Yüzde 65 zammı veliler çok okullar az buldu

Güncelleme Tarihi:

Yüzde 65 zammı veliler çok okullar az buldu
Oluşturulma Tarihi: Ocak 06, 2023 07:00

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim dönemi için özel okulların zam oranının üst sınırını yüzde 65 olarak belirlendi. Ancak bu oran velileri de özel okulları da mutlu etmedi. Yüzde 65 zam oranının yüksek bulan veliler özellikle ek hizmetlerdeki denetimsiz artışla okula ödenen meblağın çok daha fazla yükseleceğini dile getirirken özel okul temsilcileri ise söz konusu artış oranıyla özel eğitim kurumlarının ayakta kalmakta zorlanacağını belirtiyor.

Haberin Devamı

Özel okullar için açıklanan yüzde 65 zam oranıyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk şunları söyledi:

Yüzde 65 zammı veliler çok okullar az buldu

“Bu artış TÜFE baz alınarak yapıldı ancak daha önce böyle bir uygulama yoktu. Bakanımıza durumumuzu ve sektörün sıkıntılarını aktardık. En büyük gider kalemimiz öğretmenlerimiz ve personelimiz. Sonuçta özel okullar öğretmenleri kadar iyidir. Tüm gider kalemleri ve yaşadığımız olumsuzluklar göz önünde bulundurulduğunda minimum yüzde 105 bir artış gerekliydi. Bu bile çok görüldü. Birçok sektöre her türlü teşvik ve destek veriliyor. Ancak özel okul eğitimcilerine destek verilmiyor?

Haberin Devamı

FATURA HERKESE KESİLECEK
Bundan sonraki süreçte fatura herkese kesilecek. Köklü özel okullar dışında birçok okul bu durumdan olumsuz etkilenecek. Bazı okullarda hukuksuz personel çalıştırmaları olacak. Öğretmenlere asgari ücret verilecek. Ama tabii ki özel bir okulda öğretmenin daha iyi şartlarda çalışması gerekir. Her okul kendine göre bir düzenleme yapacaktır. Herkesin artışı farklıdır. Bakanlık bize vereceği destekle ilgili açıklamalar yaptı. Tek sıkıntımız vergiler değil, EYT konusunda bizim için sıkıntılı. Kıdemli öğretmenlerimiz işten ayrılacaklar ve tazminat ödemeleri gündeme gelecek. Pandeminin ardından bu gelişmelerle sektörün durumu içler acısı oldu. Velilerin de sosyoekonomik durumu sıkıntılı. Daha önce öğrenci teşvikleri vardı. Bunlar kaldırıldı. Bu konuda destek bekliyoruz. Öğretmenlerimizin hakkı olan yaşam standardını sağlamak istiyoruz ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Tabii ki her şey sonuçlanmış değil, yeni değerlendirmelerin olmasını diliyoruz.”

DEVLETTE MAAŞLAR ARTARKEN ÖZELDE DE ARTMALI
Özel okullara gelen fiyat artışını 3 açıdan değerlendirmek gerektiğini belirten Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel ise şöyle konuştu:

Yüzde 65 zammı veliler çok okullar az buldu

“Birincisi çalıştığımız öğretmenlerin maaşı ve bunun piyasanın altında kalmaması. İkincisi velilerin mağdur olmaması ve üçüncüsü okullarımızın sürdürülebilir olması. Okullarımız pandemi dönemini zararla kapadı. Geçen yılki yüzde 36’lık artış da zarara neden oldu. Sonuçta 18 ay böyle geçti. Yeni açıklanan yüzde 65’lik artış bahsettiğimiz hassasiyetlere cevap verebilecek gibi değil. Bu karar devam edecekse kurumlarımızın özellikle Maliye Bakanlığı tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Birkaç yıl üst üste zarar görmek okulları etkiler. 400 bin çalışanımızı mağdur etmememiz lazım. Öğretmenlerin maaşı devlette belirli bir oranda artarken özel okulda da aynı artışı yapmazsak nasıl sürdürülebilir bir düzen kurabiliriz? Sadece okulları düşünmüyoruz, velileri zorlayacak rakamlara çıkmadan çalışanlarımızın da hakkını koruyacağımız bir çözüm istiyoruz.”

