GeriGündem Ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından erişime açıldı... İşte ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından erişime açıldı... İşte ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranı

Ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından erişime açıldı... İşte ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranı
Abone Olgoogle-news

4 Ağustos'ta yapılan ehliyet sınavına giren on binlerce sürücü adayının heyecanlı bekleyişi sonunda bitti. Milli Eğitim Bakanlığı, 4 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı ehliyet sınav sonuçlarını açıkladı. MEB'in açıkladığı sınav sonucunu öğrenmek isteyen adaylar, ehliyet sınav sonuçlarını öğrenmek için internette araştırma yaptı. Peki ehliyet sınav sonuçları nasıl görüntülenir?

Ehliyet sınav sonuçları, daha önce sınav takviminde açıklandığı gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 16 Ağustos tarihinde erişime açıldı. Araba sahibi olmak isteyen ya da trafiğe çıkmak için ehliyet sınav sonuçlarına kilitlenen vatandaşlar için sonuçlar, bakanlık tarafından açıklandı. Peki, ehliyet sınav sonuçları sonrasında direksiyon sınavı ne zaman yapılacak? İşte, vatandaşların merakla sorguladığı detaylar ve sürücü belgesi almak için gerekli belge detayları...

EHLİYET SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI

MEB tarafından belli aralıklarla organize edilen ehliyet sınavlarının yapılan son etabına ait sonuçlar açıklandı. 4 Ağustos'ta gerçekleştirilen ehliyet sınavının ardından binlerce adayın gözü "meb.gov.tr" adresinden yapılacak olan ehliyet sınav sonuçları açıklamasına çevrilmişti. Beklenen haber az önce geldi, sonuçlar adayların erişimine açıldı.

Sınava katılım sağlayan adaylar, meb.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaralarıyla kendilerine ait sonuçları sorgulayabilir. İşte, MEB ehliyet sınavı sonuç sorgulama sayfası...

EHLİYET SINAV SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Yazılı sınavdan geçer not alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Direksiyon sınavının ne zaman yapılacağı ise kayıtlı olunan kurs tarafından belirlenecek.

SÜRÜCÜ BELGESİ BAŞVURUSU İÇİN BELGE VE İŞLEMLER NELERDİR?

Başvuru esnasında ilçe nüfus müdürlüğü personeli gerekli yönlendirmeleri yapar. Başvuru sırasında nüfus müdürlüklerinde kimlik ve adres bilgileri kontrol edilerek, gerekirse güncellemeler gerçekleştirilir. Sistemden oluşturulan başvuru formuna İmza ve fotoğraf alınır, fotoğrafı taranır ve parmak izi verileri alınarak başvuru formunun çıktısı ilgiliye onaylatıldıktan sonra veri tabanına kaydedilerek başvuru işlemi tamamlanır.

Kimlik Belgesi
• Sürücü Sertifikası (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
• Öğrenim Belgesi, yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi
• Sürücü Sağlık Raporu
• Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
• 1 adet biyometrik fotoğraf
• Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
• Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

EHLİYET SINAV SONUCUNA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Ehliyet sınav sorularına, cevaplarına ya da sonuçlarına yapılacak olan itirazlar sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki 10 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu süre içinde itiraz dilekçesi yazılarak ilgili kurum olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne yollanmalıdır.

İtiraz başvuruları için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden birisine ‘’Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla 20 TL itiraz ücreti yatırılması gereklidir. Ücretin ödendiğine dair makbuzu da alıp itiraz dilekçesine eklemelisiniz. Başvurusu, sınavı geçersiz sayılan adaylar ile sınava girmeyen adayların itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır. Faksla yapılan itirazlarda dikkate alınmayacak olup itirazların cevaplanma sürecinde ÖDSGM’nin genel evrak kayıt tarihleri esas alınacaktır.

Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, kursiyerlerin/kurumların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

False