAKİ SARSILMAZ BAĞI ANLAYAMADILAR'

AK Parti'yi geçmişin kalıplarıyla tanımlamaya çalışanların yanıldığını belirten Erdoğan, "Biz 'Aşk ile çalışan yorulmaz' diyerek bu yolda yürüdük. Siyaseti ikbal kapısı olarak değil mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimize hizmet vesilesi olarak görüyoruz. Tüm kardeşlerimize hizmet etme sorumluluğumuz var. Unutmayın; milyonlar Türkiye'den bunu bekliyor. Milyonlar sizden, bizden bunu bekliyor. Mazlumlar, mağdurlar sizden, bizden bunu bekliyor. Türkiye'yi 2023 hedefleriyle 2053 ve 2071 vizyonuyla buluşturmak için milletimize söz verdik. Bu hareketi günlük siyasetin kavramlarına hapsetmeye çalışanlar hayal kırıklığı yaşıyorlar. AK Parti'yi geçmişin kalıplarıyla tanımlamaya çalışanlar yanıldılar. Kavgayı çıkar çatışmasını siyasetlerinin merkezine yerleştirenler, bizim aramızdaki şu muhabbeti, sarsılmaz bağı bir türlü anlayamadılar. Bizim gözümüzde tüm makamlar, unvanlar geçicidir, fanidir. Milletimizin kendisine hizmet etmemiz için bize verdiği emanettir. İşte bu ana muhalefet, bu CHP bunların farkında değil" diye konuştu.

Haberin Devamı

'BUNLAR EDEPSİZ'

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç'un, AK Parti Grup Başkan Vekili Özlem Zengin'e Genel Kurul'da "Bu kadına haddini bildiriniz" dediğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bunlar özellikle lafı geldiğinde hanım kardeşlerimize saygı gösterdiklerini söylerler. Yalan. İşte parlamentoda Grup Başkan Vekilimiz Özlem kardeşimize ne yaptıklarını izlediniz değil mi? Gördünüz değil mi? İfadeye bak 'Ulan şu kadını susturun'. Şimdi ben buradan sesleniyorum CHP'ye gönül veren hanım kardeşlerime sesleniyorum. 'Ulan şu kadını susturun', böyle bir ifade kullanılabilir mi? İşte bunu kullanıyorlar. Ben ne dedim? Bunlar edepsiz, bunlar ahlaksız. Bir hanımefendiye bu ifadeyi kullanacak kadar edepsiz, ahlaksız. Bunlar bu parlamentoda 50 civarında kadın milletvekili olan AK Parti'nin bu duruşunu hazmedemiyorlar. Bunlara göre kadın ne olmalı? Bunlara göre kadın hizmetkar olmalı. Kadın bahçıvan olsun; tarlada, bahçede, oralarda domates toplasın, biber toplasın. Karşılarında bir hukukçu gördükleri zaman kuduruyorlar. Özlem hanım bir hukukçu, hazmedemiyorlar. Bunların içinde mühendis arkadaşlarımız var, doktorlar var, hazmedemiyorlar. Onlar istese de istemese de inşallah AK Parti'nin kadınları, bunları aşa aşa iktidara yürüyorlar."

Haberin Devamı

'EN KÜÇÜK REHAVETE FIRSAT VEREMEYİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin kongre sürecine girdiğini hatırlatarak, teşkilatların yenilenmesi çağrısı yaptı. Erdoğan, "Kardeşlerim, ülke genelinde 31 Mart seçim sonuçları için değerlendirmelerimizi samimiyetle yaptık, yapıyoruz. Güçlü ve zayıf yanlarımızı tartarak, eksiklerimizi gidererek, partimizi çok daha güçlü şekilde geleceğe taşımanın gayreti içindeyiz. Kardeşlik bağlarımızı güçlendirdiğimiz, partimizi yenilediğimiz taze bir ruhla yeni bir heyecanla yola revan olduğumuz farklı bir görev olacaktır. İzmir bu sesi verecek mi? Kongrelerimizde ortaya çıkacak yeni teşkilat yapılanmamız 2023- 2024 başarılarımızda kilit rol oynayacaktır. Bulunduğunuz yerlerin Ömer'lerini, Hatice'lerini bulun çıkarın. Güçlü kadrolarla geleceğe yürüyelim. Bunun için en küçük rehavete, ihmale, hataya fırsat veremeyiz. Tıpkı bir kuyumcu titizliğiyle adeta kılı kırk yararak çalışıyoruz. Şiddete ve teröre bulaşmadığı sürece her türlü görüşün başımızın üzerinde yeri var" dedi.

