BDDK'dan kart faizine sınıra tepki

BDDKdan kart faizine sınıra tepki

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, kredi kartı faiz oranlarına sınır getirilmek istenmesi konusunu değerlendirirken, “Piyasa mekanizması sınırlamalarının çok uygun olmadığını düşünmekteyim” dedi.

Haberin Devamı

Özince: Düşük faizli kart isteyen Ziraat’e gitsin

Bilgin, TÜSİAD'ın düzenlediği “Yurt Dışı Finansal Piyasalardaki Gelişmeler Işığında Türk Bankacılık Sektörü: Eğilim ve Riskler” konulu konferans sırasında, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, televizyonlarda reklamların hemen hemen hepsinin tüketim üzerine kurulduğunu, Türk bankacılık sektöründe en büyük eksikliğin tasarrufların yetersiz bulunması olduğunu söyledi.

Bilgin, “Krediler belli bir hızla artarken, mevduat aynı hızla artmıyor. Bankacılarımıza da belki bu anlamda sorumluluk düşmekte. Bu hem kredi kartlarında, hem bireysel kredilerde geçerli. Hem de bankacılığın geneli anlamında tasarruf eğiliminin bir şekilde tekrar gündeme getirilmesinin önemli olduğunu düşünmekteyim” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Bunu nasıl yapabilirler” sorusu üzerine mesajların önemli olduğunu vurgulayan Bilgin, bankalar veya reklamı dizayn edenlerin, bunun nasıl yapılabileceğini çok iyi gerçekleştirebileceğini ifade etti.

Haberin Devamı

Bilgin, kredi kartı faiz oranlarına sınır getirilmesine yönelik çalışmanın hatırlatılması üzerine de, bugüne kadar bu konuda yorum yapmadıklarını, belli bir oranda faiz tavanı getirilmesi hususunda bir girişimin bulunduğunu bildiklerini ve bu konuda bankacıların yorumları olduğunu anlattı.

Kredi kartlarıyla ilgili, iki yıl önce bir Kanun taslağı hazırladıklarını, bunun da yasallaştığını, kanunlaşırken de, çok eleştiri aldıklarını belirten Bilgin, şöyle devam etti:

“Kanun, esas itibariyle kredi kartını bütün çerçevesiyle düzenlemekte. Bana göre gayet yerinde bir kanun. Şu anda faizin tabanını da Merkez Bankamız belirlemekte. Bence bankalarımız, zamanında bazı yanlışlar yapmışlardır, pazarlama anlamında. Tüketiciler veya kredi kartı kullananlar da yanlışlar yapmıştır. Bir kısım tüketici, kredi kartını bir yaşama aracı gibi görmeye başlamıştır ve böyle bir harcama eğilimine girmişlerdir. Geldiğimiz noktada kredi kartlarındaki takip oranı, yüzde 6'lar düzeyinde. Bu oran geçmiş yıllarda yüzde 7 düzeyindeydi. Buradaki sorunların bankalar ile tüketiciler arasındaki karşılıklı diyalogla çözülmesinin daha anlamlı olduğunu düşünmekteyim.

Şahsi görüşüm şudur ki, Kanun bütün çerçevesiyle dört dörtlük uygulanırsa, kredi kartlarındaki bir çok sorun çözülebilir. Piyasanın işleyişine bir müdahale, kredi kartı sorununu daha da büyütebilir veya bankacılarımızın faiz değil de, başka şeyler üzerinden kredi kartı masraflarını artırmalarına yol açabilir. Bu da bizim kayıt dışında önemli bir araç olarak gördüğümüz, kredi kartını menfi etkiler. BDDK Başkanı olarak, piyasa mekanizması sınırlamalarının çok uygun olmadığını düşünmekteyim. Tabiiki takdir yüce Meclis'in.”

Haberle ilgili daha fazlası: