Bakan Koca: COVID gibi gribi de yeneriz

Güncelleme Tarihi:

Bakan Koca: COVID gibi gribi de yeneriz
Oluşturulma Tarihi: Ocak 18, 2024 07:00

Üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle acile başvurularda yüzde 20 artış olduğunu açıklayan Bakan Koca, en çok grip, RSV ve COVID görüldüğünü söyledi, “Aşı, maske, hijyen gibi COVID tecrübemizin birazı bile bu kışı sağlıklı geçirmemizi sağlar” dedi.

Haberin Devamı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarına solunum yolu enfeksiyonlarında son durumu anlattı. Geçen yıla göre acile başvurularda yüzde 20 artış olduğunu belirten Koca, şunları söyledi:

MEVSİMSEL HASTALIKLAR

“Bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için endişe edilecek bir durum yok.

ACİLLERDE YÜZDE 20 ARTIŞ

Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’ye yakın artış olduğunu söyleyebiliriz. En sık grip, yani influenza, sonra RSV ve COVID görülmektedir. Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikâyetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız. Bu gibi şikâyetler hepimizin pek çok kez tecrübe ettiği gibi basit tedbirlerle kısa sürede geçer. Eğer şikâyetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var; kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder.

Haberin Devamı

Bakan Koca: COVID gibi gribi de yeneriz

AŞI, MASKE, HİJYEN...

Risk grubundaysak aşı yaptırmalıyız. Enfeksiyon taşıyan veya belirtisi olan bir kişi ile aynı ortamdaysak kendimizi korumalıyız. Bizde enfeksiyon varsa başkalarıyla aynı ortamdayken maske takmalıyız. Bunlar dışında birçok faktör daha var; hijyen, bol sıvı tüketmek, beslenmeye dikkat etmek gibi. COVID günlerinden  kalma tecrübemizin birazını kullanmak bile bu kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayabilir.”

EN ÇOK İSTANBUL’DA

“Hastanelerde servis yatağı doluluk oranımız  ortalama yüzde 65. Yani servis yataklarında bir sorunumuz yok. Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık yüzde 72. Yani geçen yıla göre bir miktar artış var. İstanbul’da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83. Yani en fazla artışın olduğu il İstanbul. İstanbul’daki bu artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!