Haberin Devamı

'ESED'E ADAMLARINI NİYE GÖNDERDİN?'

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerde bulunarak, "Terörün inine girdik mi? Teröristleri adım tadım takip ediyor muyuz? Artık kaçacak delik arıyorlar. Onlar kaçıyor, biz kovalıyoruz. İzmir size sesleniyorum. Suriye'de Barış Pınarı Harekatı ile bizim sınırlarımızı taciz eden teröristlere hadlerini bildirdik mi? Şimdi o terör koridorunu yapamadılar. Bay Kemal ne dedi? 'Bizim Suriye'de ne işimiz var?' Bay Kemal bizim Suriye'de işimiz var ya da yok da senin oralarda ne işin var? Esed'e adamlarını niye gönderdin? Bütün bunları söylerken bakıyorsun PYD/YPG bu örgütlerle bay Kemal iş tutuyor. HDP, PKK'nın desteği ile orada değil mi? Onlarla birlikte Ankara, İstanbul'a neden yürüyorsun? Bir gün çık da 'Bu PKK terör örgütüdür' de. Duydunuz mu? Demedi, diyemez. Çünkü ürkektir, korkaktır, pısırıktır ve yalancıdır" diye konuştu.

Haberin Devamı

'İSPAT EDEMEZSEN ÇEK GİT'

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde CHP'li bir isimle görüştüğü iddialarıyla ilgili Erdoğan, "Son günlerde tutturdu, güya ben Külliye'de bir CHP'li ile görüşmüşüm. Arkadaşlarım gerekli cevabı verdiler. 'Öyle bir görüşme olmadı' dediler. Bunu haber yapan gazeteci kayıp. Bay Kemal senin hayatın yalan. Bak İzmir'den, milletvekili olduğun ilden sesleniyorum sana. Eğer yiğitsen, bunu Cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum, acaba sen genel başkanlığını ortaya koyabiliyor musun? İspat ettin ettin, edemezsen çek git; ama yapamaz. Bugüne kadar ben bunu çok denedim. Hepsi birbirini bulmuş. O gazetenin köşe yazarı da bu kadar iddialı söylüyorum. Bizim hayatımıza yalan girmedi ama bunların hayatı yalan" dedi.

'28 ŞUBAT ZİHNİYETİNİN HORTLATILMASINA İZİN VERMEYİZ'

