GeriGündem Bursluluk (PYBS) sınav sonucu bu hafta açıklanıyor... MEB PYBS sonucu için tarih verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursluluk (PYBS) sınav sonucu bu hafta açıklanıyor... MEB PYBS sonucu için tarih verdi

Bursluluk (PYBS) sınav sonucu bu hafta açıklanıyor... MEB PYBS sonucu için tarih verdi
Abone Olgoogle-news

Binlerce öğrencinin gündemindeki 'Bursluluk (PYBS) sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusuna yanıt geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 10 Haziran 2017’de gerçekleşen Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınav sonucu için net tarih verdi. 5,6,7 hazırlık sınıfı ve 9, 10 ve 11. sınıfların katıldığı PYBS sonucu bu hafta erişime açılacak. Bursluluk sınav sonucuna ilişkin detayları özetledik..

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen PYBS bursluluk sınav sonucunun açıklanacağı tarih belli oldu. 2016 - 2017 eğitim yılı içinde MEB tarafından yapılan 5,6,7 hazırlık sınıfı ve 9, 10 ve 11. sınıfların katıldığı Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) sınav sonucu temmuz ayı içerisinde erişime açılacak. Öğrenciler, online sistem üzerinden sonuçları görüntüleyebilecek. Peki Bursluluk sınavı (PYBS) sonuçları ne zaman açıklanacak

Binlerce öğrencinin eğitimlerine destek almak amacıyla girdiği Bursluluk Sınavı 10 Haziran Cumartesi günü gerçekleşti. 5,6,7 hazırlık sınıfı ve 9, 10 ve 11. sınıfların katıldığı PYBS'de Türkçe’den 25 soru, Matematik'ten 25 soru, Fen Bilimlerin'den 25 soru ve Sosyal Bilimlerden 25 soru olmak üzere toplamda 100 soru soruldu. Sınav ardından Bursluluk sınavı (PYBS) sonuçlarına odaklanan öğrencilerin beklediği açıklama ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi.

PYBS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MEB sınav takvimine göre Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) sınav sonucu 18 Temmuz'da açıklanacak. Henüz resmi bir tarih olmamasına karşın PYBS sonuçları açıklanır açıklanmaz bu sayfadan öğrenebilirsiniz. PYBS sonuç ekranı ise "http://www.meb.gov.tr" ve "http://odsgm.meb.gov.tr" internet adreslerinde ilan edilecek. Sonuçlar adreslere posta yoluyla gönderilmeyecek ve bu iki site dışında hiç bir yerden açıklanmayacak.

SINAV NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değer, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle her bir dönem için dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu tarafından okutulur.
b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.
ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.
d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.
e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50 ye, standart sapmasını 10 a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.
g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
ğ. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.
h. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjandan yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle