GeriGündem Balıkesir'de 'yerinde karar dönemi' kapsamında ek koronavirüs önlemleri alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Balıkesir'de 'yerinde karar dönemi' kapsamında ek koronavirüs önlemleri alındı

Balıkesir'de 'yerinde karar dönemi' kapsamında ek koronavirüs önlemleri alındı

Sağlık Bakanlığınca duyurulan her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayısının Balıkesir'de 92,40 çıkmasının ardından İl Hıfzıssıhha Kurulu kentte yeni kararlar aldı. Dün üç basamak gerileyerek Türkiye'nin en riskli şehri olan Ordu'da ek tedbirlerin alınmasından sonra, Balıkesir koronavirüs önlemlerinin artırıldığı ikinci şehir oldu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, vatandaşlara akraba, komşu, hasta gibi ev ziyaretleri yapılmaması, gün düzenlenmemesi konusunda uyarıda bulunulması kararı verildi.

Alınan karara göre, apartman ve sitelerin bahçeleri gibi ortak kullanım alanlarının toplu şekilde kullanılmasına izin verilmeyecek.

Hastalığın bulaş riskinin artmasına sebep olan toplu yemek, taziye, mevlit gibi mesafe kuralı ihlali oluşturacak etkinliklere müsaade edilmeyecek.

Bütün yerleşim ve iş yerlerinin önünde, cadde ve sokaklarda, çay ocaklarının çevresinde toplu halde bulunulması, oturulması ve mesafe kuralının ihlal edilmesinin engellenmesine yönelik denetimler yapılacak.

Kentte, toplu ulaşım ve bütün servis araçları HES kodu uygulaması ve yolcu kapasitesi yönünden her gün trafik ve zabıta birimleri tarafından kesintisiz olarak denetlenecek.

KAYMAKAMLIKLAR TARAFINDAN SIKI DENETLENECEK

Kırsal mahallelerde bulunan süt toplama alanlarında vatandaşlar, maske ve mesafe kurallarına uymaları konusunda Kaymakamlıklar tarafından yapılacak koordinasyonla uyarılacak ve denetlenecek.
Kırsal mahallelerde faaliyete kapalı olan kahvehaneler ve bakkal, market gibi yerlerle bunların çevresinde toplanılmasına ve oturulmasına izin verilmeyecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde araçlardaki vatandaşlara ve yayalara dışarıda bulunma sebepleri sorulacak ve gösterilen belgenin gerçek durumu yansıtıp yansıtmadığı incelenecek.

Kararlar, Kaymakamlıklar, Belediyeler ve kolluk birimleri tarafından İl genelinde eksiksiz olarak en yüksek düzeyde uygulanacak.

Kolluk birimleri ve denetim ekipleri tarafından gerçekleştirilen kontrol ve denetimler en üst seviyeye çıkarılacak.

Karara aykırı davranışlarla ilgili olarak Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

BALIKESİR VALİSİ AÇIKLAMA YAPTI

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında, ildeki pandemi sürecinin değerlendirilmesi amacıyla toplantı yapıldı. Valilik Necatibey Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Hasan Şıldakın yanı sıra Balıkesir Vali Yardımcısı Mitat Gözen, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Balıkesir İl Jandarma Komutanı kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, Halk Sağlığı Başkanı Uz. Dr. Refik Budak, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Yırcalı, Esnaf ve Sanatk?rlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, Karesi Belediyesi Zabıta Müdürü Ramazan Karamanlar, Altıeylül Belediyesi Zabıta Müdürü Müjdat Keskin katıldı.

Ülke genelinde kademeli normalleşme sinyalleri verilirken, Balıkesirde yaşanan pozitif vaka sayısındaki yükselişin değerlendirildiği toplantıda, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, koronavirüs salgınında ildeki genel durumla ilgili bilgilendirmede bulundu. Son iki haftadır yaşanan tırmanışın tekrar kontrol altına alınabilmesinin en başından beri bilinen maske- mesafe- temizlik kurallarına uyulmasıyla mümkün olduğunun altı çizildi.

’SON DÖNEME YÜKSEK VAKA İLE GİRİYORUZ’

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, vaka sayısında tekrar düşüş eğilimine geçilmesi için yapılması gerekenlerin de görüşüldüğü toplantıda şunları söyledi:

"1 Mart’tan itibaren kademeli normalleşme olacağı bilinmekte. Bu geçiş, illerin vaka sayıları ve aşı durumuna göre değerlendirilecek. Maalesef son döneme vaka yükselişiyle giriyoruz. Çevremizdeki şehirlere baktığımızda vaka sayısının fazla olduğu kasım- aralık aylarında bile böylesine bir yoğunluk yaşamadık. Kasım- aralık aylarında sağlık sistemi olarak hiçbir sorun yaşamadık, belli bir sayının üzerine çıkmamayı başardık. Fakat şimdi diğer iller bizden daha düşük seyrediyor. Bunun, bağışıklık oluşmada yaşanan oranın düşüklüğü ve ilimizin coğrafi olarak hareketli bir güzergah üzerinde olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bunların dışında bir diğer etken de mutasyon. Yükselişin bir diğer sebebi de rehavet. Maalesef vatandaşlarımızda bir rehavet oluştu. Bu da artışa sebep oluyor. Özellikle son üç günde yükseliş mevcut. Yöneticiler olarak bizlere çok iş düşüyor. Özellikle iki gündür tedbirlerimizi çok sıklaştırdık. Bütün denetimlerimizi iki ay öncesinin de üzerine çıkarmış durumdayız.

Bugün rehavete kapılmadan denetim ve tedbirlerimize devam etmek durumundayız. Bilhassa işletmeler ve esnafımız daha dikkatli olmalılar. Bizler vatandaşımıza ve esnafımıza sürekli sesleniyoruz. İşi şu anda çok sıkı tutmamız gerekiyor. Vaka sayılarını düşürerek kademeli normalleşmeye en hızlı ulaşmanın yolu işi sıkı tutmaktan geçiyor. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamalarında vatandaşların mağduriyet yaşamaması için bazı istisnalar getirildi. Söz konusu istisnaların özellikle son bir aydır suiistimal edilmesi durumu var. Bunların denetimlerinin de çok iyi yapılması gerekiyor. Suistimale müsaade edilmemeli."

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False