Türkiye'nin kendi iç kavgalarıyla kavrulan ülke haline getirilmesine izin vermeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Cumhuriyetimizi kuruluşundan 10 yıllar sonra demokrasiyle taçlandırmak, hamdolsun bize nasip oldu. Sadece eğitimde, sağlıkta, ulaştırmada, turizmde değil hak ve özgürlükler konusunda da ülkemizi farklı noktalara taşıdık. Milli iradeyi hakim kıldık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile en büyük yönetim reformunu başarıyla gerçekleştirdik. Haksızlığa, hukuksuzluğa maruz kalmış bir kadro olarak ayrımcılığa müsaade etmedik. Bölgesel milliyetçilik, ırka dayalı milliyetçilik yok bizde. Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Abaza, Boşnak ayrımı yok. Biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. 40 yıllık siyasi hayatımızın hiçbir döneminde inancına, dünya görüşüne karışmadık. Kılık kıyafetinden dolayı hiçbir şekilde dışlamadık, ötekileştirmedik. Üniversite kapılarında başörtüsünden dolayı uygulanan zulümlere biz son verdik. Kat sayı olarak devlet kurumlarında kadınlara başörtüsüyle çalışabilme serbestisini biz getirdik. Eski Türkiye özlemiyle yanan, tutuşan bazı çevrelerin çeşitli kışkırtmalarına şahit oluyoruz. Başörtülü 2 kız yolda yürürken biri, bir çılgınlık yapıyor, başörtülü kızlarımıza saldırıyor. Bir araştırıyoruz, maalesef aynı zihniyet altından çıkıyor. Milletin inancıyla milletin değerleriyle insanımızın tarihiyle kültürüyle kavgalı bir kesimin tekrar eski alışkanlıklarına döndüğünü görüyoruz. Sözlü ve fiili şiddete dayanan bu provokasyonlara asla göz yummayız, yummayacağız. Hiç kimsenin 28 Şubat zihniyetini hortlatmasına izin vermeyiz. Yeni nifak tohumları ekilmesine tahammülümüz yok. Emniyet ve yargı kurumlarımız nefret suçlarıyla ilgili anında gereken adımları atacak. Ne kadar kışkırtırlarsa kışkırtsınlar, Türkiye'yi kendi iç kavgalarıyla kavrulan bir ülke haline getiremeyecekler."

'İZMİR'E 70 KATRİLYON LİRA YATIRIM YAPTIK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir İl Başkanlığı binasının balkonundan yaptığı konuşmada, partisinin 17 yılda İzmir'e yaptığı yatırımları da anlattı. Erdoğan, partisinin görüş ayrılıklarına, kılık kıyafet farklılıklarına saygı gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Biz sizleri Yaradan’dan ötürü sevmeye devam edeceğiz. Başı açıkmış, kapalıymış. Bu bizim memlekettenmiş asla böyle bir ayrım yok, olmayacak. Eğer böyle bir ayrım yapacak olursak Allah'a bunun hesabını veremeyiz. Görev alsın, almasın davaya gönül vermiş herkesten aşkla, heyecanla çalışmasını bekliyorum. Biz CHP gibi istismar siyaseti değil hizmet ve eser siyaseti yapıyoruz. Biz bu mücadeleye kendimiz veya şahsi menfaatlerimiz için değil 'halka hizmet Hakk'a hizmettir' diyerek, çıktık. 17 yılda İzmir'e yaptığımız yatırımlar, AK Parti'nin millete ve memlekete bakış açısının somut örneğidir. İzmir'e 70 katrilyon lira yatırım yaptık. CHP'nin buralarda yatırım izi var mı? Yapmaz, yapamaz. Çünkü onlarda böyle çalışalım, eser üretelim böyle bir dert yok. 3 yeni devlet üniversitesi, 6 bin 665 kapasiteli yurt açtık. Birkaç yıl içinde İzmir'in Urla, Tire, Bergama ilçelerinde 14 bin 500 kişi kapasiteli 8 adet yurt daha açıyoruz. İzmir'in dört bin yanını spor tesisi ile donattık. Göztepe ve Alsancak statlarının inşasında sona yaklaşıyoruz. Menderes millet bahçesinin, Çiğli millet bahçesinin proje çalışmaları devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine 5,5 katrilyon sosyal yardım yaptık. 35 hastaneden oluşan toplam 109 sağlık tesisini tamamlayıp, hizmete sunduk. 2 bin 60 yatak kapasiteli olan Bayraklı Şehir Hastanesi ile birlikte ikinci şehir hastanesi olan Tınaztepe Şehir Hastanesi'nin proje çalışmaları devam ediyor. CHP Genel Başkanı millete yapılan her hizmette olduğu gibi şehir hastanelerinden de rahatsız. Milletimizin birinci sınıf sağlık hizmeti almasını CHP ve ortakları içlerine sindiremiyorlar. İstiyorlar ki millet kendi dönemlerindeki gibi kuyruklara muhtaç olsun. İstiyorlar ki en basit tetkikler için bile insanlar günlerce beklesin, ilaçlarını alamasın. Sizler ve bizler için bunları lüks görüyorlar. İnsanların şehir hastanelerinin konforu ve rahatlığıyla tanışmalarını istemiyorlar. Onlara rağmen bunları hizmete alacağız. CHP ve tayfası istemeseler de, insanlarımızı sağlık hizmetleri ile buluşturacağız. Hastaneye adım attığınız zaman 'Allah bu devletten razı olsun' diyeceksiniz."