Haberin Devamı

EK HİZMETLER DENETLENMELİ
özel okul Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan da “Veliler hiç artış olmasın demiyorlar. Her iki taraf orta noktada buluşsun istiyorlar” derken ek hizmetlerdeki yüksek artışlara da dikkat çekti. Özkan ayrıca velileri erken kayıtlar konusunda da uyardı: “Ek hizmetler dediğimiz kitap, servis, yemek , kıyafet gibi alanlarda daha fazla artış var. Okullar geçen yıl 15 bin lira olan yemeğe 35 bin lira talep ediyorlar. 3 bin lira maliyeti olan kitap setini bu yıl 10 binden seneye 20 binden satacaklar. Kısacası özel okullar bu hizmetlerden yüzde 100 kar ediyor. Bu kurumların asıl amacı eğitimdir. Kar etmek isteyecektir ama ülkenin gerçekleri de ortada. Veliler ne kazanıyor ki, ne ödeyecek bu okullara? Yüzde 65’lik artışı, memur maaşı artışıyla nasıl karşılayacak? Ek hizmetlerde yüzde 200-300 zam yapılırsa bu meblağları nasıl ödeyecekler? Dolayısıyla ek hizmetlere de düzenleme yapılmalı.

Haberin Devamı

Ayrıca veliler erken kayıtlara dikkat etmeli. Ocak ayında da Eylül ayında da olsa zam yüzde 65 olacak. Okul erken kayıtta çok iyi bir teklif vermediği sürece erken kayıtlar için acele etmeyin. “

VELİLER NELER SÖYLEDİ?
EĞİTİM İÇİN AİLELER BU KADAR YIPRANMAMALI

Yüzde 65 zammı veliler çok okullar az buldu

Mehmet Cem Çerigenç - 47 (Serbest meslek)
“Bir oğlum var lise son sınıfta okuyor, kızım da lise 1’inci sınıf öğrencisi. İkisini de özel okulda okutuyorum. Medikal ürünler üzerine bir şirketim var. Uluslararası işler yapıyorum. Ancak bu yaşananlar beni tedirgin ediyor. Ortaokuldan liseye gibi ara geçişlerde fiyatlar ayrıca yükseliyor. Yemek, servis ve kitaplara da daha farklı oranda fiyat farkı yansıtılıyor. Bu durum beni çok yoruyor. Ekonomik gerçekler hepimizin hayatını etkiledi. Bir çocuğun eğitimi ve geleceği için bir aile bu kadar yıpranmamalı."

Haberin Devamı

OLAN EĞİTİM SİSTEMİNE OLUYOR

Yüzde 65 zammı veliler çok okullar az buldu

Neslihan Adıyaman - 44 ( Serbest meslek)
“Özel okullara yapılan yüzde 65 zam, çok büyük bir oran. Nasıl ödenecek bu rakamlar bilmiyorum. 9’uncu sınıfta okuyan bir kızım var. Açıkçası çocuğumu okuldan almayı düşünüyorum. Bu rakamları ödeyebileceğimi düşünmüyorum. Piyasa açısından artan zamlar haklı olabilir. Ancak bu zamlar sağlığa ve eğitime yansıtılmamalı. Oranların geri çekilmesini istiyorum."

DEVLET OKULLARININ YÜKÜ ARTACAK

Yüzde 65 zammı veliler çok okullar az buldu

Evrim Ataman - 46 (Esnaf)
“Bir çok ailenin yüzde 65'lik zamdan sonra çocuğunu özel okula gönderemeyeceğini düşünüyorum. Bu durum devlet okullarının da üstüne ekstra bir yük olacak. Sınıflar daha da kalabalıklaşacak. Bu zammın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Sadece okul ücreti değil, servis, yemek, kitap gibi her şeyin fiyatı artıyor. Yine de şu an kızım üniversite sınavına hazırlandığı için şartlarımı zorlayarak en iyisini yapmaya çalışacağım.”

Haberin Devamı

EĞİTİM İÇİN BÜTÇEMİZDEN KISACAĞIZ

Yüzde 65 zammı veliler çok okullar az buldu

Gamze Oğuz - 32 (Influencer)
“Bu yıl 2 çocuk okutuyoruz, önümüzdeki yıl 3 çocuğumuz okula gidecek. Normal okul fiyatlarının üstüne yemek, kırtasiye ve servis ücretleri de girince çok ciddi bir meblağ ortaya çıkıyor. Ama mecburen göndereceğiz. Çünkü çocuklarımızın daha butik bir eğitim almasını istiyoruz. Bunun için de önemli bir meblağ ödüyoruz. Zamlarla yükümüz daha da artıyor. Tabii ki çocuklarımız için bütçemizden kısacağız. Keşke yüzde 65 zam yerine daha makul bir rakam belirlenseydi. Arkadaşlarımızdan çocuklarını okuldan alacaklarına dair söylemler duyuyoruz. Çocuk ve aile için yıpratıcı bir durum. Belki yeni bir düzenlemeye gidilip daha makul bir zam oranı düşünülür. Tabii ayrıca bu oranlarda zammın öğretmenlerin maaşına da yapılmasını istiyorum.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!