Bakan Varank: 14 Mayıs’ta yine doğru tercih yapılacaktır

Güncelleme Tarihi:

Bakan Varank: 14 Mayıs’ta yine doğru tercih yapılacaktır
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 03, 2023 19:40

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "14 Mayıs’taki tercih çok önemli. Katma değerden yana olanlarla mı yoksa kuru sıkı sallayanlarla mı bu ülke yola devam edecek. Biz inanıyoruz ki şimdiye kadar nasıl doğru tercih yapıldı ise yine doğru tercih yapılacaktır" dedi.

Haberin Devamı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Erkul ailesinin iş birliğiyle yapılan 'Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Törene Bakan Varank’ın yanı sıra, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

'TÜRKİYE’NİN BİLİM ÇITASINI YÜKSELTECEK HER ADIM ÖNEMLİ'

Toplantıda konuşan Bakan Varank, Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanındaki çıtasını yükseltecek her atılımın çok önemli olduğunu söyledi. Gündemlerinin bilim ve teknik olduğunu kaydeden Varank, "Bilim, sanayi, teknoloji ve inovasyon amacımız. Türkiye Yüzyılı'nın nişaneleri Toog, İmece uydusu, TCG Anadolu, milli muharip uçağımız Kaan. Bunların hepsi ülkemiz için bir simge ve kilometre taşlarıdır. 21 yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanında gençlerimiz için muazzam yatırımlar yaptık. Dene-yap atölyelerimizin sayısını 100’e çıkardık ve 81 ilimizin tamamına yaygınlaştırdık. Uzaya ve astronomiye ilgiyi artırmak için gökyüzü gözlem şenlikleri düzenliyoruz. Araştırma yarışmaları düzenliyoruz çocuklarımız için. Geçtiğimiz yıl kutup araştırma projesi yarışmasında birinci olan lise öğrencilerini deneylerini yapmak üzere Antartika’ya gönderdik. Bu sene yine olacak bu yarışmalar. İklim değişikliği kategorisinde birinci olan arkadaşımızı da Kuzey kutbuna göndereceğiz. Seneye bu birincilik neden Gaziantep’ten çıkmasın. Buraya gelirken astronot adaylarımızı belirledik. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bir Türk vatandaşımız uluslararası uzay istasyonuna gidecek. Al yıldızlı bayrağımızı orada temsil edecek. Bundan 20 yıl önce böyle şansımız yoktu. Bu ülkeye 20 yıldır imkanlar kazandırdık. Gençlerimize yeni imkanlar sağlıyoruz. Teknofest İstanbul’un finalini yeni gerçekleştirdik. Bu sene ilkini İstanbul’da düzenlediğimiz Teknofes’tin ikincisini Ankara’da gerçekleştireceğiz. Bu sene Teknofest İstanbul’a tam 2 buçuk milyon ziyaretçi geldi. 41 farklı kategorideki teknoloji yarışmalarına 1 milyon öğrencimiz başvurdu. Dünyada böyle bir teknoloji etkinliği var mı? Türkiye’de öyle bir ateş yaktık ki bu ateş tüm Türkiye’yi sardı" diye konuştu.

Haberin Devamı

‘İHA-SİHA KARIN DOYURMUYOR DİYENLER KATMA DEĞERDEN ANLAMIYOR’

Haberin Devamı

Mustafa Varank, Türkiye Yüzyılını inşa etmek istediklerini belirterek, "Bilime, teknolojiye, ilime yönelmekten, katma değerli üretimi arttırmaktan başka şansımız yok. Onun yolu bu tip yatırımlardan geçiyor. Bizi eleştirenler, Türkiye’nin otomobili, İHA’ları SİHA’ları karın doyuruyor mu diyenler ne üretimden ne katma değerden anlıyor. Türkiye’nin otomobilinin ürettiği katma değeri başka nerde üretebileceksiniz. Biz onları kulak ardı ediyoruz ve ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Projelerimiz şu anda hazır" ifadesini kullandı.

'14 MAYIS’TA YİNE DOĞRU TERCİH YAPILACAKTIR’

Bakan Varank, 14 Mayıs'ta vatandaşların doğru tercih yapacağına inandığını belirterek, şöyle konuştu:

Haberin Devamı

"14 Mayıs’tan sonra son süratle projeleri uygulamaya devam edeceğiz. Türkiye’yi kalkındırmaya devam edeceğiz. Bunları yapmak için irademiz ve imkanlarımız var. Ama 14 Mayıs’taki tercih çok önemli. Katma değerden yana olanlarla mı yoksa kuru sıkı sallayanlarla mı bu ülke yola devam edecek. Biz inanıyoruz ki şimdiye kadar nasıl doğru tercih yapıldı ise yine doğru tercih yapılacaktır. Çok büyük felaketler yaşadık. Şu anda hangi işi yaparsak yapalım bir numaralı işimiz deprem bölgelerini yeniden ayağa kaldırabilmek. Vatandaşlarımıza kalıcı konutlarını bir an önce yapıp teslim etmek için çalışıyoruz. Bölgedeki esnafın ticarethanelerin, üreticilerin hayatları yeniden eski haline döndürülmeli. Bunun için yerelde valilikle büyükşehir belediyeleri ile atılması gereken adımları atıyoruz. Bizlerde bu şehirlere hizmet etmek için yatırımlar yapmak için bu zamana kadar olduğu gibi yine gayret gösteriyoruz. Gençlerimizden tek isteğimiz hayallerinin peşinden koşsunlar. Gençler ne hayal ediyorsanız onu yerine getirmek için yanınızda olacağız. TÜBİTAK ile KOSGEB ile kalkınma ajanslarımızla yüzlerce proje ile sizlere destek oluyoruz. Türkiye Yüzyılı'nı sizlerle inşa edeceğiz.’’

