GeriGündem CHP’de Berberoğlu toplantısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP’de Berberoğlu toplantısı

CHP’de Berberoğlu toplantısı
Abone Olgoogle-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel mahkemenin Enis Berberoğlu ile ilgili kararını değerlendirirken, “Bu karar, Anayasayı askıya alma amacı taşıyor. Yargıya olan güvensizlik, ancak bir başka yargı kararı ile yeniden sağlanabilir. Biz olayları soğukkanlılıkla izlemeliyiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılama talebini Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen reddetmesini dün milletvekilleri ile basına kapalı grup toplantısında değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, partisinin basına kapalı grup toplantısında özetle şunları söyledi:

BÜYÜK GÖREV YARGIYA DÜŞÜYOR

“Söylediklerimizde ve savunduklarımızda haklıydık. Haklılığımız, Anayasa Mahkemesi tarafından da oybirliğiyle onaylandı. Yerel mahkemenin verdiği bu karar, Anayasa’yı askıya alma amacı taşıyor. Hukukun üstünlüğünü ve adalet duygusunu hedef alıyor. Halkın oyuyla gelenler, bir gün yine halkın oyuyla gideceğini bilmelidir, demokrasinin temeli de budur. Ancak bugün, halkın oyuyla geldikleri makamlardan gitmemek için her türlü yolu deniyorlar. Medyayı, yargıyı ele geçirme amaçlarının nedeni de budur.

Hukukun üstünlüğü için her birimiz mücadele edeceğiz. Bu karar bize tuzun koktuğunu gösterdi. Bu çürümeyi ancak bir başka mahkeme kararı ortadan kaldırabilir. Çünkü yargıya olan güvensizlik, ancak bir başka yargı kararıyla yeniden sağlanabilir. Bu konuda da asıl büyük görev yargıya düşüyor. O kararı bekliyoruz.

SOĞUKKANLILIKLA İZLEMELİYİZ

Biz olayları soğukkanlılıkla izlemeliyiz. Bugüne kadar her söylem ve davranışımızda haklı çıktık. Vatandaşlarımız da bizim haklı olduğumuzu biliyor. Bu kararın bir şekilde hukuktan döneceğine inanıyorum. Devletin ve milletin temsilcilerinin böyle bir anayasasızlaştırma sürecine sessiz kalıp devletin köküne dinamit konulmasına seyirci kalmayacaklarını ümit ediyorum.”

Toplantının ardından basın toplantısı yaparak gazetecilere bilgi veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “HSK’nın bir an önce harekete geçmesi lazım. CHP’nin üzerinde çalıştığı bir yol haritası, eylem planı elbette var. Ancak yapılan itirazın, 14. Ağır Ceza’nın yaptığı hukuk katliamına, 15. Ağır Ceza’nın son verip vermeyeceği görmek ve ondan sonraki süreçleri dikkatle takip etmek durumundayız” dedi.

MECLİS DE MAHKEMENİN KARARINI TARTIŞTI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, eski CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetmesine yönelik kararı TBMM Genel Kurulu’nda tartışma yarattı.

AK Parti: AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, kararın çok yeni olduğunu belirterek şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi kesin hüküm vermez, veremez. Nitekim Anayasa Mahkemesi verdiği bu kararla, ne mahkûmiyet ne beraat kararıyla, ‘Tekrar yargılama imkânı var. Hak ihlali var’ dedi. İlk derece mahkemesi, ‘Anayasa Mahkemesi yerindelik denetimi yaptığından ben yargılamayı tekrar etmiyorum’ dedi. Anayasa Mahkemesi, daha eski yıllarda benzer bir karar aldı ve bu karara uymayan ilk derece mahkemesi oldu. Taraflar bu karara itiraz ettikten sonra ‘Anayasa Mahkemesi kararına herkes uymalıdır’ diyerek tekrar bir üstteki mahkeme hüküm verdi. Bu mahkemenin kararına itiraz hakkı var. Meclis’te okunan karar, kesin hükümdür. Şu an hâlâ o kesin hüküm var önümüzde. Yarın başka bir kesin hüküm okunur, uymak boynumuzun borcu olur. ”

CHP: CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Berberoğlu kararını mahkeme üyelerinin isimlerini okuyarak eleştirirken şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi kararları herkes için bağlayıcıdır. Bugün bir alt mahkeme ‘Beni bağlamaz’ dedi. Burası yasama mahkemesinin, yargı aktivizmiyle Meclis’e kafa tutacağı yerdir diyorsanız, uyun bu karara.”

İYİ PARTİ: İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, özetle şunları kaydetti: “Anayasa Mahkemesi kararına rağmen ‘Yeniden yargılanmasına mahal yoktur’ kararının, bir yerel mahkemeden çıkarılmasını da sadece bir hukuki karar olarak telakki edebilmemiz mümkün değildir; bu, hükümeti ve iktidar grubunu da töhmet altında bırakıyor. Berberoğlu’nun yeniden TBMM’ye dönmesi için müştereken adım atılması gerekli.”

HDP: HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da mahkemenin kararını, “Anayasa Mahkemesi kararı bizi de bağlıyor, mahkemeyi de bağlıyor, yurttaşları da bağlıyor. Sayın Berberoğlu’nun vekilliğinin iade edilmesi gerekiyor” diye eleştirdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle