GeriGündem Benelüks nedir? Benelüks ülkeleri nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benelüks nedir? Benelüks ülkeleri nedir?

Benelüks nedir? Benelüks ülkeleri nedir?

Temeli 1944 yılında atılan Benelüks, dört ülkenin coğrafî olarak birlikteliğini anlatan, politik ve resmi bir iş birliği temeline oturan birliktir. Benelüks adı da, bu dört ülkenin kendi dillerindeki adlarının ilk hecelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Peki, Benelüks ülkeleri hangileri?

Benelüks, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un . "Benelüks" adı da, bu dört ülkenin kendi dillerindeki adlarının ilk hecelerinin birleştirilmesiyle (BELGIË, NEDERLAND, LUXEMBURG) oluşur. Ortak bir tarih, bu ülkelerin Escaut, Meuse ve Ren'in birbirine karışan deltaları çevresindeki konumları, topraklarının darlığı, yüksek nüfus yoğunluğu ve karşılıklı alışverişe dayanan bir ekonomi, bu bütünün temel özellikleridir.

İşbirliği 1944 yılında malların ve hizmetlerin, halklarının serbest dolaşımını sağlamak maksadıyla adı geçen üç ülkenin aralarındaki sınırları kaldırmaları sonucu başlamıştır. 3 Şubat 1958’de bu iş birliği Lahey kentinde imzalanan “Ekonomik Birlik” anlaşması ile daha da güçlenerek; Benelüks ülkeleri Avrupa’da güçlü bir oyuncu haline gelmiştir. 50 Yıllık bir süre için yapılan anlaşma 2008'de süresiz olarak yenilenmiş ve adı da 'Benelüks Ekonomik Birliği'nden 'Benelüks Birliği'ne çevrilmiştir.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False