Haberin Devamı

Bakan Varank ve katılımcılar konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılan bilim merkezini ziyaret etti.

‘ESKİ TÜRKİYE KALINTILARI TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GİDECEK’

Mustafa Varank, Fırat-Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi arasındaki 55 kilometrelik Su İsale Hattı Boru Kaynağı Töreni’ne katıldı. Bakan Varank’a Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti 1’inci sıra milletvekili adayı ve eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile çok sayıda sanayici ve oda başkanları katıldı.

 

Bakan Varank, Meral Akşener’in meclis kürsüsünden fırlattığı mermi kovanları ile ilgili de konuşarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eski Türkiye kalıntısı bir siyasetçi var. Kendisi bu aralar oldukça sinirli, ekranlardan izleyebiliyorum. Ama siniri nasıl geçer bilmiyorum. O kadar sinirli konuşmalar yapıyor ki, meclis kürsüsünden sağa sola mermiler fırlatıyor. Cumhurbaşkanımıza biliyorsunuz papatya çayı içmesini tavsiye etmişti. Ama o kadar sinirli konuşuyor ki bırakın papatya çayı içmeyi papatya tarlasını yese sanki Meral Akşener'in siniri geçmeyecekmiş gibi sert konuşmalar yapıyor. Ne diyor biliyor musunuz? Geçen gün vatandaşların en rahat ettiği dönem koalisyon dönemleriymiş. Yerseniz, Gaziantep burada. Gaziantepli sanayici o dönemleri gayet iyi biliyor. Meral hanım bakanlık koltuğunda otururken bu ülkede terör kol geziyordu. Mafya ve medya siyaseti dizayn ediyordu. Milletimiz devalüasyonlarla bitmek bilmeyen krizlerle boğuşuyordu. Bunların şimdi yapmak istediği nedir biliyor musunuz? Türkiye'yi tekrar o günlere döndürmek, 90'lara döndürmek. Türkiye'yi medyaya, mafyaya, yokluğa, krizlere teslim etmek. Gazı keşfettik, Togg'umuzu yaptık, İmece'mizi uzaya gönderdik. TCG Anadolu'yu işte denizlerimizde yüzdürüyoruz. Bunlar sadece örnekler. Şu 21 yılda yaptıklarımızı sıralasak, saymakla bitmez. O kadar bel altı çalışıyorlar ki, bakınız Gabar'da Türkiye'nin mevcut üretiminden daha fazla bir petrol keşfi yaptık. Ama arkadaşlarımızla konuştuk dedik ki ya bunlar o kadar bunun aleyhine konuşacaklar ki acaba seçim öncesinde bunu açıklamasak mı? Şimdi bu itibarsızlaştırmayı oluşturmak, vatandaşlarımızın aklını bu kadar karıştırmak, bu kadar iftirayla, yalanla siyaset yapmak bu ülkeye müstahak mı? Ama biz inanıyoruz ki vatandaşlarımız, aziz milletimiz 14 Mayıs'ta doğru kararı verecek ve bu eski Türkiye kalıntılarını inşallah tarihi çöplüğüne gönderecek.’’

Haberin Devamı

Konuşmaların ardından Bakan Varank, boru hattına ilk kaynağı yaptı.

CUMHUR BULUŞMASINA KATILDI

Bakan Varank, Gaziantep’te Gaziray Park açılışı ve Cumhur Buluşmasına katıldı. Bakan Varank’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti milletvekili adayları eşlik etti.

‘14 MAYIS KADER SEÇİMİ’

Burada vatandaşlara seslenen Bakan Varank, 14 Mayıs’ın bir kader seçimi olduğunu ifade etti. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olması gerektiğini ve bunun da 14 Mayıs seçimlerinden geçtiğini ifade eden Bakan Varank, "Bizim Türkiye’yi dünyanın 10 ekonomisinden birisi yapmamız lazım. Bunun yolu 14 Mayıs seçimlerinden geçiyor. 14 Mayıs bir kader seçimi. Biz 14 Mayıs’ta şuna karar vereceğiz. Türkiye kendi ayakları üzerinde durabilen bir ülke mi olacak yoksa kaderi başka ülkelerin ayaklarına takılan bir ülke mi olacak. Biz buna karar vereceğiz. Mecliste de Cumhur İttifakı'nı büyük ölçüde sandıktan çıkarmamız gerekiyor’’ dedi.

'BİRİLERİ YIKMA DERDİNDE'

Ülkede bir dönem koalisyonlar olduğunu ifade eden Bakan Varank, şunları söyledi:

"Biz ne kadar yapmak derdindeysek birileri de yıkma derdinde. Birileri bu ülkeyi sürekli paçasından tutup aşağı çekme derdinde. Eskiden bu ülkede kirli pazarlık siyaseti vardı. İki bakanlık vereyim, üç milletvekili transfer edeyim ben işimi göreyim hesabı vardı. Koalisyonlar vardı bu ülkede. Ama şu anda bu kirli pazarlığı o kadar ileri götürdüler ki şu anda PKK ile pazarlık yapıyorlar. Kandil’in sözde liderleri her gün açıklama yapıyorlar. 14 Mayıs’tan sonra hapisteki bütün teröristleri çıkartacağız diyorlar. Kime güveniyorlar. Kılıçdaroğlu’na güveniyorlar. Şu anda FETÖ’cülerle pazarlık yapıyorlar. FETÖ’cüler ne diyor. 14 Mayıs’tan sonra Türkiye’ye döneceğiz diyorlar. Bizim çok akıllı olmamız lazım. Bizim teröristlere teslim edecek bir ülkemiz yok. PKK kimi destekliyorsa, FETÖ kimi destekliyorsa onun karşısında olmamız lazım."

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!