TÖDER Başkanı: Dershanelerimizi okula dönüştürüyoruz

Güncelleme Tarihi:

TÖDER Başkanı: Dershanelerimizi okula dönüştürüyoruz
Oluşturulma Tarihi: Nisan 24, 2014 16:34

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) ve Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, "Dershaneler aslında kapatılmıyor, sadece dönüştürülüyor. Dershaneler, okul olarak hizmet verecek. Biz de Türkiye genelindeki dershanelerimizi okula çevireceğiz" dedi.

Haberin Devamı

Taşel, Girişimci Kente Doğru Projesi kapsamında Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Tecrübe Transferi Toplantıları"nda öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.

Daha sonra kentin eski yerleşim yeri Harput'a geçen ve buradaki Şefik Gül Kültür Evi'nde açıklamalarda bulunan Taşel, dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesiyle ilgili sürecin devam ettiğini söyledi.

TÖDER olarak bu sürecin takipçisi olduklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı ile fikir alışverişi içerisinde bulunduklarını aktaran Taşel, şunları söyledi:
"Dershaneler aslında kapatılmıyor, sadece dönüştürülüyor. Dershaneler, okul olarak hizmet verecek. Biz de Türkiye genelindeki dershanelerimizi okula çevireceğiz. Pratik olarak bu şöyle olacak. Dershanelere daha çok 11 ve 12’nci sınıf öğrencileri gelmiş olacak. Bu süreç içerisinde okullarından muaf olacaklar. Dershanelerden hem okulun diplomasını alacaklar hem de sınava hazırlanacaklar. Ücret olarak bir özel okul ücreti düşünmüyoruz. Burada vatandaşın genel çoğunluğunun ödeyebileceği bir rakam düşünüyoruz."

Dershanelerle ilgili bir Anayasa sürecinin de devam ettiğini hatırlatan Taşel, "Anayasa Mahkemesi'nin Dershaneler Kanunu'nun bazı maddelerini bozma ihtimali de var, bu da ayrı bir durum. Zannedersem haziran ayı içerisinde bununla ilgili yönetmelikler hazırlanacak. Dershanelerin hangi şartlarda kurslara, akademik liselere, okullara ve etüt eğitim merkezlerine dönüşeceği belirlenmiş olacak. TÖDER olarak bu sürecin takipçisiyiz. Bu anlamda Bakanlığımızla da müşterek çalışmalar yapıyoruz. Yönetmelik hazırlanması konusunda da Bakanlığımızla hareket ederek dershanelerin, dershane çalışanlarının ve buralardan hizmet alan öğrencilerin zarar görmeyeceği bir model geliştirmeye gayret ediyoruz" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!