GeriEğitim YURTKUR’a 4 bin yeni başvuru
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YURTKUR’a 4 bin yeni başvuru

YURTKUR’a 4 bin yeni başvuru
refid:25998035 ilişkili resim dosyası

Özel yurtlarda kalan üniversitelilerden 4 bin 749’u, son haftalarda YURTKUR’a geçmek için başvuru yaptı.

Özel yurtlarda kalan çok sayıda üniversite öğrencisi, devlet yurtlarında kalmak için YURTKUR’a başvurdu.
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürlüğü’nden aldığı bilgiye göre, son dönemde bazı özel yurtlarda kalan çok sayıda üniversite öğrencisi yaşadığı sorunlar nedeniyle kuruma başvuruyor.
Yaşadıkları sorunlar nedeniyle kaldıkları yurtlardan ayrılarak YURTKUR’a geçmek isteyen 4 bin 749 öğrenci, bir hafta önce Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından devreye sokulan “444 19 61” numaralı çağrı merkezini arayarak yurt ve bölge müdürlüklerine açıktan başvuruda bulundu.
Yine Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden 243 öğrenci de benzer isteklerde bulunurken, kurumun “0312 551 66 40 - 0312 551 66 41” numaralı telefonlarına yurt, burs ve kredi hizmetlerine ilişkin 4 bin 119 başvuru yapıldı.
YURTKUR yetkilileri başvuru yoğunluğunun genellikle eğitim öğretim yılı başında yaşandığını belirterek, önceki yıllar bu aylarda böyle bir yoğunlukla karşılaşmadıklarını söylediler. Kuruma yapılan başvurulara hızlı bir şekilde cevap verilerek, öğrencilerin kuruma ait yurtlarda misafir edilmeye başlandığı bildirildi.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yaptığı açıklamada bazı özel öğrenci yurtlarında gençlerin barınma ve eğitim dışında birtakım faaliyetlere zorlandıklarını öne sürdü. Bakanlık ve YURTKUR olarak devletin gücünün, her zaman ve her şart altında bütün öğrencilere sahip çıkacak noktada olduğunu ifade eden Kılıç, “Özel yurtlarda sorun yaşayan genç kardeşlerimiz, bize ulaşmaları durumunda tüm imkanlarımızı kullanarak onların bu mağduriyetlerini gidereceğimizden emin olsun. Hepsini, KYK yurtlarında misafir edebilecek durumdayız. Bu noktada ailelerin de içi rahat olsun” dedi.

Üniversitelilerden yurt için eylemi

Öte yandan Atatürk Üniversitesi öğrencileri de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Erzurum Bölge Müdürlüğü'nde odaların kapasitelerinin arttırılması nedeniyle eylem yaptı.

Odaların kapasitelerinin arttırılacağı bilgisini alan bir grup kız öğrenci, Atatürk Üniversitesi kampüsü içindeki YURTKUR Bölge Müdürlüğü önünde toplandı. "Öğrenci uyuma odana sahip çık" sloganı atan öğrenciler, yatak ve bazı eşyaların bulunduğu tırın içeri girmesine engel oldu. Tır, bölge müdürlüğüne yaklaşık 100 metre mesafede beklemede kaldı.

Bu arada, gelen talepler doğrultusunda yurtlarda kapasite arttırma çalışması yapıldığı öğrenildi.

False