GeriGündem 2021'de KPSS Önlisans olacak mı? KPSS Önlisans sınavı ne zaman? İşte ayrıntılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2021'de KPSS Önlisans olacak mı? KPSS Önlisans sınavı ne zaman? İşte ayrıntılar

2021'de KPSS Önlisans olacak mı? KPSS Önlisans sınavı ne zaman? İşte ayrıntılar

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) yapılan, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) 2021 Önlisans düzeyi için araştırmalar hız kazandı. Üniversitelerin iki yıllık eğitim veren önlisans bölümlerinden mezun olan vatandaşlara yönelik düzenlenecek sınav için tarih araştırmaları yoğunlaştı. Peki, 2021'de KPSS Önlisans olacak mı? KPSS Önlisans sınavı ne zaman?

Devlet memuru olarak kamuya bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışma hayali kuran önlisans mezunu vatandaşlar, 2021'de KPSS Önlisans sınavının ne zaman yapılacağını sorgulamaya başladı. Söz konusu sınava katılım sağlamayı düşünen vatandaşlar, ÖSYM Sınav Takviminin yayımlanması ile birlikte araştırmalarına hız verdi. İşte, 2021 KPSS önlisans sınavı hakkında son bilgiler...

KPSS'nin önlisans mezunlarına yönelik oturumu, 2 yıldan bir yapılıyor. KPSS Önlisans oturumu, 2021 yılında yapılmayacak. Sınav ÖSYM tarafından 2022 yılında organize edilecek.

KPSS NEDİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False