Çocuklar neden sebze yemeklerini sevmez?

Güncelleme Tarihi:

Çocuklar neden sebze yemeklerini sevmez
Oluşturulma Tarihi: Nisan 28, 2016 17:02

Çocuklar neden sebze yemeklerini sevmez? Çocukların sebze yemeklerini sevmemesi çok eskilere mi dayanıyor? İşte cevabı..

Haberin Devamı

Tarihte geriye doğru uzanıp evrimsel açıdan geçirdiğimiz değişimlere baktığımızda beslenme konusunda çok çarpıcı farklar olduğunu görebiliriz. En eski atalarımız, çevrelerinde çeşit çeşit zehirli bitkilerin yetiştiği bir dünyada yaşıyordu. Bu bitkilerin zehirli olduğunu ve yememeleri gerektiğini öğrenmeleri için yeni genler geliştirmek zorunda kaldılar. Bu genler sayesinde zehirli bitkilerin tadı acı ve kötü gelmeye başladı. Bu değişim bir tür hayat kurtarıcı olarak çalıştı. Tadı kötü olan bitkileri yememeye, daha lezzetli olanları tüketmeye başladılar.

Sebebi tam olarak bilinmese de çocukların aynı nedenle sebzelere tepki verdiği sanılıyor. Bilim insanları, çocuklarda bu tür hayat kurtarıcı genlerin daha güçlü çalıştığını söylüyor.

Çünkü henüz hangi bitkinin zararlı olabileceği gibi bilgileri öğrenebilecek yaşta değiller. Muhtemelen tıpkı ilk atalarımızda olduğu gibi evrimsel anlamda koruyucu görevi olan bir tepki geliştiriyorlar. Büyüdükçe tat alma reseptörlerimizin neredeyse yarısını kaybediyoruz. Bu nedenle 20 yaşına geldiğimizde, örneğin önceden acı bir tadı varmış gibi gelen brokoliyi daha farklı algılamaya başlıyoruz.   

Haberin Devamı

www.popsci.com Tarafından Hazırlanmıştır.

BAKMADAN GEÇME!