İZMİR'İ SUYA BİZ KAVUŞTURDUK

Kiraz, Dikili, Menemen, Aliağa, Seferihisar ilçelerinde 700 yataklı devlet hastanelerinin açılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de kentsel dönüşümle 18 bin 903 adet konut projesini hayata geçirdiklerini, 17 yılda İzmir'e toplam 25 milyar liralık ulaşım yatırımı yaptıklarını anlattı. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi İstanbul- İzmir Otoyolu bitti mi? 8- 9 saat süren yolculuğu 3,5 saate indirdik mi? Arabanıza oturdunuz direksiyonun başına geçtiniz 3,5 saatte özgüvenle buradan İstanbul'a gidiyor musunuz? Rabbim bizlere bu günleri de gösterdi. O ne çileydi 8-9 saat yolculuk? Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu otoyola bile bunlar çamur atmaya kötülemeye kalktılar. Sabuncubeli Tüneli, Konak Tüneli'ni hizmete sunduk. Menemen- Aliağa- Çandarlı Otoyolu'nun 91 kilometresini tamamladık, 5 kilometrelik Koyundere Kavşağı- Menemen Manisa yol ayrımını aralık ayı sonunda tamamlıyoruz. İzmir'de toplam maliyeti 2 milyar lirayı aşan 20 projenin yapımı devam ediyor. Yüksek hızlı trenle ülkemizi tanıştırdık. Bu kapsamda 11 bin 590 kilometre uzunluğundaki hatlarımızı yeniledik. Yapımı yılan hikayesine dönen 136 kilometrelik İZBAN'ı belediyeden devraldık, tamamladık. Kemalpa OSB Demiryolu Bağlantı Hattı'nı yaptık. İzmir- Ankara Yüksek Tren Hattı'nın yapımı sürüyor. Halkapınar- Otogar arasında 2,3 milyar maliyetle yeni metro hattını yapacağız, ihaleye çıkacağız. İzmir Körfez Geçişi'nin imar planı çalışmaları devam ediyor. Selçuk- Ortaklar arasında yeni bir demiryolu hattını programa aldık. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nı baştan aşağı yeniledik. 28 baraj, 8 gölet inşa ettik, 14 gölet daha yapıyoruz. İzmir susuz muydu? Gördes'i kim yaptı? İzmir'i suya biz kavuşturduk. 547 bin dekar araziyi suladık. Şehrimizde iki adet endüstri bölgesi var. Sanayiye ara elaman yetiştirmek için organize sanayi bölgelerine teknik liseler kuracağız. Bu okulların makine ve teçhizatları OSB'lerin ihtiyaç duyduğu şekilde kuruluyor. Okuldan mezun olan doğrudan iş başı yapabiliyor. Bu tür okullar İzmir'de faaliyet gösteriyor. Bay Kemal'e İzmir'e yolu düştüğü bir gün okulları ziyaret etmesini ve lafı değil icraatı görmesini tavsiye ediyorum. 25 ilçede 779 abone doğalgaz konforu yaşıyor. Bunlar 17 yılda İzmir'e kazandırdığımız eserlerin özetenin özetidir. Sizler İzmirliler olarak bu hizmetlerin tamamını görüyorsunuz. Biz bundan sonra da sizlere hizmetkar olmaya devam edeceğiz. Sizlerin desteği ve duasıyla İzmir'i 2023 hedeflerine 2071 vizyonuna kavuşturacağız. Sizlerden davamıza sıkı sahip çıkmanızı, kışkırtmalara gelmemenizi istirham ediyorum."

BAKMADAN GEÇME!