Okul seçerken bunlara dikkat!

Okul seçerken bunlara dikkat

Özel okullara erken kayıt dönemi başladı. Veliler de okul okul dolaşıp, çocuğu için en uygun olanı seçmeye çalışıyor. Bu durumda olan anne babaların, uzman önerilerine kulak vermesinde fayda var.

Haberin Devamı

Veliler okul seçiminde dikkat edilecek kriterleri araştırıp, gittiği kurumun buna uygun olup olmadığını araştırıyor. Peki öğrenci ve veliler okul seçimi yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalı? Aileler okul seçimi yaparken özellikle nelere dikkat etsinler? Uzmanlar, merak ettiğiniz bu soruları ve daha fazlasını anlattı:

OKUL TERCİHİ NASIL YAPILMALI, VELİLER ÖZELLİKLE NELERE DİKKAT ETSİN?

Uzmanlara göre, anaokulu ve ilkokul seçimini öğrenci değil, veli yapmalı. Ortaokul ve lisede ise anne babalarla birlikte kısmen öğrenciler de seçim sürecine dahil olmalı.

Okul seçimi velilerin çocukları için verecekleri en kritik karar. Her özel okulun, özellikle köklü okulların kendilerine özgü eğitim öğretim anlayışları ve kültürleri var. Özel okul seçimi yapacak veliler, öncelikle çocuklarının geleceği için nasıl bir eğitim almak istediklerine karar vermeleri gerekiyor. Eğer gelecekte çocuklarının her alanda dünyanın gelişmiş ülkelerindeki akranlarıyla eşit şartlara sahip olmasını istiyorlarsa hem akademik öğrenimi hem de kültürel, sanatsal, sportif ve sosyal etkinlikleri önemseyen okulları seçmeleri gerekiyor.

Haberin Devamı

Anaokulu veya ilkokul:

- Anaokulu ve ilkokulda verilen eğitim öğretim içeriklerinin neler olduğu,
- Öğrenciye yönelik hizmetlerin içeriği ve nasıl uygulandığı,
- Okulun geri bildirim sisteminin nasıl yürütüldüğü,
- Okul ücretine dahil olan ve olmayan hizmetleri, ücrete dahil olmayan hizmetlerin ise yaklaşık maliyetinin ne kadar olduğu,
- Ortaokul ve lise seçiminde bu kriterlere ek olarak TEOG ve üniversiteye hazırlık çalışmalarının neler olduğu ve bu hizmetin nasıl verildi de öğrenilmeli.

Veli ve öğrenciler biraz detaylı araştırma yaptıklarında kamuoyunda ‘iyi okul’ algısı yüksek olan okulların;

- Belirli bir okul kültürüne sahip oldukları,
- Öğretmen değişiminin çok az olduğu,
- Öğretmenin donanımını hizmet içi eğitim çalışmalarıyla geliştirmeye özel önem verdikleri,
- Tüm detayları düşünülerek oluşturulmuş öğrencilerini geleceğe taşıyacak eğitim öğretim programına sahip oldukları,
- Yabancı dil eğitimine özel önem verdikleri,
- Eğitim ve öğretimle ilgili dünya ve Türkiye'de yaşanan tüm değişim ve gelişimi çok yakından izleyip okul sistemlerine ekledikleri,
- Akademik öğretim kadar, sosyal, sportif, sanatsal ve kültürel donanıma önem verdikleri görülüyor.

Haberle ilgili daha fazlası: