Plakadan isim sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet veya SMS ile ücretsiz plakadan araç sahibi sorgulanabilir mi?

Güncelleme Tarihi:

Plakadan isim sorgulama nasıl yapılır E-Devlet veya SMS ile ücretsiz plakadan araç sahibi sorgulanabilir mi
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 21, 2022 20:11

Plakanın kime ait olduğunu öğrenmek gerekir. Plaka numarasının bilinmesi halinde SMS veya E devlet yolu ile aracın kime ait olduğunu öğrenmek mümkündür. Bunun için turkiye.ov.tr adresine giriş yapılması veya e devlet üzerinden mobil imza, TC kimlik kartı, e devlet şifresi veya internet bankacılığı yolu ile giriş yapılmalıdır. Plakadan isim sorgulama yöntemleri hakkında ayrıntıları sizler için derledik.

Haberin Devamı

Gizlilik ilkeleri sebebiyle tek başına plaka numarası araç sahibine ulaşılması ve sorgulanması açısından yeterli değildir. Fakat online plaka sorgulama yolu ile plakaların kimlere ait olduğu sorgulanabilir.

 Plakadan İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?

 Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom gibi operatörler üzerinden SMS aracılığı ile vatandaşlar araçlar ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilir. Ayrıca e devlet sistemi ile araç plaka hizmeti de vatandaşlara sunulmaktadır. E devlet ile sisteme giren vatandaşlar e hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne giriş yapması gerekir. Buradan Arap Plaka Sorgulama kısmında sorgulama işlemi başlatılabilir.

 Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan hizmet bölümünden de online plaka sorgulaması yapılmaktadır. Sisteme girecek olan kişiler ad, soy ad, TC kimlik numarası gibi bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir.

Haberin Devamı

 E Devlet İle Ücretsiz Plakadan Araç Sahibi Sorgulanabilir mi?

 Plakadan araç sorgulama işlemleri en çok e devlet üzerinden yapılmaktadır. E devlet ile sorgulama turkiye.gov.tr internet adresinden yapılmaktadır. E devlet uygulamasına giriş yapan kullanıcılar şu işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir:

 - E devlet bağlantısında yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü sayfası açılmalıdır.

 - Burada Araç Plaka Sorgulama bölümüne gidilmelidir.

 - Daha sonra istenen bilgiler girilmelidir.

 - Bu işlemlerin ardından plaka sorgulaması yapılabilir.

 SMS İle Ücretsiz Plakadan Araç Sahibi Sorgulanabilir mi?

 SMS ile plaka sorgulaması ise her operatörlerden yapılmaktadır. Fakat bunun için vatandaşların 7 TL gibi bir ücret ödemesi gerekmektedir. SMS ile araç sorgulamak için araç plakası bitişik bir şekilde yazılmalı ve 5664'e gönderilmelidir. Burada araç plakası tam ve eksiksiz bir şekilde mutlaka bitişik olarak yazılmalıdır. Bu sorgulama ile araç plakası üzerinden tüm bilgilere ulaşmak mümkündür.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!