Adana Adliyesi'nde arabuluculuk merkezi kuruluyor

Adana Adliyesinde arabuluculuk merkezi kuruluyor

Adana Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, arabuluculuk sisteminin yaygınlaştırılması ve topluma daha kolay ulaşılması amacıyla, Adana Adliyesi'nde bir 'Arabuluculuk Merkezi' kurulması kararlaştırıldı. Arabuluculuk sisteminde yaşanan adli olayların yargıya yansımadan taraflar arasında çözülmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamı

Adana Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Tuğçe Nermin Türk ile yönetim kurulu üyeleri Av. Burçin Tümsa, Av. Esin İşcan Uslu, Av. Yasemin Tanır ve Av. İskender Gökçeli, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, hukuk davalarında tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı, tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden çözmelerinde kullanılabilecek 'alternatif uyuşmazlık çözüm' yöntemi olan arabuluculuk sistemi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

“ARABULUCULUĞUN YAYGINLAŞMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

  Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, ziyarette yaptığı konuşmada, bakanlık bünyesinde 2012 yılında Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nın kurulduğunu anımsatarak, "Bakanlığımız, mahkemelerin iş yükünün azaltılması için alternatif hukuk yollarına çok önem gösteriyor. Bunlardan biri de Arabuluculuk sistemi. Biz de Adana Adliyesi olarak, vatandaşlarımızın mahkemeye gitmeden, kendi aralarında çözümünü sağlayacak arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması için çalışıyoruz. Bununla ilgili her türlü desteğe hazırız" dedi.

Haberin Devamı

'TÜM TARAFLAR KAZANACAK, YARGININ YÜKÜ AZALACAK’

  Derneğin yönetim kurulu başkanı Av. Tuğçe Nermin Türk de, arabuluculuğun yargılamaya göre oldukça hızlı ve ekonomik bir 'hukuki uyuşmazlık çözümü' olduğunu vurgulayarak, sistemin yaygınlaştırılması için el birliğiyle hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Arabuluculuk sisteminin yargının yükünü azaltacağını kaydeden Türk, “Mahkemeler ve Yargıtay’da dosya sayıları oldukça fazla. Bu yük ancak alternatif çözüm yolları ile hafifletilecektir. Dernek olarak, sistemin tanıtılmasına yönelik yapılacak çalışmalarda Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte hareket edeceğiz. Tüm tarafların kendi hakları yönünden kazanacağı sistem olan arabuluculuğa başvurma, belirli davalar ve miktar yönünden düzenlenen yasa tasarısıyla da zorunla hale gelecek. Bu yüzden vatandaşlarımızı mahkemeye gitmeden, arabuluculuk sistemine başvurmalarını tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Haberin Devamı

Ziyarette, arabuluculuk sisteminin tanıtılması ve topluma daha kolay ulaşılması amacıyla Adana Adliyesi içinde 'Arabuluculuk Merkezi'nin kurulması kararlaştırıldı. Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, merkez için yer tahsisi konusunda yardımcı olacağını belirtirken, bu merkez ile vatandaşlara, dostane çözüm yolu olan arabuluculuğa nasıl başvuracakları ve sürecin nasıl ilerleyeceği hususunda bilgilendirme yapılacağı bildirildi.

Haberle ilgili daha fazlası: