GeriGündem 22 Temmuz Operasyonu'nda 12 tutuklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

22 Temmuz Operasyonu'nda 12 tutuklama

22 Temmuz Operasyonu'nda 12 tutuklama
refid:26892358 ilişkili resim dosyası

22 Temmuz Operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen 17 kişiden aralarında İstanbul İstihbarat eski Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklanırken 5'i serbest bırakıldı. 49 kişinin ise mahkeme sorgusu devam ediyor. Yılmazer ve Demirhan'ın "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Resmi belgede sahtecilik ve kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etme" suçlamalarından tutuklanmalarına karar verildi.

Tutuklama kararını veren İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararında şüpheli Ali Fuat Yılmazer ile Erol Demirhan'ın hiyerarşik yapı içerisinde altlık üstlük ilişkileri kullanarak yasadışı örgütlenme oluşturarak suç işleme amacıyla örgüt kurduğu belirtildi. Diğer tutuklanan 10 kişinin de bu yapıya dahil olarak devletin istihbarat faaliyetleri kapsamında görevlerinin sağladığı nüfuz ve güç ile görevlerinin gereklerine aykırı davrandığının belirtildiği kararda, "Amaçlarına ulaşmak için toplumda tanınan kişileri terör ve organize suç örgütleri ile ilişkilendirerek, gerçek kimliklerini eksik veya yanlış yazarak yargı mensuplarını aldatacak şekilde kararlar alarak kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların amaç dışı kayıt ettikleri belirlendi" denildi.

22 Temmuz Operasyonunda 12 tutuklama BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ

"SUÇ İŞLEMEK AMACIYLA ÖRGÜT KURMA"

Şüphelilerin dinleme kararlarını almak için sahte evrak düzenledikleri de belirtilen kararda, şüphelilerin kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt ettiği ifade edildi. Kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren somut delillerin bulunduğunu belirten mahkeme, Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Resmi belgede sahtecilik ve kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etme" suçlamalarından tutuklanmalarına karar verdi.

22 Temmuz Operasyonunda 12 tutuklama Adliyede yakınını görme heyecanı

"RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK"

Mahkeme, emniyet müdürü Hayati Başdağ, Hikmet Kopar, Abdülhalim Sönmez, Hasan Hüseyin Danacı, Harun Aydın, Tolga Güzel Taş, Metin Canbay, Ali İhsan Tezcan, Muhammed Ali Iklı, Muhammed İkbal Kayaduman'ın ise Resmi belgede sahtecilik", "Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etme"suçlarından tutuklanmasına hükmetti.
Mahkeme tutuklanmasına karar verilen şüphelilerin , kaçma şüphesi ile delilleri yok etme ve gizleme, tanık ve mağdurların üzerinde baskı oluşturma şüphesinin olduğunu da kararında ifade etti.

22 Temmuz Operasyonunda 12 tutuklama KRİTİK SORULARIN CEVABINA SÜRE YETMEDİ

12 KİŞİ TUTUKLANDI

22 temmuz soruşturmasında tutuklanan isimler : Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Hikmet Kopan, Abdülhakim Sönmez, Harun Aydın, Muhammet Ali Iklı, Tolga Güzeltaş, İkbal Kayaduman, Metin Canbay, Ali İhsan Tezcan, Hayati Başdağ ve Hasan Hüseyin Danacı

5 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

22 Temmuz soruşturmasında serbest bırakılan isimler: Muhammet Fatih Tezcan, Murat Hamarat, İsmail Arslan, Serdar Güldalı ve Ahmet Öztürk

ALİ FUAT YILMAZER'DEN MAHKEME ÖNÜNDE TEPKİ

Öte yandan eski Terörle Mücadele Şube Müdürleri Ömer Köse ve Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 49 kişilik grubun nezaretten mahkemenin bulunduğu koridora geldiği sırada Köse ve Atayün'ü gören ve mahkeme kararını bekleyen 17 polis, "Selam müdürüm" diye bağırarak alkışladılar. 17 kişi arasında bulunan İstihbarat eski Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, "Rezil ettiniz bu teşkilatı. Bu ülkede gerçek operasyonlar tek tek yapılacak.Polisin propagandasıyla yol alamaz. Siz böyle polisliği kimden öğrendiniz. Vatandaşı kandırır seçim kazanırsanız ama giren polise girer. Bir daha da çıkmaz. Ancak sıranızın gelmesini beklersiniz. Hepiniz siz de böyle sırada bekleyeceksiniz. Emekliyim yine personelimin başındayım burda. Ajanlarla bu ülkeye hizmet edebileceğinizi mi zannediyorsunuz" dedi.

METRİS CEZAEVİNE GETİRİLDİLER

Tutuklanan şüphelileri taşıyan araç 14.00 sıralarında Metris cezaevine giriş yaptı. Tutklu polislerden birinin camdan başını uzatarak "Ben allaha tapıyorum, firavuna tapmıyorum" diye bağır.

"ALİ FUAT YILMAZER İÇİN ÖRGÜT SUÇLAMASI "

Tahliyeler öncesinde basın mensuplarına avukat Hüseyin Ataol açıklama yaptı. İfadeleri alınan 17 emniyet mensubundan 12’sinin tutuklandığını ifade eden Ataol, Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan için örgüt suçlaması yöneltildiğini belirtti. Tutuklanan isimlerin Metris cezaevine sevk edileceğini vurgulayan Ataol, “Bu vatansever Türk evlatlarına azılı terör örgütü militanlarının kaldığı yerler reva görüldü" şeklinde konuştu. Avukat Ataol’un açıklaması sırasında oğlu Tolga Güzeltaş hakkında bilgi almak isteyen Hacer Güzeltaş oğlunun tutuklandığını öğrenince tepki gösterdi. Güzeltaş’ın annesi ‘Benim yavrumu bıraksınlar’ diye feryat etti.

KEŞKE HEPSİ TAHLİYE OLSAYDI

Adliye merdivenlerinde yakınlarının tahliye edilmediğini öğrenenler gözyaşı döktü. Tahliye edilen isimler arasında olan Muhammed Fatih Tezcan alkışlarla karşılandı. Basın mensuplarına açıklama yapmayan Tezcan adına avukat olan babası Ahmet Tezcan konuştu. Tezcan’ın babası “Oğlum tahliye oldu ama biz sevinemedik. İçeride kalan daha birçok arkadaşımız var. Keşke hepsi tahliye olsaydı" dedi.

BİZİ KAHREDEN İSRAİL CASUSLUĞU İTHAMI OLDU

Tahliye olan Ahmet Öztürk, “Tek arzu ettiğimiz şey adil yargılamanın işlemesi. Beni en çok rahatsız eden husus şu oldu. Kamuoyunda İsrail casusluğu ile itham edilmiş olmamız bizi kahreden husus oldu. 18 yıldır vatanıma hizmet ettim, bundan sonra da ölene kadar vatanıma hizmet edeceğim" dedi. Serdar Güldalı ise “Bu güne kadar vatanımıza hizmet ettik, bundan sonra da vatanımıza hizmet edeceğiz. Vatanımızı böldürmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

ALİ FUAT YILMAZER’İN AİLESİ: GURUR DUYUYORUZ

Tutuklanan Ali Fuat Yılmazer’in eşi Mualla, kızları Fatma ve Rabia Yılmazer adliye merdivenlerinde açıklama yaptı. Babasıyla gurur duyduğunu söyleyen Fatma Yılmazer “Beklediğimiz bir sonuç oldu. Biz bunun adil bir yargılama olmadığını biliyoruz" diye konuştu.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False