YGS sonuçları bugün açıklanacak mı? YGS sonucu için saatler kaldı

Güncelleme Tarihi:

YGS sonuçları bugün açıklanacak mı YGS sonucu için saatler kaldı
Oluşturulma Tarihi: Mart 27, 2017 09:56

YGS sonucu için nefesler tutuldu. Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonucu için ÖSYM'den tarih bilgisi geldi. Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin katılım sağladığı 2017 YGS sınav sonuçları, AİS sistemi üzerinden erişime açılacak, öğrenciler LYS'ye giriş hakkı elde edip edemediklerini öğrenecek. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Haberin Devamı

YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu ile alacakları puanı bir an evvel görmek isteyen yüz binlerce aday, ÖSYM'nin yapacağı açıklamayı merakla bekliyor. 2017 YGS sonuçları ile lise eğitimlerinin ardından lisans ve ön lisans alanında tahsillerini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, hayallerindeki mesleği icra etmek için iyi bir üniversite eğitimi almak istiyor. Peki bu uğurda büyük önem taşıyan YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, adayların merakla beklediği sonuçlar için kesin tarih

YGS 2017 sonuçları için nefesler tutuldu. 12 Mart pazar günü gerçekleşen Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın açıklanacağı tarih üniversite adayları tarafından büyük bir heyecanla araştırılıyor.  

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. Adaylar gözünü, kulağını sonuçlara çevrildi. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS sonuçlarının 28 Mart’ta öğrencilerle paylaşılabileceği belirtildi. Üniversiteye giriş süreci 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında LYS başvuruları ve Haziran ayında yapılacak oturumlarla sonlanacak.

Haberin Devamı

İkinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılmak isteyenlerin ise YGS’de 180 baraj puanını geçmesi gerekecek. YGS’den bu puanları elde edenler, LYS’lere katılmak için 4-17 Nisan arasında başvuru yapabilecek.

YGS'DE BAŞARI ARTTI

2015’te 3.9 olan fen bilimleri net ortalaması 2016’da 4.7’ye çıktı. En yüksek artış Türkçe’de  oldu. 2015’te 15.8 olan net ortalaması 2016’da 19.1. Net ortalamasının yüksek olması ön lisans ve açıköğretim için gereken 150 barajını ve lisans için lazım olan 180 puanı aşma oranını da artırdı. Örneğin 180 ve üzeri puan alanların sınava girenlere oranı 2015’te yüzde 68.89 iken 2016’da 75.6’ya yükseldi.

YGS sonuçları bugün açıklanacak mı YGS sonucu için saatler kaldı

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sınav saatinden önce okulda olup, 15 dakika kuralından ötürü sınava giremeyenle riçin Kamu Denetçiliği Kurumu'nun raporunu beklediklerini söyledi. Yılmaz, rapor çıktıktan sonra kurum raporu uygulamaldır açıklamasında bulundu. Dün ise Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Anayasa'nın 42'inci maddesini gösterdi. Anayasa 42. maddesi: Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.Eğitim ve öğretim hürriyeti, Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz. İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır. Özel ilk ve orta dereceli okulların bağlı olduğu esaslar, Devlet okulları ile erişilmek istenen seviyeye uygun olarak, kanunla düzenlenir.

Haberin Devamı

ÖSYM 9.45 GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bazı adayların tepkisine neden olan ‘09.45 kuralı’nın gerekçesini açıkladı. ÖSYM’nin resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda, adayların sınav öncesi işlemlerinin 10-15 dakika sürdüğü, geç kalanların hatırlatılan kuralları duymadığı ve diğer adayların dikkatini dağıttığı için bu kuralın getirildiği belirtildi. Kararın Aralık 2016’da alındığı açıklandı. ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçmiş yıllarda adayların, sınav başlama saatinden sonra binaya gelmeleri; geç kalma telaşından dolayı üst arama işlemlerinin yeterince  yapılamamasına ve bunun sonucu olarak sınav sonrasına, tutanaklar ve kamera görüntülerine dayalı olarak birçok adayın kol saati, cep telefonu ve metal eşyalar gibi sınava getirilmesi yasak eşyalar nedeniyle sınavlarının geçersiz sayılmasına neden oldu. Sınav salonlarına adayların kimlik kontrolü yapılarak alınması, sınav kurallarının salon başkanı tarafından hatırlatılması, salonda sınava gireceklerin yoklamalarının yapılması, karekodların salon tutanaklarında adaya ilişkin yere yapıştırılması ve adayların sınav öncesi dolduracakları alanlar gibi, sınav öncesi işlemler zaman alıyor. Salonda sınava giren adayların sayısına bağlı olarak, sınav öncesi kurallara ilişkin duyurular ve sınav öncesi gözetmenlerin yapacakları işlemler 10-15 dakika arasında bir zaman alıyor. Salona zamanında gelemeyenler hem salonda hatırlatılan kuralları duymamış oluyor hem de salon görevlilerinin ve kendilerinin yapacakları işlemlerin hatalı veya eksik yapılmasına, geç gelen adayların yanlış salon veya sırada sınava girmelerine ve diğer adayların dikkatlerinin dağıtılmasına neden oluyor. Yukarıdaki gerekçeler sınav başlama saatinden 15 dakika öncesinde binaya girişin tamamlanmış olmasını zorunlu kıldı. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!