Cuma hutbesi yayınlandı! 30 Ekim cuma hutbesinin konusu: Peygamberimiz ve Çocuk

Cuma hutbesi yayınlandı 30 Ekim cuma hutbesinin konusu: Peygamberimiz ve Çocuk

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Müslümanların bayramı olan cuma gününde cuma namazı camilerde ifa edilecek. Cemaatle eda edilmek üzere, her hafta kılınan cuma namazı öncesi vatandaşlara cuma hutbesi okunacak. Önemli bilgiler ve öğütlerin aktarılacağı bu haftaki 30 Ekim cuma hutbesinin konusu 'Peygamberimiz ve Çocuk' olarak belirlendi. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) sözleri ve buyruklarının da yer aldığı cuma hutbesinde, çocuklara güzel terbiye ve ahlak vermenin öneminden bahsedilecek. İşte, 30 Ekim cuma hutbesinin tam metni.

Haberin Devamı

30 Ekim cuma hutbesi cuma namazı ibadeti öncesi camilerde anlatılacak. Diyanet'in internet sitesinden açıklanan 'Peygamberimiz ve Çocuk' konulu cuma hutbesinde, çocuklarla oyun oynayıp güzel zaman geçirmek için müminlere tavsiyelerde bulunulacak.  Kız çocuklarına ve yetimlere verilmesi gereken önem anlatılacak. İşte, bu haftaki cuma hutbesinin tamamı. 

CUMA HUTBESİNİN KONUSU: PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: “Servet ve evlatlar, dünya hayatının süsüdür. Baki kalacak salih ameller ise, Rabbinin nezdinde hem sevapça daha hayırlı hem de ümit bağlamaya daha lâyıktır.”1

Aziz Müminler!

Çocuk, bize bahşedilmiş nimetlerin en sevimlisidir. Yuvalarımızın en masum misafiri, hanelerimizin bereketidir. Onlar, hayatımızın neşesi, Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle göz aydınlığımızdır. Amel defterimizi daima açık tutacak olan iyilik kaynağımızdır. En nadide emanetimiz, varlığı ve yokluğu ile imtihan vesilemizdir.

Kıymetli Müslümanlar!

Haberin Devamı

Çocuklarımızla ilişkilerimize yön veren en değerli rehberimiz, âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizdir. O, yaratılmışlar içinde en çok çocukları sevmiştir. En çok çocuklara açılmıştır onun merhamet yüklü yüreği. Çocukların başını okşayarak, onları bağrına basarak, öpüp koklayarak göstermiştir engin merhametini. Çocukları ve torunlarının yanı sıra etrafındaki tüm çocuklar onun şefkatinden doyasıya nasiplenmiştir.

Değerli Müminler!

Resûl-i Ekrem, çocuklara değer verir, onlara değerli olduklarını hissettirirdi. Yanı başında çocuklara yer ayırır, bir şey ikram ederken önce çocuklardan başlardı. Yanlarından geçerken selâm verip hatırlarını sorardı. Bazen onlarla şakalaşır, hatta oyunlarına eşlik ederdi. Üzülmelerine, güven duygularının zedelenmesine müsaade etmezdi. Hangi hatayı işlemiş olursa olsunlar, onları sabırla dinler, öğütler verirdi. Kız çocuklarına ve yetimlere ayrı bir önem verir, onları en aziz emanet bilir, hor görülmelerine asla izin vermezdi. Peygamberimizin bütün gayreti çocukların şahsiyetli bir şekilde büyümeleri, imanlı ve güzel ahlaklı bir nesil olarak yetişmeleri içindi. 

Aziz Müslümanlar!

Haberin Devamı

Bugün insanlık Peygamber Efendimizin çağları aşan örnekliğine her zamankinden daha fazla muhtaçtır. O halde “Hiçbir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir miras bırakmamıştır.”2 buyuran Sevgili Peygamberimize kulak verelim. Özümüzle, sözümüzle, davranışımızla çocuklarımıza örnek olalım. Onları ilgimizden ve sevgimizden mahrum bırakmayalım. Şefkat ve merhametle, Allah’a kulluk ve sorumluluk bilinci ile yetiştirelim. Maddi ihtiyaçlarının yanında manevi ihtiyaçlarını da gözetelim. Unutmayalım ki çocuğa gösterilen sevgi ve ilgi, verilen ahlak ve değer eğitimi dünya ve ahiretimiz için en hayırlı yatırımdır.