YÖK'ten kapatılan üniversitelerle ilgili sorulara yanıt

Güncelleme Tarihi:

YÖKten kapatılan üniversitelerle ilgili sorulara yanıt
Oluşturulma Tarihi: Eylül 10, 2016 11:17

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarında okuyan şehit ve gazi yakınları ile engellilere, öğrenim ücreti açısından kolaylık sağlanmış ise muafiyet durumlarının belgelendirilmesi halinde önceki statülerinin korunacağı bildirildi.

Haberin Devamı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), internet sitesinden yayımlanan "667 sayılı KHK ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarının önlisans ve lisans programlarındaki öğrencilerin işlemleri ile ilgili usul ve esasların uygulanması sürecinde sıkça sorulan sorular ve cevapları" başlıklı duyuruda, öğrencilerin merak ettikleri sorulara yanıt verildi.     

En çok sorulan sorular arasında, mezun aşamasında olan ancak ek sınav, not yükseltme sınavı gibi işlemleri nedeniyle mezun olamamış öğrencilerin durumu, özel öğrenci olarak intibak ve eğitim öğretim süreçlerinin nasıl yürütüleceği yer alıyor.     

Kapatılan üniversitelerde, şehit ve gazi yakınları ile engellilere öğrenim ücreti açısından kolaylık sağlanmış ise muafiyet durumlarının belgelendirilmesi halinde önceki statülerinin korunacağı bildirildi.     

Haberin Devamı

Mezun aşamasında olan ama mezun olamamış öğrencilerin staj, ek sınav gibi işlemlerinin koordinatör üniversite tarafından yürütüleceği ve diplomalarını koordinatör üniversiteden alacakları ifade edilirken, gelecek yıllara yönelik ödenmiş kayıt ücretleri olan öğrencilerin durumuyla ilgili bilginin ise Maliye Bakanlığı'ndan görüş alındıktan sonra açıklanacağı vurgulandı.     

Duyuruda öğrenim ücretlerinin taksitlendirilebileceği belirtilirken, Türkçe eğitim-öğretim yapan programdan, kendi isteği ile İngilizce eğitim-öğretim yapan programa geçen ve hazırlık sınıfı okuması gereken öğrencinin kapatılan vakıf yükseköğretim kurumundaki programın yıllık öğrenim ücretinin tamamının ödeneceği bilgisine de yer verildi.     

 

 

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!