GeriGündem İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB bursluluk sınavı için tarih verdi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB bursluluk sınavı için tarih verdi!

İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB bursluluk sınavı için tarih verdi!
Abone Olgoogle-news

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları gündemdeki yerini koruyor. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen sınavda başarılı olan öğrenciler, ortaokul ve lise öğrenimleri boyunca burs elde edecekler. Peki, İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konuya dair bilgiler.

Son günlerde birçok öğrencinin yakından takip ettiği bursluluk sınavı sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından erişime açılacak. İOKBS olarak da bilinen bursluluk sınavı sonuçları, bakanlığın değerlendirilmesinin ardından bu ay içerisinde öğrenilebilecek. Peki, bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

İOKBS BURSLULUK SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı takvime göre bursluluk sınavı sonuçları, 22 Temmuz Pazartesi günü yayımlanacak. İOKBS bursluluk sınavı sonuçları bakanlığın resmi internet sitesinden duyurulacak. 

BURSLULUK SINAVINDA PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR?

Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunacak. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir

İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak MEB bursluluk sınavı için tarih verdi

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle